Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie  , chcę popełnić APA.

składniki które posiadam:

 

słody strzegom

5kg pilzeński

1kg karmelowy 30

1kg pszeniczny

 

chmiele amerykańskie :

mosaic - 50 gr

cascade - 50 gr

ahtanum - 50 gr

 

drożdże - us-05

 

plan mam na 4,5 kg pilzeńskiego , 0,25 kg karmelowego i 0,25 kg pszenicy

jak dodać chmiele ( i ile ) , żeby piwo było pijalne , cytrusowe , aromatyczne , nachmielone ( ale bez przesady) , rześkie ?

ile dać na cichą i kiedy ?

 

 

w razie potrzeby mam też marynkę i lubelski.

Edytowane przez jaro-75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasyp będzie OK, pszenicznego nawet z pół kilo możesz dać. Szkoda tych amerykańskich na goryczkę. Wziąłbym Marynkę do tego celu. Całą resztę podzieliłbym równo w stosunku (15/15/20) na 0 minut, hop stand i na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Szkoda aromatycznych i drogich chmieli nowofalowych na goryczkę. Marynka w zupełności się nada. Przy tym poziomie IBU goryczka będzie jak najbardziej w porządku. Ilość Marynki i słodu pilzneńskiego najlepiej, żebyś określił w jakimś programie (mogę pomóc). Celowałbym w okolice 12 BLG i 30-35 IBU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem symulację w brewnewss , wyszło tak :

 

4,3 kg pilzeński

0,25 kg pszenica

0,25 kg karmel 30

 

zacieranie :

64 C - 60 minut

72 C - 10 minut

 

 

marynka 25 gr - 60 minut

ameryka po 15 gr - 10 minut

ameryka po 15 gr - whirpool

ameryka po 20 gr - na zimno 5 dni

 

wyszło 12,2 BLG   i   37 IBU

Edytowane przez jaro-75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacierać możesz tylko w 66-67C, potem ewentualnie wygrzew w 75-78C. Nie wiem czy te 10 minut w 72C to Ci cokolwiek da. Co do samego chmielenia, potrzebuję jeszcze jednej informacji: jak zamierzasz chłodzić?

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie ma sensu, żebyś gotował chmiel 10 minut, skoro sam proces chłodzenia będzie dość powolny. W takim wypadku przesuwa się czas chmielenia w dół, żeby Ci przypadkiem dawka nie poszła w goryczkę. Pierwszą dawkę dałbym po wyłączeniu palnika. Zanim zrobisz solidny wir i przeniesiesz całość do chłodzenia, to akurat minie kilka minut. Potem, po wstępnym ochłodzeniu, możesz dodać kolejną partię, znów robiąc wir, żeby punkt styku chmiel-brzeczka był jak największy. Idealnie by było, gdybyś po prostu mierzył temperaturę i dodał drugą dawkę poniżej 80C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwzględniając Twoje warunki, tak bym zrobił właśnie ja :). Przelicz tylko ilość Marynki. Przyjmij założenie, że ilość IBUsów pochodząca od tych dodatków po gotowaniu będzie równa zero.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście po wyłączeniu palnika przelewam gorącą jeszcze brzeczkę w fermentor dekantując znad chmielin i gorącego osadu. Studzę w wannie kilka godzin, następnie dekantuje znad osadu ziemnego natleniając brzeczkę i zadając drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście po wyłączeniu palnika przelewam gorącą jeszcze brzeczkę w fermentor dekantując znad chmielin i gorącego osadu. Studzę w wannie kilka godzin, następnie dekantuje znad osadu ziemnego natleniając brzeczkę i zadając drożdże.

Garnek zdecydowanie lepiej przewodzi ciepło, więc i chłodzenie przebiegnie szybciej. Dodatkowo, w tym wypadku, nie chcemy zbyt szybko oddzielać chmielin od brzeczki. Więc tak krok byłby zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja osobiście po wyłączeniu palnika przelewam gorącą jeszcze brzeczkę w fermentor dekantując znad chmielin i gorącego osadu. Studzę w wannie kilka godzin, następnie dekantuje znad osadu ziemnego natleniając brzeczkę i zadając drożdże.

Garnek zdecydowanie lepiej przewodzi ciepło, więc i chłodzenie przebiegnie szybciej. Dodatkowo, w tym wypadku, nie chcemy zbyt szybko oddzielać chmielin od brzeczki. Więc tak krok byłby zbędny.

