Jump to content

mamdobreklapki

Members
 • Posts

  271
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by mamdobreklapki

 1. Cześć. Jak z temperaturami fermentacji u Ciebie? Podnosiłeś pod koniec? Jaka kondycja grzybków?
 2. Faktycznie - nawet te nierdzewne po jakimś czasie rdzewieją na wylocie co 4-5 użyć trzeba wymienić bo pojawia się żelazistość w piwie. Mi bier max przypadł do gustu (miałem wersje ze schładzaniem) i sobie chwalę bo mały gadżet a pozwala osiągnąć efekt wow na przyjęciach Jeśli chodzi o nagazowanie to daję tyle cukru co do butelek, a CO2 używam tylko do wypychania trunku.
 3. W przypadku piw pszenicznych, można się pokusić o zadanie dużo mniejszej ilości kultur niż standardowo.
 4. do uzyskania barwy czerwonej bardzo pomaga użycie śladowej ilości słodów palonych ~50g/20l
 5. Ja mam problem z tymi drożdżami w koźlaku majowym 12*, 15* po dodaniu ekstraktu słodowego w drugim tygodniu fermentacji (długa historia ;p).. Robiłem starter tylko 1L (głupi), drożdże ruszyły bez większego lag'a, ale zeszły przez 3tyg tylko do 8,5°Blg. Przez prawie 7dni dawałem im szansę w temp pokojowej, dojadły może 1blg.. Teraz lagerują (0-3°C). Mam nadzieję że butelki nie po wybuchają.. zastanawiam się nad ilością cukru do refermentacji..
 6. Źle Ci się wydaje Sprawdź pod pachą - mój patent
 7. Jaki schemat masz na myśli? Schemat procesu? Będzie to zależne od wersji - jedno czy dwukomorowa. Ogólnie będzie to klasyczny BIAB. Tak, chodzi mi o schemat procesu. Jestem ciekaw jak sobie wymyśliłeś tą automatyzację. W jaki sposób będzie odbywał się pomiar napełnienia?
 8. Taa.. wszystko super. Tylko tą sondę trzeba skalibrować Może sam sobie kupię
 9. Proponuję zakupić zestaw: 2x moduł przekaźnika 2x DS18B20 + dwa rezystory 5K Arduino UNO oryginał bądź klon wyświetlacz LCD 16x2 z magstralą I2C (bądź bez, ale to zaoszczędzi pracy) potencjometr obojętnie jaki + gałka jakieś przyciski.. ewentualnie jakieś diody do sygnalizacji, ładowarka 5v i obudowa Kilka dni i zrobione:) A jeszcze się człowiek czegoś nauczy...
 10. Taki czujnik zaprogramowałem sobie samodzielnie na Arduino i próbowałem go używać jak miernik poziomu w kadzi zaciernej i kadzi gorącej wody. Problem jest tego typu, że prędkość dźwięku zależy niestety od temperatury powietrza i od wilgotności (w mniejszym stopniu). Jeśli nawet wyskalujesz taki miernik dobrze w temp pokojowej to będzie on pokazywał złe wartości (z tego co pamiętam do 3l błędu) przy zmianie temp i wilgotności powietrza. Pomysł z pompką jest chyba najlepszy z wcześniej proponowanych tutaj.
 11. Używam jako kadź zacierną - żyję i mam się dobrze
 12. Dokładnie, nie wiem jakim cudem osiągniesz te 25l 20blg... Chyba że planujesz jakąś rekordową wydajność warzelni Procentowo udział zasypu ok. Laktozę bym albo wyrzucił w ogóle albo znacznie zredukował, bo będzie stanowczo zbyt słodko. Co do ekstraktu to się nie wypowiem bo nie stosowałem, prędzej użyłbym lasek wanilii na cichą.
 13. Słód trzymam w trochę chłodniejszym.. poza tym nie zacieram w garnku wiec przez cały czas mieszania zacier mi się wychładza. Zacieranie angielskie. Używam takiego wzoru na temp. wody. Sprawdza się dobrze. =temp. docelowa[°C]+(0.5*(temp.docelowa[°C]-temp.słodu[°C])*ilość_słodu[kg]/ilość_wody[l]) przykład: Temp wody pierwszej temp docel 67.5 temp słodu 19 ilosc slodu 5 ilosc wody 15 temp wody 75.6 "Domowe Warzenie Piwa", R. Lehr Więcej potrzebnych kalkulatorów w moim arkuszu
 14. Jeżeli chcesz zacierać jedno-temperaturowo, to w zależności od tego jakiej temp masz słód i jak gęsty zacier chcesz mieć.. średnio temp wody spada o 10°C. Polecam podgrzać wodę (3:1) do 76-77°C i wtedy wykonać zasyp.
 15. Zgadzam się z przedmówcą w zupełności. Nawet na east coast ipa to jest zbyt dużo.. Nie napisałeś jakiej barwy jest ten karmel.
 16. Planujesz użyć zwykłych płatków czy błyskawicznych?
 17. Pomiar wykonuje wg instrukcji. W próbce ostudzonego zacieru - osobno. Być może pasek leży w tej próbce za długo.. (sprawdzę przy następnej warce) albo mam trefne paski.
 18. Jeśli chodzi o paski do pomiaru pH to odradzam kupno. Ja nie jestem w stanie odczytać wyniku pomiaru. Choć być może może nie umiem mierzyć.
 19. Rozumiem;) Jednak piłem głównie do tego, że nie ma takeigo stylu. Z resztą "Black" i "Pale" raczej wzajemnie się wykluczają..
 20. Mógłbyś wyjaśnić? Sterownik jest podłączony do PC? Jaki czujnik temperatury?
 21. Postanowiłem się zabawić w Frankensteina i spróbować przywrócić trupa do żywych.. jako że pojawił się świeży trup na stanie. Amber Ale autorstwa jeśli się nie mylę dine. Wygląd: Klasyczny amber, ładna barwa. Lekko opalizujący. Piana raczej skromna, zostaje obrączka. Zapach: Tutaj jest coś z trupa! A tak dokładniej to z jego skarpetek. Ziołowe nuty chmielowe, w tle majaczą karmele. Smak: Harmonię miedzy słodowością a goryczką zakłóca dość ostra, ziołowa goryczka od Iungi. W mojej ocenie może to być efekt leżących chmielin w piwie. Bo na zimno to chyba chmielony nie był.. Nie przesadzona podbudowa słodowa na plus. Ogólna porada to zastanowił bym się nad chmieleniem i użyciem w tym celu bardziej świeższej partii. Reszta ok PS. Wziąłem jeszcze rauchbock'a. Zostawiłem dwa sour ale
 22. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1VNqs4DfotUd1q2VnIFtAVRiAz7guWpK7SPnrFcHTdrM/edit#gid=0 Link powinien być przypięty do pierwszego posta! ;p Lista nie jest lipna, tylko nie aktualizowana jak być powinno! Dobrze by było reaktywować ten depozyt tym bardziej że są chętni.. wezmę tego AA (jeśli pojawi się na liście), odstawię swoje kwasy.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.