Skocz do zawartości

Forestly

Members
  • Postów

    64
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Forestly

  1. Witajcie. Czy ktoś na forum kupował gotowy kegerator? Nie zauważyłem wątków na ten temat, czyżby wszyscy byli takimi majsterkowiczami? :) Myślę nad czymś gotowym bo dłubać i składać nie lubię, a po za tym chciałbym żeby to jakoś wyglądało a nie lodówka z wystającym kranem :P Jedyne co znalazłem w polskim internecie to kegeratory z Redena:

    http://allegro.pl/kegatotor-z-nalewakiem-na-2-keg-i5605286256.html

    ​Znacie coś jeszcze? Może ktoś z forumowiczów zajmuje się takimi sprawami?

  2. Zastanówmy się czy piwo leży w depozycie miesiącami bo:

    -mamy za duży wybór

    -piwo wygląda ma mało obiecujące więc go nie bierzemy

    Moim zdaniem to pierwsze. Ja tam wiele nie rozkminiam jak biorę piwo. Z resztą wątpię że wszyscy to samo uznajemy za ciekawe. 

     

    10 piw w depozycie to 2 razy większa rotacja, 2 razy większa rotacja to 2 razy mniej przypałów. 

  3.  

    Barwa jaśniejsza niż na zdjęciu, lekko pomarańczowa. Całkiem klarowne. Piana obfita i utrzymuje się zapewne za sprawą bardzo mocnego wysycenia. W aromacie trochę estrów (brzoskwinia?) i słodowości. W smaku wytrawne, lekko alkoholowe, estrowe, bąbelki szczypią w język. Brakuje nut belgijskich. Pan z butelki wygląda na sympatycznego. African Blond.

     

    Dziękuje za opinie, zgadzam się. O ile w aromacie Belgia jeszcze jest o tyle w smaku już b. ubogo..  Ogólnie zaczęło coś się w piwem dziać, pierwotnie było mniej nasycone i szczerze, bardziej po prostu smaczne - byłem z niego zadowolony, inni też, na chwile obecną, nie jestem. Dziwne, 2 tygodnie temu było inne. Drożdże suche, mangrove M27 Belgian ale..  Spotkałem się z opiniami dobrymi więc spróbowałem. Drożdże są szalone, na wodzie mój aerometr pokazuje -0.5blg a końcowe blg tego blonda było poniżej 0 blg (stąd ta wytrawność), co lepsze wydaje mi się, że jeszcze dojadały (stąd podwyższone nagazowanie). Fermentacja w 22-23 stopniach dała mało nut belgijskich.

    Obecnie, nie wiem czy dzieje się tak ze wszystkimi butelkami, ale zdarzają się butelki wyjątkowo mocno alkoholowe, wręcz jakby cierpkie - zwłaszcza gdy są słabo schłodzone. 

    Więc polecam schłodzić porządnie i najwyżej zostawić część na ogrzanie by zbadać moje poglądy.

     

    Mieliście takie drożdże? Co lepsze, 2 kolejne piwa na tych drożdżach (inna paczka) dały takie same wyniki, zawsze okolice 0blg lub poniżej. Z tym, że np. saison po 2 tygodniach jest na razie słodki, jednak to zbyt wcześnie na opinie. 

     

    W lato będzie próba na płynnych.

     

     

     

    Ja robiłem Tripla na drożdżach Safbrew Abbaye i na początku było nieźle a po pewnym czasie belgie szlag trafił. Coś mi się zdaje że trzeba się przerzucić zwyczajnie na płynne drożdże. Myślę że temperatura w depozycie też nie będzie nam sprzyjać, a i trzeba wrzucać piwa młode, bo zanim ktoś je weźmie i wypije to już najczęściej piwo jest już poza najwyższą formą.

