Jump to content

Szumidło

Members
 • Posts

  117
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Szumidło last won the day on September 29 2023

Szumidło had the most liked content!

About Szumidło

 • Birthday 03/02/1984

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  6
 • Miasto
  Warszawa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Szumidło's Achievements

 1. Problem z tymi drożdżami spod wieczka jest taki, że zazwyczaj nie ma na nich nawet informacji co to w ogóle jest. Producenci do piwa typu lager (które powinno się robić z drożdżami dolnej fermentacji) dają drożdże do piw górnej fermentacji typu "ale". Sama pucha z tym nachmielonym słodem jest OK natomiast w kwestii drożdży kupując je osobno można podjąć bardziej świadomy wybór. W wysokiej temperaturze fermentacja przechodzi szybko, tyle że powstają wówczas nieporządane estry i fuzle. Jak @ciezkicoswybrac wspomniał są jeszcze kveiki z toleracją znacznie wyższych temperatur. Taka fermentacja faktycznie przechodzi błyskawicznie. Na plus praktycznie dowolna temperatura w mieszkaniu - np 25C, na minus - profil raczej obok w stosunku do tego co można uzyskać używając właściwych drożdży dla danego stylu piwnego.
 2. Aplikacja "Kalkulator piwowarski", dane przykładowe...
 3. Zrobić coś Ci się zrobi. Pytanie tylko jak będzie smakowało. Osobiście obecnie robie lager z W34/70 - 3 tydzień w 10C. Jeżeli nie masz możliwości takich temperatur to od biedy US-05. Ważne, żeby fermentację rozpocząć przy temperaturze minimalnej dla danego szczepu drożdży.
 4. @Cli.maks Taki trochę Z. Beksiński z tego wyszedł... 🙂 A tak na poważnie to raczej bym tego nie pił...
 5. Używając cool brewing bag zejście z 30C do 10C przy 20l zajęło u mnie praktycznie dobę. Zrobiłbym testy na baniaku z wodą - powinno być lepiej. Sondę można zamontować używając thermowell (na Aliexpress można kupić) - wtedy mamy odczyt temperatury z wnętrza fermentora.
 6. @dzejkej Dzięki za hint 🙂. Wiertło stożkowe w OBI - 60 zł, pokrywka z otworem i rurką w BA - 8 zł. Kiedyś mieli chyba same bez rurek w opcjach... Tyle w temacie.
 7. Wywiercenie idealnie okrągłego otworu w pokrywce pod uszczelkę wbrew pozorom nie jest taką łatwą sprawą... Na foto efekty po zastosowaniu wkrętarki - wyszło totalne cudo, bardziej do kosza się nadaje... Już lepiej uważam kupić pokrywkę z nawierconą dziurą, chyba że się ma na stanie jakieś super narzędzia. Plastik podczas nawiercania ma tendencję do zadziorów, kruszenia się etc.
 8. Generalnie TAK - 1/2 co przepisie: słody, chmiel, drożdże etc. Nawet nie musisz kupować nowych fermentorów - po prostu możesz mieć ten który masz obecnie zajęty w połowie (podejrzewam, że 30l). Możesz sobie zrobić stepping, czyli namaczanie słodów, dodawać chmiel do ekstraktów nienachmielonych. Jedyne co, to słabo może wyjść zrobienie 1/2 brewkitu "zaprojektowanego" pod 20-23l z racji tego że będzie wtedy 2x więcej chmielu niż trzeba - stąd ektrakty nienachmielone będą tutaj lepszym rozwiązaniem...
 9. Pytanie na ile ew. wybuchnięta butelka/ butelki przeszkadzają w danym miejscu. Jak ktoś trzyma w transporterach w piwnicy to sobie posprząta i tragedii nie będzie... Ja np. trzymam w komórce lokatorskiej w bloku te butelki... Sąsiad robi wino - jak mu eksplodowało to potem pod drzwiami po korytarzu płynęło... Liczę na to, że jak coś pójdzie nie tak to aż tak bardzo się nie rozleje po zastosowaniu plastikowych pudeł... Karton to tam po jakichś mebli jest dorobiony tak btw...
 10. Polecam takie pudła z Castoramy - jeżeli dobrze pamiętam firma Xago... Te mają porządne zamknięcie z góry, akurat w 2 cała partia ładnie się mieści... W Jysk kupiłem jeszcze ze 2 w wersji bardziej budżetowej.... Warto 1 butelkę i miarkę zabrać na zakupy...
 11. @Reters Polecam najpierw zgłębić temat zamiast wygłaszać takie rewelacje: https://www.portalspozywczy.pl/alkohole-uzywki/wiadomosci/wysoka-temperatura-moze-obnizyc-jakosc-piwa,89264.html Wygięte kapsle jak najbardziej możesz mieć po prostu od nagazowania, co ma do tego niedofermentowane piwo?
 12. @Reters Strasznie krytykujesz innych, normalnie jakbyś pojął całą piwowarską wiedzę wszechświata polegającą na na krojeniu cukierków, przyklejaniu plastra na fermentor, napowietrzaniu na piłce i trzymaniu browaru miesiącami z rozlewem bezpośrednim... Skąd Ty to wiesz, że mam niedofermentowane piwo? Normalnie uśmiałem się... Doradzaj innym jak najbardziej, ale może bez osobistych wycieczek, dobrze? @dr_Opinek Jak Ci się piwo nagazuje to wstaw w jakieś chłodne miejsce - zwiększysz szansę, że wszystko będzie OK.
 13. Kalkulator nagazowania: https://brewness.com/calculator/pl/carbonation Możesz obliczyć jaki zrobiłeś poziom... Pytanie, czy zrobiłeś 20 czy 23l oraz jaka temperatura rozlewu.... Dla stoutów z tabelki wychodzi 1,7-2,3. Ja np. robię 1,8 dla pewności, żeby nie wybuchało - jeszcze mi się (puk, puk) nie przytrafiło... Ogólnie polecam zbiorczo ten cukier zważyć i dodać...
 14. To się raczej nie nadaje... Już lepiej kup spirytus...
 15. @DonKamilo Ogólne info, że przy tym piwie możesz mieć większą pianę na górze...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.