Skocz do zawartości

MaxMaxow

Members
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    MaxMaxow przyznał(a) reputację dla Undeath w Zawartość alkoholu w piwie   
    Tutaj jest temat dzisiejszy związany z tym jak coś  http://www.piwo.org/topic/18391-jak-to-jest-z-tym-wzorem/
  2. Super!
    MaxMaxow przyznał(a) reputację dla bart3q w Efektywność browaru domowego   
    Zainwestuj całe 2zł, kup pół kilo słodu więcej i rozwiążą się Twoje problemy
  3. Super!
    MaxMaxow przyznał(a) reputację dla BuDeX w Piwo pszeniczne w stylu amerykańskim na drożdżach weizenowych   
    To już wszystko musi być według BJCP?
  4. Super!
    MaxMaxow przyznał(a) reputację dla Roboraff w Czy ktoś z Was ma gotowy przepis na Żywca APA?   
    Poszukaj w forumowych zapiskach jakiejś apy o podobnym ekstrakcie. Dodawaj połowę chmielu niż w przepisie (najlepiej zbiory z 2012/2011). Ważne, żeby gotować pod przykrywką. Fermentacja w 16 stopniach, na cichą wrzuć garść zardzewiałych gwoździ. Będziesz wniebowzięty
  5. Super!
    MaxMaxow przyznał(a) reputację dla Wilkor w Chmiele Nowozelandzkie   
    Witam wszystkich,
    tknięty moimi ostatnimi poszukiwaniami informacji na temat oceanicznych odmian chmielu postanowiłem podzielić się z wami wnioskami w ich temacie, m.in. w nadziei na to, że ktoś jeszcze dorzuci coś ciekawego od siebie. Szczerze mówiąc spędziłem nad tym dobrą chwilę, bo o ile faktycznie jest już dość sporo osób które do warzenia domowego używały już którejś z nowych odmian, to opisy ich wpływu na warki są dosyć skąpe, a często w ogóle ciężko doszukać się konkretnych informacji. Jako, że wielu mało mówią te obco brzmiące nazwy, a wbrew temu co myślałem zrobiło się ich już kilkanaście, dobrze by było ułatwić wszystkim zadanie i zrobić zbiorczy temat, w kwestii tych odmian chmielu. Oto, co udało mi się dowidzieć o poszczególnych chmielach:
     
    Dr. Rudi (super alfa) - aromat średnio intensywny, nuty trawiaste, trawa cytrynowa, nieco iglastych. Z powodu zwartości alfa kwasów nadaje się na goryczkę, która jest dość przyjemna.
     
    Galaxy (aus) - aromat silny i dominujący, owoce tropikalne, mango, brzoskwinia, wysoka zawartość alfa kwasów daje możliwość efektywnego chmielenia na gorycz, nadaje się do single hop. Partia z 2013 zdaje się być felerna.
     
    Green bullet - aromat średni/słaby, nawiązuje do chmieli angielskich, wnosi nuty kwiatowe, żywiczne, rodzynkowe, przypomina także Styrian goldings. Wysoka ilość alfa kwasów powoduje że może być stosowany na goryczkę, aczkolwiek nie jest ona określana jako bardzo szlachetna i przyjemna.
     
    Kohatu - w aromacie średnio intensywna porcja kwiatów, limonki, ananasa, delikatnie sosnowy, nie ma sensu stosowanie na goryczkę
     
    Motueka - mieszanka chmielu saaz z nowozelandzkimi odmianami, daje to w aromacie nuty typowe dla tego chmielu kontynentalnego, delikatnie wzbogacone o tropikalne nuty odmian nowofalowych. Intensywność średnia, w lekkich piwach także do stosowania na goryczkę
     
    Nelson sauvin - bardzo silny i dominujący chmiel, charakterystyczne nuty białego wina, słodkich i tropikalnych owoców, kompleksowy. Nadaje się do chmielenia na goryczkę i single hopów.
     
    Pacifica - aromat dość silny, określany jako marmolada pomarańczowa, z lekkimi nutami cytrusowo-kwiatowymi. Jednakże niektóre piwa zupełnie nie prezentowały takiego profilu (czyżby także coś z 2013?). Teoretycznie nadaje sie do chmielenia na goryczkę i single hop, ale nie jest ona przyjemna.
     