  4. Wstawiłem:

    Forestly "Rauchmarzen" x2

     

    Zabrałem:

     

    Gubernia Suwalska "Belgian blond"

     

    pXjUe0tl.jpg

     

    Barwa jaśniejsza niż na zdjęciu, lekko pomarańczowa. Całkiem klarowne. Piana obfita i utrzymuje się zapewne za sprawą bardzo mocnego wysycenia. W aromacie trochę estrów (brzoskwinia?) i słodowości. W smaku wytrawne, lekko alkoholowe, estrowe, bąbelki szczypią w język. Brakuje nut belgijskich. Pan z butelki wygląda na sympatycznego. African Blond.

     

    Phoenix "Roggenbier"

     

    EADoQVPl.jpg

     

    Barwa jasno brązowa, mocno mętne, dobra piana. Ciężko mi powiedzieć coś o tym piwie, może 3 miesiące to za długo na nie. W aromacie czuć słód żytni i bliżej nie określone estry. Banan i goździk tylko w wyobraźni. W smaku dochodzi trochę śliwki i sporo, jak na ten styl, goryczki. Wysycenie wysokie, wyraźna oleistość i smukłość od żyta. Pumperniklu nie wyczuwam.

  5. lZBZ5eo.jpg

    "Mecedo" APA Simcoe

    Wygląd: Piana ma fają fakturę, dosyć szybko opada, oblepia szkło. Kolor złoty, mętności nie oceniam. Wygląda ok, cieszy jasna barwa.

    Aromat: Dużo pokrzywy i tymianku, estry nieobecne, słód może tylko nieco. Niezbyt intensywny, ale bardzo przyjemny.

    Smak, odczucie w ustach: Dużo chmielu w smaku, gładka tekstura (?), fajna słodowość wpisuje się w całość. Goryczka średnia, wysokiej jakości. Nasycenie średnie - idealne.

    Komentarz: Powyższe zdania to same superlatywy, no ale cóż bardzo dobre piwo. Piłem je dobre 10 minut :P Może aromat mógłby być bardziej intensywny, ale to napewno kwestia wieku (4 miesiące) na który piwo i tak się trzyma super. Może to dlatego bo lubię proste piwa i to wpisuje się w moją wizję APA. A może dlatego bo przed nim piłem "5" z Pracowni piwa & SzałPiw (co za szrot! 8 ziko!)

     

    zwu4CPD.jpg

    "Fuse" Black IPA

    Wygląd:  Barwa czarna, nieprzejrzysta. Piana ładna, obfita, oblepia.

    Aromat: Niezbyt intensywny. Na pierwszym planie chmiel (żywiczny) dalej delikatna paloność, leciutka siareczka po zamieszaniu, i estry.

    Smak i odczucie w ustach: smak jest bardziej brutalny... nie jestem pewien co to jest ale wydaje mi się że wysoka temperatura fermentacji (rozpuszczalnik, landryna). Dalej jest lepiej, chmiel i paloność. Goryczka średnia, przyjemna. Nagazowanie średnio-wysokie.

    Komentarz: Niestety niezbyt udane piwo :(

  6. Zabrałem:

     

    Gubernia Suwalska - Double Chocolate Stout

     

    JAIwfdYl.jpg

     

    Barwa: Czarna, nieprzejrzysta.

    Piana: Brązowa, nie trwala, nie oblepia.

    Aromat: Głównie stoutowy, palony dalej czekolada w tle estry i rodzynki, alkohol wyczywam dopiero po zamieszaniu. Przyjemny.

    Smak: Bardzo pełny, słodki z delikatną goryczką. Kojarzy się z słodką czekoladą, kakao jest wyczuwalne mocno na finiszu. Gładkie, aksamitne odczucie w ustach, wysycenie średnie, mogłoby być niższe.

    Komentarz: Dobre piwo, przypadło mi do gustu to, że było po słodkiej stronie mocy. Etykieta mogłaby być lepsza :P

     

    Piksel - AIPA

     

    vtlaYdsl.jpg

     

    Barwa: złota, bardzo ładna (odetchnąłem z ulgą że to nie kolejna karmelowa ipa)

    Piana: obfita, średnio oczkowa, dosyć trwała

    Aromat: głównie aromat amerykańskich chmieli, cytrusowy i rześki, ale zdecydowanie za mało intensywny.

