Skocz do zawartości

javalemcgee

Members
  • Postów

    27
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Odpowiedzi opublikowane przez javalemcgee

  1. 9 hours ago, INTseed said:
    10 hours ago, javalemcgee said:
    Zadalem wlasnie gestwe drozdzowa po lagerze do Cold IPA (IPL?). W zasypie na 12L 3kg Pale ale i 400g platkow ryzowych. Platki ryzowe skleikowalem i potem calosc wrzucilem do zacieru. No i sporo bialych "resztek" tej luski plywa w brzeczce juz po filtracji. Oczywiscie zamiast to odfiltrowac to wlalem drozdze od razu bo sie spieszylem. I teraz pytanie. Co sie bedzie dzialo? Piwo bedzie chmielone na zimno jeszcze wiec czeka je cold crash na koniec i odfiltrowanie chmielin po nim, wiec licze ze sie tych farfocli osatatecznie pozbede. 

    Opadną. Pamiętaj że płatki podbijają goryczkę. I piwo będzie wytrawniejsze.

    Dzięki. Chmielilem tylko hopstand wiec licze ze nie będzie zbyt gorzkie

  2. Zadalem wlasnie gestwe drozdzowa po lagerze do Cold IPA (IPL?). W zasypie na 12L 3kg Pale ale i 400g platkow ryzowych. Platki ryzowe skleikowalem i potem calosc wrzucilem do zacieru. No i sporo bialych "resztek" tej luski plywa w brzeczce juz po filtracji. Oczywiscie zamiast to odfiltrowac to wlalem drozdze od razu bo sie spieszylem. I teraz pytanie. Co sie bedzie dzialo? Piwo bedzie chmielone na zimno jeszcze wiec czeka je cold crash na koniec i odfiltrowanie chmielin po nim, wiec licze ze sie tych farfocli osatatecznie pozbede. 

  3. 6 minutes ago, ciezkicoswybrac said:

    @javalemcgee Wystarczy użyć drożdży Philly Sour, one zrobią zakwaszanie za Ciebie. Zalecany pitch rate do mocnego kwasu to 2 paczki na 20l, większa ilość cukrów prostych również podbija ostateczną kwaśność. 

    Dzieki, probowalem sie bawic z tymi drozdzami ale cos nie poszlo (mozliwe ze przez to ze przekombinowalem i dodalem laktoze). Bylo bardzo slabo kwasne, plus mango mi kompetnie zniknelo w piwie (dodane po kilku dniach burzliwej). A pytanie bylo o ekstrakty slodowe - jakich najlepiej uzyc?

  4. Wezyk z oplotu chyba sie pogial za bardzo i nie moglem filtrowac za jego pomoca, kombinowalem przy pomocy workow do chmielenia ktore kupilem na ali, brzeczka jest, nawet blg sie zgadza ale prawodopodobnie srednio wyfiltrowane to wszystko. teraz pytanie, jakie sa konwekwencje tego? drozdze i tak wrzuce, chociaz zeby zobaczyc efekt, piwo mialo byc hazy, wiec bedzie na pewno. cos jeszcze? 

  5. Czesc wszystkim. 

     

    Mam takie oto skladniki.

    • 1,0kg słód pilzneński
    • 0,5kg słód pszeniczny 
    • 0,1kg słód dekstrynowy 
    • 0.5kg Pale Ale
    • 125g chmiel Zombie 
    • Drozdze (S33, s04, Gozdawa West coast, Mi15)

    Jakie 10l piwa moglbym z tego zrobic bez zamowienia nowego slodu/drozdzy (z wyjsciem do sklepu po jakies platki owsiane czy cos innego co fermentuje nie ma problemu)

     

    Myslalem o Pale Ale (chmielenie 5g na 60min gotowania, 45g na hopstand, 75 na dh)

    albo jakis westcoast dosypujac 250g cukru (czy to za duzo?) (wychodzi 14 OG) wtedy 15g na 60min, 35 na hopstand i 75 na DH.

     

    Jakies inne sugestie co tu zakombinowac albo dosypac? Jeden problem to temperatura fermentacji (bedzie pewnie powyzej 25stopni)

  6. On 4/4/2023 at 10:42 AM, zasada said:

    Miałbym gęstwę w34 albo fm703 po ciemnej 13 ale dopiero w przyszłym tygodniu więc nie wiem na ile Cię urządza (w sumie nie urządza chyba)...

    Więc jak nie ruszy po kolejnej dobie to może szukaj gęstwy w wątku albo na FB?

    Albo ruszylo albo dostalo pieknego zakazenia. W kazdym razie problem rozwiazany ale dziekuje za pomysl (i oferte gestwy). 

