Jump to content

Lhunbleidd

Members
 • Posts

  84
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Lhunbleidd

 1. Ale to nie wino przeca. Pewnie pasteryzacja (filtracja jest be ) i CO2 byłyby najbezpieczniejsze przy wysokim woltażu. Znany polski bloger przeżył degustację 30letniego portera (u!). Bo tak zdroworozsądkowo nie wiem czy jest się w stanie przewidzieć skutki refermentacji na 18 lat? Tak dobrać materiał do refermentacji + być na tyle pewnym stałych warunków przechowywania... Przecież to kupa czasu...
 2. Ha, to pewnie zbieg okoliczności ale moja przesyłka o was też była nieźle zmasakrowana.
 3. Oj, wiem, że mówicie o aromacie ale mną wstrząsnął ten smak właśnie Smak kota to raczej w azjatyckich piwach kraftowych
 4. A którego kalkulatora do obliczeń z korektami konkretnie używacie?
 5. Mam kota w domu, ale do tej pory nie wiem jak smakuje Panowie mnie zaskakują.
 6. Popieram, używam krośnieńskiego IPA Glass już od dłuższego czasu i nic się nie dzieje. IMO rewelacyjny stosunek cena/jakość.
 7. A to pieczenie to przyjemne czy wręcz przeciwnie? Pytam, bo ja tam lubię pikantność i może bym sobie uwarzył NZIPA Lepiej te chmiele użyć, czy też małą ilość chili dorzucić do gotowania? Nie zależy mi na mega ostrym piwie ale takie lekko drażniące przełyk byłoby fajne
 8. Potwierdzam, wysuszone już nie pokazują dobrze ;(
 9. Nie mam notatek pod ręką ale ja dodałem na 100% goździki, cynamon, kardamon, anyż, lukrecję chyba curasao też wpadło i gałka muszkatołowa. Miało byc na bogato a wyszło nieco za mało ciała no i goździk z cynamonem. W życiu bym nie przypuszczał, że taka homeopatyczna dawka goździka tak się wścieknie w piwie... Ale jak pisałem - smaczne, choć niezgodne z założeniem .
 10. 20 dni burzliwej, pierwsze 10 dni w temp. ok 16 stopni, pozostałe ok 20, bez cichej. Drożdże T-58. Piwo zostało już zabutelkowane było bardzo klarowne. Jest smaczne choć muszę przyznać, że ze wszystkich przypraw czuć tylko ten cynamon i goździki. Nie ma kardamonu, anyżu czy lukrecji. I dla potomnych - zamiast 15 blg (jeśli pamięć mnie nie myli) winno być z 18 Ale bardzo smaczne to Ale
 11. U mnie niemiecka IPA po burzliwej ma aromat kiblowy. Oj.
 12. Ha, to błąd. Zacieraj od razu bo jak zaczniesz czytać to dopiero będzie skomplikowane
 13. Witam, zapomniałem o tym temacie. Piwo wyszło. Kolor ciemnobrunatny czyli taki jak miał być. Niestety jak dla mnie torfik przykrył inne walory piwa. Nachalnie wręcz. Dużo bardziej niż w Smokey Joe AB... Zostawiłem kilka sztuk na leżakowanie, obaczymy co się stanie. Ogólnie to niby nie jest złe, ale umówmy się - oprócz mnie i szwagra z którym warzę (no i w sumie też mojego ojca) nikt tego piwa nie dopił.
 14. Lhunbleidd

  Laska wanilii

  No to jeszcze napisz po degustacji co to wnosi, bo sam jestem ciekaw.
 15. 15 sztuk goździków to panie będzie apteczne a nie świąteczne U mnie 4 goździki na 19l/16blg przykryły wszystko, może prócz cynamonu. Aromat w chłodziarce powala Oczywiście piwo jeszcze stoi na fermentacji, będzie butelkowane w niedzielę po 21 dniach burzliwej.
 16. Zrobię z ciekawości przy pale ale. Ogólnie hop-stand uważam za świetną metodę, ciekawe czy herbata będzie wydajniejsza jeśli chodzi o aromat.
 17. To ta tak zwana herbatka chmielowa? Ponoć ostatnia szansa na uratowanie goryczki. Ale z aromatami to pewnie więcej niż przy zwykłym chmieleniu na 0' czy hop-stand się nie wyciągnie...
 18. U mnie jeszcze fermentuje (16 dzień) a w lodówce mam mieszankę goździków i cynamonu. Mam nadzieję, że to się ucywilizuje nieco... A na 19l piwa tylko 4 goździki wrzuciłem....
 19. Wybaczcie, bo ja wciąż czuję głód wiedzy. I proszę bez złośliwości, bo ja naprawdę chcę uzupełnić wiedzę. Rozróżniam dwie rzeczy tj. mycie/sterylizację sprzętu i dezynfekcję bezpośrednio przed użyciem. Jak rozumiem środki wymagające płukania nie nadają się tylko do tej drugiej kategorii? Piszecie, że środki do pow. mającej kontakt z żywnością nie koniecznie oznaczają środki nadające się do piwowarstwa. Ale wg mnie jeśli coś posiada takie przeznaczenie to jednoznacznie nadaje się do każdej powierzchni mającej kontakt z żywnością. Mylę się? Przecież wyjątki musiałyby być wyszczególnione? Druga sprawa to toksyczność tego środka z linka. Czyżby jakikolwiek nierozcieńczony środek do sterylizacji (może z wyjątkiem etanolu, ale to też zależnie od ilości) będzie toksyczny. Przecież ludzie używają sody kaustycznej i żyją. Ba nawet chwalą. Co mi umyka, gdzie leży różnica?
 20. Jeżeli faktycznie płukanie "kranówką" po dezynfekcji to samo zło, to dlaczego jest to zalecane przez producentów? Stronę wcześniej podałem link do środka do dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością i jak byk stoi: spłukać czystą woda pitną. Nie jest przypadkiem tak, że resztki wypłukiwanych środków chemicznych zabezpieczają jeszcze przed infekcją?
 21. Czy ktoś z kolegów bawił się takim środkiem? http://www.adsp.pl/produkt,clinex-barren-1l-plyn-dezynfekujacy,943.html Zasadowy, płynny preparat na bazie trzeciorzędowej alkiloaminy o działaniu bakterio- i grzybobójczym, przeciw grzybom drożdżopodobnym, przeznaczony do dezynfekcji i mycia wodoodpornych powierzchni, urządzeń mających bezpośredni kontakt z żywnością. Zalecają roztwór 0,5% do 1% odpowiednio na 5 i 15 min... Brzmi nieźle.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.