Skocz do zawartości

Mościcki

Members
  • Postów

    26
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Mościcki

  1. Mościcki

    Mościcki

  2. Jak poczytasz zagraniczne fora to dyskusje o nazwach są czymś na porządku dziennym. Przepraszam, że nie wpadam w zachwyt. Piwa z obu browarów są znacznie lepsze niż ich oprawa graficzna i nazwy. Tak sądzę po prostu.
  3. Hej, zadam pytanie nieco prowokując dyskusję. Po co AleBrowar oraz Pracownia Piwa używają angielskich nazw dla swoich piw? AleBrowar się broni jakoś jeszcze, ale Pracowni nazwy brzmią pokracznie - te przestawianki i fonetyczne zabawy. Nie brzmi to ani dobrze dla Polaków, ani dobrze dla english native speakers. Jeszcze gdyby oba browary miały jakąkolwiek szansę na jakikolwiek eksport... Zdecydowanie najbardziej podoba mi się droga Ursa Maior - są konsekwentnie bieszczadzcy, a i piwa mają najbardziej stonowane, nieefekciarskie i solidne powiedziałbym. No i etykiety frapujące. Do tego o język polski walczą i za sam ten fakt należy się im spory ukłon.
  4. Hej, Też jestem z Tarnowa. Póki co warzymy na standardowym garze 30 litrów, ale jak już zmontujesz Hermsa, to daj znać, być może Cię wynajmieny do budowy u mnie Pozdrowienia
  5. Zdecydowanie Grifo Heavy Duty. Warta każdego złotego. Greta to jakiś żart - w pewnym momencie po prostu zaczęła urywać szyjki butelek. Grifo HD daje komfort, bezpieczeństwo i nie ma butelki, której by nie zakapslowała, ponieważ operuje tylko siłą docisku, nie tworzy dźwigni zapierając się o szyjkę. Jest wielka, ale solidna. Warto.
  6. Mościcki