  7. Postanowilem zrobic Kozlaka (10l) (2kg monachijskiego, 1kg wiedenskiego, 0.5kg monachijskiego ciemnego i 0.1kg czekoladowego jasnego wszystko z viking malta) na gestwie drozdzowej po marcowym (10l). Gestwe zebralem po okolo 3-4 tygodniach od zadania suchych Saflager W 34 / 70, marcowe smakuje git. Gestwe zadalem po 5 dniach do Kozlaka, wczoraj wieczorem.  Rzecz w tym ze % martwych drozdzy wygladal na duzo wiekszy niz to co widac u ludzi na youtube i generalnie wygladalo ze po plukaniu sa bardziej 2 warstwy w sloiku niz 3. W kazdym razie, to co bylo plynne siedzi juz w fermentorze od 16 godzin no i nie widac tam zeby fermentacja ruszyla (przezroczysty fermentor). Teoretycznie nie ma co sie  jeszcze martwic, bo to moze potrwac, w kazdym razie ze wzgledu na pierwsze podejscie do gestwy mam spore watpliwosci czy te drozdze rusza, wiec chcialem sie spytac co robic jesli nie (chce sie przygotowac wczesniej bo pozniej dlugo mnie nie bedzie w domu wiec nie bedzie jak tego ratowac). W domu nie mam zadnych ale'owych drozdzy, mam Safale S-04, s-33 i Voss Kveik. 

  8. Dlugo nic sie nie dzialo w piwie (ponad 48 godzin, zero bulkania, sladow drozdzy nad tafla, przynajmniej patrzac z zewnatrz). stwierdzilem ze dzis otworze i zajrze co tam sie chowa. Czy na zdjeciu ponizej mamy czape fermentacyjna czy cos zlego? W wiadrze west coast ipa (z bardzo zmetniona brzeczka z jakiegos dziwnego powodu), drozdze us-05 zadane w temperaturze ponizej 20 stopni (Wczoraj teremometr na wiadrze pokazywal 17, dzis 18), zapach mocno chmielowy. 

    Spoiler

    image.thumb.png.18c9e3be7cf73e3cbac1c489166df0f5.png

     

  9. 13 hours ago, Łachim said:

    Ja bym zrobił klasycznego West Coasta, chociaż wolę do tego słód pilzneński. Dałbym z 10% cukru i wszystkie te cytrusowe chmiele. Do tego możesz zrobić jakieś lekkie hazy ale z pale ale i płatkami pszenicznymi lub owsianymi, to można zrobić na brytyjskich drożdżach i dać samego Nelsona na whirlpool (ewentualnie uszczknąć z 10g Citry na wcześniejsze chmielenie na gorąco), ale może być go za mało. Ja do IPA daję 200-250g chmielu na 10l, do APA bym dał 100-150g. To nie znaczy,  że nie można mniej lub więcej. 

    Dzieki za odpowiedz! Nie wszystko rozumiem - co masz na mysli mowiac "Dalbym z 10% cukru"? Slody juz mam zmieszane ze sklepu wiec nie mam kontroli tutaj za bardzo. 

  10. Kupiłem:

     

    4,0kg słód pale ale VIKING MALT
    0,25kg słód karmelowy 30 VIKING MALT 
    30g chmiel Colubus
    25g chmiel Simco
    50g chmiel Citra

    na na 10l imperial ipy 20 blg, i tak sobie mysle ze nikt nie bedzie chcial tego potwora pic i sie zastanawiam nad zrobieniem z tego 12.5l ipy 15blg, ktora bym jednak bardziej dochmielil. Mam dodatkowo 100g citry, 50g nelsona, 20g drozdzy us-westcoast gozdawy, 10g s04 i 10g m15.

    jakies pomysly co tu wyczarowac mozna?

  11. On 11/30/2022 at 10:28 AM, Paweł76 said:

    Cześć,

    Na Twoim miejscu zrobiłbym z tego 10 litrów Bittera na amerykańskich chmielach, drożdże S-04 (jedna paczka spokojne wystarczy).

    2 kg słodu, zacierane "na lenia" w 68 st.C. 20 g Amarillo na 60 minut gotowania, 10 g na 5 minut, 100 g Centenniala na whirpool (ewentualnie podziel - 50 g na whirpool i 50 g na zimno na 3 dni).

    Schłodź brzeczkę do 16 st. C i zadaj drożdże. Pierwszy tydzień fermentuj w możliwie niskiej temperaturze (te 18 st.C to trochę dużo, ale ujdzie). Później przenieś w okolice 20 stopni. Teoretycznie po 2 tygodniach będzie gotowe, ale zmierz Blg.

    To taka moja propozycja, zrobisz jak chcesz.

    Pozdrawiam, Paweł.

    zabieram się dziś za warzenie z tego przepisu. bardzo dziękuję.