 

Ja akurat warzę w nietypowym garnku , jest to keg 30l , z wyciętym u góry otworem . Zalętą jest długie utrzymywanie zadanej   temperatury przy zacieraniu.

Edytowane przez jaro-75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja osobiście po wyłączeniu palnika przelewam gorącą jeszcze brzeczkę w fermentor dekantując znad chmielin i gorącego osadu

Gorący osad i chmieliny mają to do siebie, że najlepiej osadzają się na dnie w chłodnej brzeczce - jak przelewasz gorącą, to duża część tych mętów idzie po prostu do fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście po wyłączeniu palnika przelewam gorącą jeszcze brzeczkę w fermentor dekantując znad chmielin i gorącego osadu

Gorący osad i chmieliny mają to do siebie, że najlepiej osadzają się na dnie w chłodnej brzeczce - jak przelewasz gorącą, to duża część tych mętów idzie po prostu do fermentora.

Dokładnie tak, jest to krok zdecydowanie nadmiarowy. Profit z tego właściwie żaden, a tylko wydłużasz sobie cały proces i brudzisz jedno wiadro więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja osobiście po wyłączeniu palnika przelewam gorącą jeszcze brzeczkę w fermentor dekantując znad chmielin i gorącego osadu

Gorący osad i chmieliny mają to do siebie, że najlepiej osadzają się na dnie w chłodnej brzeczce - jak przelewasz gorącą, to duża część tych mętów idzie po prostu do fermentora.

 

Po ostudzeniu dekantuje ją ponownie, napowietrzając od razu i wtedy oddzielam od reszty osadów. Są to jednak już tylko osady białkowe bo chmieliny zostają przy pierwszym obciągu w garnku.

 

Chłodzenie w garnku z kilku powodów jest dla mnie kłopotliwe. A umycie dodatkowego wiadra to chwila roboty,

 

PS. I mam takie pytanie jeszcze. Czy jakbym chłodził w garnku razem z chmielinami powiedzmy przez 6-7h to czy nie wzrosłoby mi IBU ? Ciężko byłoby to obliczyć biorąc pod uwagę temperaturę spadkową chyba. Czy goryczka rośnie tylko w 100C ?  Chłodnice sobie kupię ale póki co daje radę tak.

Edytowane przez drakon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem zbyt wiele okazji do popróbowania angielskich styli to ciężko mi powiedzieć. Chciałbym coś co dobrze się pije w ciepłe dni i nie zakleja karmelem bo tego się obawiam, może niepotrzebnie z drugiej strony. Z opisów bjcp najbardziej przypadł mi o gustu Special Bitter, czyli to co zaproponował Zasada będzie ok? W przypadku tej receptury american caramel 60L zastępuję strzegomiem 150? Ilość 1:1? Cukier brązowy to po prostu trzcinowy czy bardziej jakiś muscovado?

To piwo ma wiele komentarzy, a i Zgoda swoją renomę, jako piwowar. Jak chcesz startować od lekkiego wyspiarskiego stylu, polecałbym właśnie tę recepturę.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

PS. I mam takie pytanie jeszcze. Czy jakbym chłodził w garnku razem z chmielinami powiedzmy przez 6-7h to czy nie wzrosłoby mi IBU ? Ciężko byłoby to obliczyć biorąc pod uwagę temperaturę spadkową chyba. Czy goryczka rośnie tylko w 100C ?Chłodnice sobie kupię ale póki co daje radę tak.

 

Poniżej 100C izomeryzacja AK zachodzi powoli, a poniżej 80C (w teorii) to praktycznie wcale. Jeśli udaje ci się dość szybko zejść poniżej 80C, to nie masz się o co martwić. Przy kolejnej warce zrób sobie pomiar temperatury w trakcie chłodzenia i zobacz jak to wygląda w praktyce.

 

Wg. mnie spokojnie możesz chłodzić z chmielinami, jeśli spełnisz powyższy warunek. Powiedziałbym nawet, że taki długi "hopstand" może dać Ci fajne efekty smakowo-aromatryczne. Przynajmniej mi daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Poszukuje pomysłu na piwo, mam sporo słodów czekoladowych, karmelowych, pilzneński, pale ale, wiedeński i chmielu też sporo głównie marynka i lubelski a z amerykańskich cascade, amarillo i citre. Głównie warzę porter bałtycki, a ostatnio robiłem AIPA wyszła całkiem okej ale chciałem uwarzyć coś innego górnej fermentacji bo zostało mi trochę drożdży górnej. Ma ktoś pomysł? :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.