    Pacific Gem - aromat bardziej kontynentalny, porównania z fuggles i brewers gold, intensywność średnia w stronę słabej, nuty opisywane jako owoce lasu, borówka, jagoda, truskawka, a także drzewny/ziemisty. Wysoka zawartość alfa kwasów ale w piwach wytrawnych gorycz niezbyt czysta.
     
    Pacific Jade - aromat średnio intensywny, cytrusy, melon, starty pieprz. Wysoka zawartość alfa kwasów, daje solidną, czystą i przyjemną w odbiorze goryczkę. Chyba najlepszy chmiel na gorycz z NZ.
     
    Rakau - w aromacie owoce tropikalne, marakuja, mandarynka, brzoskwinia, a także kwiaty. Niektórzy spotkali się z aromatami trawiastymi i nieco przypominającymi chmiele kontynentalne. Nadaj się także na goryczkę, ale brak jednoznacznych opinii o jej jakości.
     
    Riwaka -ten sam eksperyment co Motueka, saaz + notki tropikalne.
     
    Southern Cross - aromat średnio/słaby, głównie cytrusy i las iglasty. Wysoka zawartość alfa kwasów i dobra goryczka.
     
    Wai-iti - choć sam chmiel pacnie mocno, do piwa wnosi aromaty ze średnią intensywnością, jest mocno cytrusowy, w stronę cytryny, mandarynki. Niska zawartość alfa kwasów, nie nadaje się na goryczkę.
     
    Waimea - średni w stronę słabego aromat, cytrusy, owoce tropikalne, nieco nut iglastych. Wysoka zawartość alfa kwasów, nadaje się na goryczkę, ale nie tak dobry jak Pacific Jade.
     
    Wakatu - aromat słaby i łatwo go stłumić. Inaczej zwany Hallertau aroma. Wnosi nuty limonkowe, a także typowo kontynentalne, kwiatowo-ziołowe. Bardziej na aromat niż goryczkę.
     
    Moim zdaniem najbardziej warte uwagi chmiele to:
     
    Na single hop: Nelson sauvin (choć oklepany), Galaxy,
    Na goryczkę: Pacific Jade, Southern Cross
    Na aromat: Pacifica, Kohatu, Rakau, Wai-iti
     
    Chmiele nie rzucające na kolana, nadające się raczej do chmielenia kontynentalnych odmian, którym chcemy tylko nadać nutkę nowej fali to: Green Bullet, Pacific Gem, Motueka, Riwaka, Wakatu.
     
    Zachęcam innych by dodali swoje trzy grosze w temacie swoich doświadczeń z chmielami oceanicznymi!
    Pozdrawiam
  6. Super!
    MaxMaxow przyznał(a) reputację dla Undeath w Sposoby liczenia IBU   
    Problemem jest tutaj bardziej, że IBU jest bardzo nie dokładny bez pomiaru laboratoryjnego. "1 IBU odpowiada zawartości 1 miligrama izo-alfa kwasów pochodzących z chmielu w 1 litrze piwa." A na odczucie goryczki nie mają wpływu tylko izo-alfa kwasy ,ale też inne składowe chmielu jak beta-kwasy czyli Lupolony ad, pre i jakieś tam jeszcze lupolony. Ogólnie w kraftach pracują ludzie z ogromną wiedzą i z bardzo dużą ilością warek na koncie, gdzie wiedzą co i jak użyć żeby nie przegiąć i osiągnąć dany efekt. Oczywiście pomijam tutaj Dr brew i innych przechmielaczy, którzy walą go bez opamiętania i wmawiają ludziom, że prawdziwy hophead i piwny geek (czytaj idiota) łyknie takie piwo Czasem też dla zabiegu marketingowego robią laboratoryjny pomiar gdzieś czytałem że koszt jego nie był duży coś koło 100 zł za kompleksowe przebadanie piwa. Dodam od siebie że używam obydwie metody Ragera i Tinsetha, wyciągam z nich średnią i takiego poziomu IBU używam. Ale tak jak mówiłem, na odczucie goryczki ma wpływ wiele czynników, a najważniejszy to rodzaj chmielu jaki w piwie użyjemy