     

    zobaczyłem, że mam 50g nelson sauvin, w jakim momencie najlepiej byloby go dodać? Na zimno i wtedy całe 100g Centenniala na whirpool?

  12. 4 hours ago, zasada said:

    Z tego zasypu da się zrobić piwo bliższe brytyjskiemu pale ale - bitterowi niż APA (IPA jest nieosiągalna z 2 kg zasypu).

    Piszesz o mocnym chmieleniu, nie piszesz jakie masz chmiele.

    Nie piszesz jakie masz drożdże.

    Nie piszesz jaki masz sprzęt i prosisz o dokładną instrukcję.

    Imo post nadaje się bardziej do "jestem zagubiony" a nie do "co mogę z tych składników".

    Dzieki za odpowiedz i wybacz chaos.

     

    Nie pisalem o chmielach i drozdzach bo to chce kupic wiec zalozylem ze moge odpuscic. Slod tez moge dokupic. Zaden problem.

    Chmiel Amarillo granulat 30 g (2020)

    Chmiel Centennial granulat 100g (2020)

     

    Gozdawa drożdże piwne U.S.WEST COAST 10g x2,

    Suche drożdże piwowarskie US-04 x2

     

    Co do sprzetu -  gar 15l, cukromierz, termometr, termometr, fermentator z kranikiem 15l, fermentator bez kranika 15l, filtrator z oplotu. woreczek muślinowy do filtrowania, rurka. Fermentuje w mieszkaniu, w pokoju gdzie  temperatura jest pomiedzy 18-22 stopnie

  13. Cześć wszystkim. Przygotowuje sie do mojej pierwszej warki z zacieraniem. Kupiłem zestaw do warzenia z pewnego sklepu, w pakiecie mam ponizsze slody do pale ale (wymieszane w worku, na 10l )

     Słody:
    Pale Ale - 1.6kg
    Monachijski - 0.3kg
    Karmelowy 30 - 0,1kg

    Szczerze to wolałbym zrobic z tego jakas ipe mocno nachmielona (bo to lubię pic i głównie pije) ale pytanie do szanownych forumowiczów co sie da. Gar mam 15l, chmiele czy drozdze chętnie dokupie. Jako ze srednio komfortowo sie czuje z procesem instrukcja raczej szczegółowa będzie potrzebna.

  14. On 11/4/2022 at 2:44 PM, Pingwinho said:

    Weź daj zdjęcie, nikt tu nie jest prorokiem - a Ty sam nie wiesz, czy to piana czy osad.

    Wrzuciłem w spoilerze. 

    On 11/4/2022 at 3:06 PM, Suchejroo said:

    Czekaj czekaj, wrzuciłeś chmiel bez jego filtracji? Powodzenia przy otwarciu butelki, fontanna do sufitu :) Więc to nie jest piana - wygląda jak chmiel co sie zebrał albo zakażenie.

    hmmm znaczy no. niedobrze :D leza juz tydzien, chyba testowo odpale jedno 

     

    wyglada na to ze instrukcja brewkita mnie oszukala bo nie wspomniala filtrowania i mowi tez takie cos image.png.e6f5049918d513f7aafdb97721dc8650.png

  15. 13 hours ago, Suchejroo said:

    NIe widząc ciężko - może dofermentowywać, polecam schłodzić jedną i otworzyć. 

    Spoiler

    No description available.No description available.

    13 hours ago, Łachim said:

    Typowałbym źle zaciśnięte kapsle. Czym kapslujesz?

    Spoiler

    No description available.

     

     

    tak patrze i to chyba osad jakis a nie piana. piwo bylo w tym samym fermentorze na cichej (jeszcze mial chmiel podsypany tam bez torby). Moze byc to?

  16. Spoiler

     

    On 2/22/2015 at 10:24 AM, Kilimandzaro said:

    Dostanę złotą łopatę, ale muszę odkopać.

    Uwarzyłem APA, ale przez kiepską filtrację piwo jest bardzo mętne. Dla mnie to nie problem bo w smaku było dobre, ale zmartwiła mnie nieopadająca przez kilkanaście godzin piana po zabutelkowaniu. Jest dosyć gęsta i pojawiła się w trakcie napełniania. Pytanie czy to przez tak mętne piwo, czy infekcja? Dodam, że wszystko było sterylne, umyte i zawsze bardzo o ten aspekt warzenia dbam (ale kto wie?).

    Wrzucam foto:

    216.jpg

     

     

    Teraz moja kolej na złotą łopatę. Mam podobną piankę przy czym piwo stoi już koło tygodnia. Na wszystkich butelkch, od butelkowani nie dotykane. Żadnego nie otwierałem jeszcze - pierwsza warka.  Butelka z zamknięciem pałąkowym. Piwo z brewkitu, wymieszane z syropem z glukozy przed rozlaniem. Jakieś pomysły co tu się może dziać? 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.