Skocz do zawartości

Pilznery na szlachetnych chmielach


slotish

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Tradycyjnie pilznery warzone być powinny z użyciem szlachetnych chmieli europejskich. Ja właśnie chciałem zapytać o tę tradycję, mianowicie jak wytrzymuje ona kontakt z piwowarską rzeczywistością. Czy ktokolwiek z Was warząc swoje pilznery stosuje same szlachetne chmiele? Czy w tym szaleństwie może być metoda?

Opinia taka krąży w naszym piwowarskim światku i nie ma sensu tworzyć antologii wypowiedzi prezentujących ten pogląd. Ostatnio rzucił mi się on na browar.biz:

http://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=1142510&postcount=2 (Dochodzi jeszcze konieczność zastosowania dekokcji )

Tymczasem wystarczy poczytać zapiski piwowarów żeby się przekonać, iż najczęściej jednak dodajemy do naszych pilznerów chmiel goryczkowy. O ile prywatne warzenie szeregowych piwowarów nie musi być argumentem w dyskusji to już wystarczy spojrzeć na utytułowane receptury na naszej wikipedii. Na 14 przepisów jedynie dwa z nich opierają się tylko i wyłącznie na użyciu chmielu aromatycznego.

Sam niedługo planuję popełnić jakiegoś pilsa i rozpisałem sobie w beersmith'ie przykładowy schemat chmielenia w oparciu o sam lubelski ( na 20l piwa ).

60 min - 70g granulat 3,5%

20 min - 30g szyszka 3,5%

1 min - 30g szyszka 3,5%

Daje to ok 35 IBU a więc dolny zakres widełek ( wg BJCP ). W obiegowej opinii nie powinniśmy przekraczać 100 gram chmielu na 20l brzeczki. Zwyczajnie ciężko wrzucić go mniej jeśli piwo ma posiadać chmielowy smak i aromat...

Jak jest więc z tymi pilznerami? Macie jakieś przemyślenia w tej kwestii? Czy tradycyjne podejście niesie w sobie jakąś mądrość czy dziś jest już tylko wyznacznikiem piwowarskiej ortodoksji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz uwarzyć czeskiego pilznera to na goryczkę użyj chmielu Premiant, a na smak i aromat Saaz. Rozmawiałam z wieloma piwowarami w małych czeskich browarach i właśnie taki schemat chmielenia preferują, a i mnie najlepsze Pilznery wychodzą na takim chmielowym duecie :)

Co do potrójnej dekokcji to zalecałabym ostrożność, gdyż możemy pozbawić piwo piany. Można zastosować dekokcję dwu- lub jednowarową, ewentualnie zacieranie sterowane temperaturowo.

Właśnie pracuję nad artykułem dotyczącym czeskich pilznerów, opublikuję niebawem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Premiant i Saaz to dobre połączenie. Ja często z goryczkowych to używam Magnum+chmiel na aromat.

 

Co do drożdży to Czech Pils, co prawda dają dużo siarki nawet podczas refermentacji, ale po 3-4 miesiącach dają fajne piwa i do czeskich pilsów od jakiegoś czasu tylko te używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz uwarzyć czeskiego pilznera to na goryczkę użyj chmielu Premiant, a na smak i aromat Saaz.

 

Niestety nie posiadam tych chmieli. Ale skoro tak zachwalacie ten duet to pewnie kwestia czasu aż go sprawdzę.

Na dzień dzisiejszy waham się pomiędzy użyciem lubelskiego lub sybilli + lubelski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz chmielić pilznera na 35 IBU to jak bym zrezygnował z Lubelskiego. Jest ryzyko, że goryczka będzie trawiasta. Lepiej użyć jakiegoś chmielu z wyższym % alfakwasów, skoro już masz Sybillę to będzie lepsza. W aromat też nie pchałbym jakieś dużej ilości (vide jak w górniakach) bo na wierzch obok aromatu wyjdzie również "trawa".

 

Wbrew pozorom chmielenie pilznera nie jest takie łatwe, łatwo przedobrzyć, jasny lekki dolniak jest "przezroczysty" w smaku, każde niedociągnięcie będzie odczuwalne.

 

Oprócz chmieli wyżej wymienionych dobry wyborem na goryczkę jest także Tradition, ma zazwyczaj powyżej >6%AA, w założeniu w sumie jest aromatyczny a daje także szlachetną goryczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem Pilsa przy takim chmieleniu:

 

60 minut – 50 g Lubelski

30 minut – 30 g Saaz

15 minut – 20 g Lubelski

5 minut – 20 g Saaz

 

Trawiasta goryczka się nie pojawiła. Szczerze nie pamiętam ile alfa miał lubelski.

Edytowane przez Kilus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz uwarzyć czeskiego pilznera to na goryczkę użyj chmielu Premiant, a na smak i aromat Saaz.

Czy taki schemat chmielenia nadaje się do piw górnej fermentacji, np. takich robionych na S-33 (które w niższych temperaturach dają ponoć efekty zbliżone do lagerów, przynajmniej tak wnioskuję z tego postu http://www.piwo.org/topic/437-polish-ale/ )?

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałam, ale dlaczego miałby się nie nadawać? Saaz często jest wykorzystywany do ejli, szczególnie przez belgijskie browary. Do delikatnych, jasnych piw górnej fermentacji też powinien być odpowiedni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie takie chmielenie da radę do lekkiego ejla. Nikt nie powiedział, że ejl ma pachnieć od razu cytrusami, grejpfrutem, żywicą i innymi cudami. Po prostu otrzymasz ejla z ładnym generycznym aromatem chmielowym, podszytym estrowymi nutami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem Pilsa przy takim chmieleniu:

 

60 minut – 50 g Lubelski

30 minut – 30 g Saaz

15 minut – 20 g Lubelski

5 minut – 20 g Saaz

 

Trawiasta goryczka się nie pojawiła. Szczerze nie pamiętam ile alfa miał lubelski.

 

Kurde, ja daję 1000g....

 

Ps proszę podawać na ile litrów dawka....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem zrobię eksperyment. Co prawda nie mam S-33, ale dysponuję gęstwą po Danstar Nottingham. Do tego dokupię 4kg pilzneńskiego, omawiane chmiele (w HB jest promocja, stąd m.in. moje pytanie :) ) i zobaczymy co wyjdzie :). Postaram się dodatkowo lekko obniżyć temperaturę w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.