    A warto poczytać: http://www.piwo.org/files/file/56-odmiany-chmielu-i-ich-specyficzne-cechy-%E2%80%93-aktualne-tendencje-produkcji-w-polsce-unii-europejskiej-i-swiecie/
    W necie też był wykład na temat właśnie goryczki z chmielu z WWP ale nie mogę go coś znaleźć teraz.
  7. Super!
    MaxMaxow przyznał(a) reputację dla beu w Chmielenie IPA   
    Doświadczenia nabierzesz właśnie warząc single-hopy. Gdy już opanujesz poszczególne chmiele, to bardzo fajne efekty daje łączenie ich w parach. Przykładowo, dobierz chmiel, który daje jakiś określony aromat cytrusowy - dajmy na to Amarillo, który posiada nutę "pomarańczową". Następnie spróbuj skontrować tą nutę, nutą żywyczną, dodając odpowiednio chmielu Simcoe, tak, że nuta pomarańczowa jest na pierwszym planie, a nuta żywiczna nieco przykryta.
    Kombinacji jest bardzo dużo, ważne jest abyś był świadomy tego co robisz. Co z tego, że sypniesz chmieli do garnka i wyjdzie z tego fajna AIPA, jak nie będziesz umiał tego powtórzyć lub modyfikować receptury bazując na tym co już zrobiłeś.
  8. Super!
    MaxMaxow przyznał(a) reputację dla Jejski w Safale S-04 czy US-05   
    Bardzo Cię proszę podejmij pierwszą męską decyzję w swoim życiu i uwarz coś, a nie jęcz. Piwowarstwo to nie tylko picie piwa, ale wydatki. Jak chcesz obskoczyć z jednej paczki sucharów pół sezonu to lepiej nic nierób. Bicie piany najlepsze jest we fermentorze podczas napowietrzania.
  9. Super!
    MaxMaxow przyznał(a) reputację dla bielok w Metryczki z konkursów piw domowych   
    Witam.
     
    A co to kruna jest?? towarzystwo wzajemnej adoracji???!?!?! Od kiedy kierowanie krytycznych uwag w kierunków sędziów, organizatorów jest śmieszne? To są jakieś święte krowy?
    Śmieszne jest to że od 5 lat czytam ciągle to samo kiedy będą metryczki, a większość organizatorów MA TO SERDECZNIE W DUPIE! to tylko dowodzi ignorancji organizatorów i tego że nie słuchają czego od nich oczekują uczestnicy konkursów.
  10. Super!
    MaxMaxow przyznał(a) reputację dla Łukasz w Metryczki z konkursów piw domowych   
    A co do ma do rzeczy? Nagazowało się i powinno tak samo smakować te wysłane jak te, co mam u siebie.
     
     
    Co najciekawsze mi piwo bardzo podchodzi i smakuje.
     
     
    Nie ma.
     
     
    Zacytuj mnie gdzie napisałem, że liczę na finał. PROSZĘ ZACYTUJ !!!!! Nawet nic nie sugerowałem. Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić to nie pisz bzdur i wyimaginowanych sugestii.
    To mój pierwszy konkurs i liczyłem na rzetelną ocenę ... powtórzę: RZETELNĄ, a póki co mam wrażenie, że metryczka nie jest od mojego piwa. Chciałem uzyskać opinię - otrzymałem jakieś dziwactwo.
     
     
    Krzysiek, Ty masz jakieś omamy? Gdzie przytoczyłem cokolwiek co jest związane z Dagome????? GDZIE PYTAM !!!!!!!! Sam sobie to dopowiedziałeś czy za dużo wypiłeś?
    Zanegowałem sugestię o złym przehcowywaniu, bo jak już to przechowywał to źle Żywiec. Piwo uwarzyłem na ostatnią chwilę i wynikało to z moich możliwości, bo miało być uwarzone ponad miesiąc wcześniej, ale nie wyszło.
     
     
    Widocznie ktoś miał powody. Ja również takowe mam, ale teraz to mogę sobie tylko pogadać.
     
     
    Nie pretensje tylko przypuszczenia co do możliwości pomylenia próbek.
     
     
    Niestety nie ma jak udowodnić braku rzetelności pod kątem pomyłki i mam również prawo aby wyrazić swoją opinię. Jak Ci się nie podoba to nie czytaj, a nie jak zawsze musisz wtrącić swoje 3 grosze i wywalić te "mądre mądrości".
     
    P.S. W jednym się tylko zgodzę - jak chce uzyskać rzetelną opinię to należy udać się do lokalnych osób znających się na tym i poprosić o indywidualną ocenę.
    P.S.1. Nie wiem za co dostałeś punkty w swojej wypowiedzi - żenada.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.