    Smak: Cytrusowy, troszkę cierpki, zbalansowany. Goryczka średnia, przyjemna w odbiorze. Wysycenie stanowczo za wysokie.

    Komentarz: Niezłe piwo ale musisz mocniej chmielić na zimno. Reszta wydaje mi się, że nie wymaga poprawek.  Fajny pomysł na nazwę browaru i etykiety. Dzięki panowie za możliwość degustacji.

     

    Ze swojej strony wrzuciłem 2x Forestly Tripel

  7. Niech mi ktoś pomoże... 

    Wczoraj po 2 tygodniach fermentacji spróbowałem piwa i smakowało i pachniało ok. Wyjąłem chmiel z zamrażarki (był już otworzony) wsypałem na talerz, zważyłem i wsypałem do fermentora. Dzisiaj po jakiś 20h od wsypania chmielu piwo wygląda tak jak na zdjęciu. Mętne jest niesamowicie. Zapach i smak są okrutne ciężko mi to aż opisać, ale to już drugi raz i sytuacja była identyczna i efekty są identyczne. Jedyne co nie było dezynfekowane to talerz na którym chmiel ważę. Zrobiłem już sporo dobrych piw chmielonych na zimno. Nic mi nie przychodzi do głowy, proszę o pomoc bardziej doświadczonych piwowarów.

    post-7224-0-58113500-1426416267_thumb.jpg

  8. Browar Forestly - Brown Porter

     

    Barwa: Ciemnobrązowe, lekko opalizujące, ale raczej klarowne.

    Piana: Niska, beżowa, duże oczka, próbowałem ją jakoś wymusić, ale i tak szybko opadła.

    Aromat: Głównie czekoladowy, lekko słodki, delikatny karmel przechodzący w rodzynki. Średnio intensywny, ale przyjemny.

    Smak: Kwaskowo-czekoladowy, początkowo lekko wodniste i mineralne, ale po ogrzaniu pojawia się pełnia i aksamitność. Bardzo pijalne i orzeźwiające, goryczka niska, ale wystarczająca, po przełknięciu pozostaje dość długi czekoladowy posmak. Trochę karmelu i chyba orzecha pojawia się dopiero po mocniejszym ogrzaniu. Wysycenie minimalne, mogło potęgować początkowe odczucie wodnistości.

    Ogólne wrażenia: Jakbym dostał to piwo w ciemno, to powiedziałbym, że to łagodny, niepalony stout. W sumie to nie wiem czy to stylowe czy nie, bo nie piłem jeszcze żadnego wzorca stylu. Dopiero po ogrzaniu zaczyna się odróżniać, ale że było naprawdę bardzo pijalne, to niewiele mi go zostało ;) Spodziewałem się też większej gładkości po 25% udziale płatków owsianych, ale i tak było smaczne.

     

     

    " nie piłem jeszcze żadnego wzorca stylu" no ja właśnie też :P 

    Moje odczucia są zupełnie podobne do twoich :) Dzięki za recenzję.

     

    Coffee Outmeal Stout

    Browar Forestly

     

    Barwa: Czarna, nieprzejrzysta, dość klarowne

    Piana: Średnio i drobno-pęcherzykowa, beżowa, znika dość powoli, zostaje około centymetra prawie do końca.

    Aromat: Przyjemny, kawa, kawa, kawa i trochę paloności. Zapowiada się przyjemnie.

    Smak: Przede wszystkim kawowy, kwaskowe, potem trochę paloności i tostowości, niezbyt złożony. Kawa kojarzy mi się z jakimś tanim Pedrosem, nieprzyjemne.

    Goryczka: Raczej niska, choć wciąż mam problemy z określeniem jej wysokości. Trochę goryczy nadaje też kawa, tak jakby w piwie pływały fusy. Zalegająca.

    Odczucie w ustach: Niska pełnia, wodniste, nasycenie niskie, może nawet za niskie.

