Skocz do zawartości

Klęska z wydajnością - ki diabeł?


Rekomendowane odpowiedzi

Przykra niespodzianka. Ostatni miewałem ładniutką wydajność, przekraczała 75 procent, zero problemów. dzisiaj wziąłem się za warkę nr 17:

 

Warka nr 17 - Witbier premiera - 18 maja 2013

 

Zasyp:

2 kg pilzneński

1 kg pszeniczny

1 kg płatki pszeniczne błyskawiczne

0,4 płatki owsiane

 

Dodatki:

Kolendra 15 g

Curacao - 20 g

 

Chmiel:

Tradition 30 g

 

Zacieranie

Słody do 9 litrów 55C wody i zostawienie na 30 min.

Dolanie 5 litrów wody, dosypanie płatków, ustalenie temperatury na 68 stopniach C - 60 min.

Podniesienie temperatury do 72 C - 20 min

Mash out

 

Wysładzanie ciągłe do 27 litrów

 

I mierzę sobie bailing przed gotowaniem i co? 7 (słownie: SIEDEM!)

Z praktycznych działań to dodałem 300 gram ekstraktu jęczmiennego - bo mam, i redukuję to teraz na dwa gary, żeby chociaż 10 osiągnąć.

Ktoś wie, co się stało? Procedury dałem standardowe, może nieco za szybko wysładzałem, ale przecież mi wydajność wyszła prawie o połowę mniejsza niż zakładałem. Dodaję, że sprawdzałem dwoma miernikami.

Co u licha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słody ze Strzegomia, ześrutowane standardowo w sklepie, na pilzneńskim już działałem i było ok, pszenicę otworzyłem dopiero teraz. Płatki błyskawiczne oczywiście, pszeniczne kupiłem w internecie, owsiane jakieś najpopularniejsze w sklepie osiedlowym. 27 litrów to przed gotowaniem oczywiście. Inspiracją jest przepis Dori: http://www.wiki.piwo.org/Witbier,_Dorota_Chrapek_%28dori%29 ,która ale dałem pół kilo więcej słodu i 200 gram więcej płatków. Więc różnica nie powinna być dramatyczna, wysłodziłem do 27 litrów bo liczyłem się z dłuższym gotowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie robiłem jodowej, a co? Bo na przykład josefik http://www.wiki.piwo...zczak_(josefik), warzył znacznie krócej.

A co, mogło nie zadziałać? Wysładzałem mieszanie, tzn. trochę ciągłą, a trochę partiami. Dwa razy wymieszałem cały zacier. Filtrator druh sprawdzony...

Edytowane przez zbynieks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz ile Józek miał słodu a ile dodatków niesłodowanych? 10 kg słodu i 4,1 kg dodatków niesłodowanych.

W przepisie Dori 2,5 kg słodu i 1,4 kg dodatków niesłodowanych. Poza tym jak pisałem witbier IMHO jest trudnym piwem. Po moim pierwszym wicie zaopatrzyłem się w filtrator rurkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc problem rozwiązany , polecam robić próbę jodową , a już przy tej ilość składników niesłodowanych to zdecydowanie. Większość została w nieprzerobionej skrobi.

Przy moim witbierze , mimo godzinnego kleikowania , próba się nie odbarwiała dopiero po 75 minutach, a sprawdzałem kilka razy.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próba jodowa negatywna. Po zredukowaniu do 18 litrów i wystudzeniu wychodzi koło 11,5. Może być. Przy transferze przez rurkę do fermentora zassało się parę kawałków curacao. Ciekawe, co się wydarzy. Z osobliwości tej warki: najpierw było bardzo dużo piany - jak na rosole - a potem wyjątkowo wyraźny przełom. Może to rozjasni, bo ja nie potrafię. Oczywiście może być bez związku.

Edytowane przez zbynieks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z wydajnością jest związany z brakiem procedury kleikowania. Jak wspominałem nawet płatki błyskawiczne należy kleikować ponieważ dyfuzja wody i enzymów w głąb ziarna i wgłąb skrobi jest utrudniona w nienapęczniałej skrobi. Pamiętamy że skrobia podczas kleikowania pęczniej z wodą tworzy koloid o który jest bardzo szybko rozkładany przez enzymy.

Płatki błyskawiczne tez się zatrą ale po bardzo długim czasie ...

 

 

Wit nie jest trudnym piwem tylko ludzie go źle robią.

Ostatnio pomagałem telefonicznie uwarzyć wita koledze który warzył 2 raz w karierze. Nie było żadnych problemów z zacieraniem czy filtracją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z wydajnością jest związany z brakiem procedury kleikowania. Jak wspominałem nawet płatki błyskawiczne należy kleikować ponieważ dyfuzja wody i enzymów w głąb ziarna i wgłąb skrobi jest utrudniona w nienapęczniałej skrobi. Pamiętamy że skrobia podczas kleikowania pęczniej z wodą tworzy koloid o który jest bardzo szybko rozkładany przez enzymy.

Płatki błyskawiczne tez się zatrą ale po bardzo długim czasie ...

(...)

A czy temperatury i czasy kleikowania płatków pszenicznych takie same jak pszenicy nie słodowanej ?

Edytowane przez Rafek00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie są jakieś wyliczenia dla przemysłu optymalizujące czas i zużycie ebergii. Ja w browarnctwie domowym stosuję 60' w szybkowarze niezależnie od niesłodowanego surowca. Do tego zakwaszanie (1ml kwasu fosforowego na 7,5l wody i 3kg śruty) i enzym upłynniający.(1-6ml termamylu w zależności od tego, jak jest wiekowy). Bez enzymu zakwaszanie można pominąć

Ostatnia wydajność to 68% liczona sposobem polskim: z 5kg słodów, 2,5kg mąki żytniej i 500g płatków owsianych ~34l do fermentacji, Blg15, przy zacieraniu 120' w 68ºC->66ºC (planowałem 90 ale przdłużył się spacer z psem) i 60' w 72ºC->71ºC. Można by pewnie krócej, ale akutrat tego dnia nigdzie mi się nie spieszyło.

Edytowane przez cemik1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno określić czas potrzebny na kleikowanie czegokolwiek. Ale te 10-30 min w zależności od stopnia zmielenia wydaje się byc ok

 

Cemiku jeżeli stosujesz enzym upłynniajacy to nie ma sensu niczego kleikować :)

 

walisz wszystko do gaza zaciernego i jedziesz normalnie infuzją wydłużając tylko czas przed filtracją o jakieś 10 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.