    Belma American Wheat

    Hej, brakuje mi tasting notes - jak tam Belma - jaki aromat wnosi - faktycznie truskawki?
  7. Zamierzam robić dwie i planuję jeszcze jedną IPA w dość krótkim przedziale czasu, więc chyba pójście w płynne jest uzasadnione - jedną saszetką obstawię 3 warki zbierając gęstwę. To co? 1056 czy 1084 czy jeszcze jakieś inne?
  8. No właśnie nie mam żadnego szczepu obecnie i zastanawiam się między US-05, S04 oraz WY 1056 American Ale, 1084 Irish Ale. Po prostu muszę je kupić, więc chcę wybrać najlepiej pasujące.
  9. Jeśli chodzi o drożdże - Irish Ale - użyłeś celowo, czy akurat taką gęstwę miałeś dostępną? Jeśli celowo - co Cię w nich przekonało? Pytam, bo zastanawiam się jak zmieni się piwo, jeśli: a) sfermentowałbym US-05 b) sfermentowałbym Wyeast 1056 American Ale
  10. @ bambo-5 Nie, przeciwnie - Mosaic nadaje zwiewności i lekkośći, mnie wręcz "otrzeźwia". Chmieliłem już Mosaiciem, ale w połączeniu z innymi chmielami. Czas na single hopping.
  11. Znakomicie - bardzo dziękuję. Interesujący jest krok o obniżeniu temperatury do 7 stopni. Wkładasz fermentor do lodówki po prostu czy masz inną technikę?
  12. Andrzej, Pomieszałem (gdy piłem ją u CIebie, byłem już po kilkudziesięciu próbkach . Tak, chodzi mi o single hop Mosaic APA. Jeśli możesz podzielić się - będę super wdzięczny. Jeszcze jednoe - wszyskiego, czego u Ciebie spróbowałem - przekroczyło moje oczekiwania, ale ta APA mnie zmiotła. W zasadzie o IPA też możesz skrobnąć Dzięki Piotr
  13. Hej, Jest jedno piwo z dziesiątków, których spróbowałem na Birofilii, które zostało mi w głowie i odbija się echem po pamięci sensorycznej. Single Hop Mosaic IPA od Andrzeja Milera. Bardzo rześkie, pijalne, świeże. Nieagresywne, nienachalne, bardzo pobudzające. Jasne, średnio nasycone, średnio goryczkowe, bardzo aromatyczne. Czy ktoś poza mną próbował? Piszę w wątku Receptury, bo być może przeczytasz Andrzeju i łaskawie podzielisz się recepturą? Bardzo, bardzo chciałbym takie uwarzyć, szukałem już dość długo takiego smaku... Z góry wielkie dzięki!
  14. Taaaa, na począteczku będzie kosztował 4.90 - 5.90 za butelkę, by w okolicach marca, kwietnia powalać ceną 1.99 za butelkę. Tak było z dwoma poprzednimi - Belgian Pale Ale oraz Koelschem. Przynajmniej w Tarnowie... Ale co do ogólnej zasady zgadzam się, by praca piwowara była wynagradzana sprawiedliwie, butelka powinna kosztować w okolicach 4-5 zł. Zbyt nas rozpieściły ceny piwa vel Harnaś, Tatra czy inne podobne.
  15. Cześć, THG przefermentowały przez 7 dni burzliwej z 19.5 BLG do 2.5 BLG. Syfon naprawdę musiał się napracować - tak bulgotało. Zastanawia mnie czy na cichej dadzą radę zejść poniżej 2 BLG. Zostawiam na cichej na trzy tygodnie (wyjeżdżam). Dubbel po obu fermentacjach zszedł z 16.5 do 3.0...
  16. Koniec końców uwarzyłem na początek Dubbela na drożdżach THG, potem zebrałem gęstwę i obecnie fermentuje Tripel. Drożdże są bardzo żarłoczne - za pierwszym razem po prostu wyszły z fermentora, za drugim użyłem blow-offa (syfon chyba się przyjęło po polsku) i problemu nie było. Ale ja nie o tym. Chodzi o to, że jak wziąłem łyk odlanej sfermentowanej brzeczki ze startera do Dubbela, to od razu wiedziałem, że używanie innych drożdży do tego piwa nie ma sensu. One nadają mu głębię, nuty i ten charakterystyczny, trudny do opisania posmaczek. Koniec końców czym są te piwa? Pilzneńskim, monachijskim, kandyzowanym cukrem. Co w tym belgijskiego? No drożdże właśnie! Bez nich piwo staje się po prostu mocnym piwem górnej fermentacji. Kompromisy w tym wypadku nie mają sensu. Ludzie robią podobno Pesto Genovese na orzechach włoskich, polskim serze oraz oliwie z wytłoków. Ale jak postawisz to obok pesto z orzeszków piniowych, prawdziwego parmezanu, oliwie z pierwszego tłoczenia na zimno, to tego pierwszego już nie nazwiesz pesto.
  17. No dobra, być może skok na Triple'a na razie jest zbyt ambitny. Faktycznie może zrobić tak: 1) "Zejść" do Dubbel'a do ok. 15,5 - 16 BLG. 2) Ograniczyć wolumen do 20 l. 3) Użyć tego samego szczepu, który planuję dla Triple'a, zebrać gęstwę bo burzliwej. 4) Na zebranej gęstwie przygotować starter ok 5 l do Triple'a. 5) Uwarzyć Triple'a Ma to sens? Nie bardzo jeszcze rozumiem kolejną zależność. Jeśli mam 5 l startera 10 BLG, to samej gęstwy objętościowo będzie ile - 1-2 l? I jak dodam ją do brzeczki, która ma 19.5 BLG to siłą rzeczy lekko sobie swoje przyszłe piwo rozcieńczę, czyż nie? I wreszcie - jaka jest procedura użycia gęstwy z poprzedniej warki (u mnie będzie to Dubbel). Po prostu zbieram bo burzliwej do słoja, daję do lodówki, a dwa dni przed kolejną warką "karmię" je 5 litrami brzeczki 10 BLG, zostawiam na 2 dni, zbieram gęstwę i dodaję do Triple'a. Dobrze to pojmuję?