    Opakowanie: Proste ale czytelne, znalazło się tam wszystko czego chciałbym się dowiedzieć o piwie :)

     

    Podsumowanie: Trochę się wymęczyłem szczerze mówiąc, bo kawa jest naprawdę podła, oddała bardzo dużo kwaśności. W ogóle nie czuć pełni i kremowości jaką powinny nadać płatki owsiane (dziwne, bo teraz patrze, że było aż 1,2kg na 25 litrów). Myślę, że lepsza kawa zrobiłaby robotę i ja bym jednak podniósł ekstrakt, bo taka lura się z tego zrobiła ;)

     

    Przepraszam za brak zdjęcia, ale to które zrobiłem jest słabe.

     

    Dokładnie wskaże co za kawa była:

    http://www.fiveoclock.eu/kawa/products/espresso-siciliano-kawa-812.html

    dodałem dodałem 100g po wyłączeniu palnika. Faktycznie wyszło trochę hardcoreowo może z powodu mocnego palenia.

    Ekstrakt taki faktycznie ni w pic ni w cyc. Ani to piwo śniadaniowe ani żaden konkret. Z doborem kawy jeszcze planuje poeksperymentować, ale reszta chyba zaśmigała.

    Dzięki za recenzję.

  9. 4W3yHfr.png



    Amt Name Type # %/IBU
    3,00 kg Pale Ale (5,5 EBC) Grain 1 60,6 %
    1,20 kg Oats, Flaked (2,0 EBC) Grain 2 24,2 %
    0,25 kg Jeczmien prazony (1000,0 EBC) Grain 4 5,1 %
    0,25 kg Czekoladowy ciemny 1200 (1100,0 EBC) Grain 3 5,1 %
    0,25 kg Karmelowy 600 (400,0 EBC) Grain 5 5,1 %



    Amt Name Type # %/IBU
    25,00 g iunga [11,00 %] - Boil 60,0 min Hop 6 26,9 IBUs
    100,00 g coffee (Boil 0,0 mins) Spice 7 -

    Waga słodu = 4,95kg

    Waga chmielu = 25g

     

    Zacieranie:

    ~67st 60min

    ciemny czekoladowy do wygrzewu

    78st 2min

     

    pH ???

     

    24 styczeń 2015

    11,5 blg 27l

    Wydajność 65%

    Safale S-04 (po warce 32)

     

    06 luty 2015 (13dni)

    3,5 blg

    nagazowane polową najmniejszej miarki

     

    4x1

    40x0,5

    2x0,33

    =24,66l

    ~0,71zl/0,5l

     

    recenzje:



  10. tm7FAUc.png



    Amt Name Type # %/IBU
    3,00 kg Pale Ale (5,5 EBC) Grain 1 62,5 %
    1,20 kg Barley, Flaked (3,3 EBC) Grain 2 25,0 %
    0,25 kg Czekoladowy jasny 400 (350,0 EBC) Grain 3 5,2 %
    0,25 kg Karmelowy 600 (400,0 EBC) Grain 4 5,2 %
    0,10 kg Czekoladowy ciemny 1200 (1100,0 EBC) Grain 5 2,1 %


    Amt Name Type # %/IBU
    20,00 g iunga [11,00 %] - Boil 60,0 min Hop 6 19,8 IBUs

    Waga słodu = 4,8kg

    Waga chmielu = 20g

     

    Zacieranie:

    ~68->70->66st 60min

    ciemny czekoladowy do wygrzewu

    78st 2min

     

    pH ???

     

    11 stycznia 2015

    12 blg 27l

    Wydajność 68,9%

    Safale S-04 (nowe nawodnione)

     

    23 styczeń 2015 (12dni)

    Temperatura fermentacji ~17st.

    4 blg

     

    24 styczeń 2015 (13dni)

    4blg 0,5 najmniejszej miarki

    Smaczne, wyraźne rozdzynki, platki, lekko palone, nieco kwaskowate.

     

    4x1

    39x0,5

    1x0,4

    2x0,33

    2x0,25

    =25,06l

    22,21zł

    ~0,44zl/0,5l

     

    recenzje:



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.