  18. @ WiHuRa - no tak, powinienem był skojarzyć, że chodzi i eksplodujące butelki. No ale przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie pakuje do butelek brzeczki odfermentowanej do >4.5 BLG. To jest przecież kontrolowalne. Jeśli widzę, że fermentacja się zatrzymała (w co szczerze wątpię, bo przecież drożdże mnożą się efektywniej od królików) to zawsze mogę dolać drożdży, prawda? W sensie - moge podjąć jakąś akcję, a nie stać bezczynnie i pakować 5 BLG do butelek. Miałeś kiedyś do czynienia z zatrzymaną fermentacją? @ Hasintus - Fermentowałeś w burzliwej przy otwartym wieku, czy zamknąłeś fermentor i zrobiłeś blow-off/overblow?
  19. Granatów? WiHuRa - rozwiń proszę, jako że dopiero przyswajam sobie grypserę. Innym użytkownikom zapewne też się przyda.
  20. BeerSmith oraz Mrmalty zgodnie podają, że potrzebuję ok. 6.5 l startera. Mrmalty dodaje super pocieszającą informację (jeśli dobrze go czytam), że potrzebuję 7 fiolek (50 ml) drożdży, co w przeliczeniu na 125 ml saszetki daje prawie 3 saszetki. Czegoś chyba tu nie rozumiem. Ok, przyjmijmy, że zrobię 3 litrowy 10 BLG starter na suchym ekstrakcie i dodam do niego jedną saszetkę 125 ml drożdży. Zostawię na 2 dni. Jakie jest ryzyko? Fermentacja nie ruszy, ruszy za wolno, jakoś inaczej będą fermentować, co wpłynie na końcowy smak piwa?
  21. Cześć, Poniżej przedstawiam moją recepturę na 30 l piwa. Proszę starszych kolegów i koleżanki w warzeniu o uwagi, recenzje, sugestie. Zależy mi zwłaszcza na odpowiedzi na pytanie czy 1 litr startera (1 l wody + 100 g suchego ekstraktu) wystarczy tym drożdżom by odpowiednio ruszyć. Zatem: Beligijski Tripel Składniki: - Słód pilzneński (Weyermann) - 7 kg - Słód monachijski (Weyermann) - 1 kg - Słód Carabelge (Weyermann) - 0,4 kg - Słód Abbey Malt (Weyermann) - 0,4 kg - Cukier kandyzowany biały 1,1 kg - Marynka - 40 gr - Lubelski - 30 gr - Mech Irlandzki - 1 łyżka stołowa - Drożdże - Szczep 3787 Trappist High Gravity - Glukoza (refermentacja) 240 gr Zacieranie: Całość słodów do 20 l wody o temp. 69 C. Ok. 60 min w 65 C. Podgrzanie do 74 C i filtracja. Wysładzanie: 5 X 4 l temp 74 C Gotowanie/Chmielenie: 60 min - Marynka od początku, Lubelski na ostatnie 15 minut. Cukier oraz mech na ostatnie 10 min. Fermentacja: Chłodzenie do 21 C. Napowietrzanie. Zadanie startera. 7 dni burzliwa, 21 dni cicha. Butelkowanie: 240 gr glukozy, butelki 0,5 l. Leżakowanie: 2 tygodnie 20 C, dalsze - piwnica - temp. od 14 - 16 C przez ok 6 miesięcy. Oczekuję końcowej objętości 30 l przy gęstości ok. 19 - 19,5 BLG. Końcowe ABV ok. 8%. I kolejne pytanie - zamierzam prowadzić fermentację burzliwą w 40 litrowym szklanym gąsiorze. Jak burzliwa jest fermentacja burzliwa? Pytam, bo zamierzam zostawić szyjkę balona bez gumowego korka i rurki fermentacyjnej. Czy te drożdże są tak gwałtowne, że piwo wypieni się brzez szyjkę, czy niepotrzebnie się martwię? Jakie macie doświadczenia z burzliwych prowadzonych tym szczepem?
  22. Cześć umiłowani w piwowarzeniu. Zacząłem w listopadzie 2011 trzema brewkitami, ale szybko przeszedłem na zacieranie. W zasadzie powinienem pisać w liczbie mnogiej, bo dee facto jest nas trójka, ale łatwiej mi będzie używać pierwszej osoby. Obecnie stoimy przed dylematem typu - "czy warzyć częściej, czy raczej tak samo często a większe ilości". Pierwsza opcja tańsza, ale bardziej czasochłonna, druga - wymagająca nakładów finansowych (większa kadź z-w, filtracyjna, większe fermentory, itd). Chciałbym mieć kiedyś własny mini browar (wierzę, że kiedyś tak się stanie). Dużą inspiracją są dla mnie panowie z Artezana. Największą zaś panowie z BrewDoga, bo nie tylko ich piwa, ale i ich bary są dokładnie tym, czego uważam - brakuje w Polsce. Póki co - mozolnie, ale systematycznie poszerzam wiedzę i umiejętności. To forum to skarbnica jak już wiele razy się przekonałem. Z góry dzięki za wszystkie rady! Pozdrowienia Piotrek (vel. Mościcki)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.