Skocz do zawartości

Wydajność słodów Strzegom


chomiczon

Rekomendowane odpowiedzi

Trzy warki na Strzegomiu i wydajność do 10% niższa niż na innych słodach. To samo śrutowanie, taki sam schemat zacierania i wysładzania. Czas chmielenia również identyczny.

 

Zamówiłem inne słody i zobaczymy czy się potwierdzi moje spostrzeżenie przy następnej warce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzi się, było to już kilka razy mówione, że strzegom ma mniejszą wydajność od innych słodów i trzeba go więcej sypnąć. I teraz pytanie o którym konkretnie słodzie mówisz? Bo Pale Ale był w porządku wydajność słabsza o 2-3% gdzieś. Pisz trochę konkretniej bo nie wiem do czego ten temat ma służyć? Ku przestrodze żeby Strzegomia sypać odrobinę więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno pizneński jak i pale ale. Wydajność spadała o około 7-8%. Nie traktuję tego jako przestrogę tylko raczej potwierdzenie moich obserwacji.

Będę musiał dopasować ekstraktywność tych słodów w brewtarget, żeby osiągnąć poprawne proporcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem, zauważyłem przy około 20 warkach jakie zrobiłem na tych słodach, przy moim sprzęcie wydajność rzędu 60-63%, na innych słodach np. Bestmalz osiągam poziom 64-67% wiadomo z odchyłkami, ale jednak daje się zauważyć pewną prawidłowość, że jednak słody ze Strzegomia mają gorsza wydajność no powiedzmy tych 4-5% w takim bądź razie. Trzeba ich sypnąć więcej i tyle, bo jakoś do ceny i tak czasem przeważa na Strzegom ;) Po za tym mają bardzo dobre słody karmelowe i barwiące, do podstawowych bym się przyczepił jeszcze, że w zależności od partii są czasem bardzo zanieczyszczone... Zresztą dużo spostrzeżeń jest tu napisanych! http://www.piwo.org/topic/6954-slody-ze-slodowni-strzegom/page__st__420

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadek wydajności słodów ze Strzegomia faktycznie jest i to nawet nie względem innych producentów ale po prostu wzgledem zeszłorocznego. Na słodzie kupowanym zeszłej zimy w Strzegomiu mieliśmy wydajności ok. 75-77% w Brewtarget, a teraz ledwo dochodzi do 70%. Dotyczy to zarówno pale ale jak i pilzneńskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie coś robicie źle, ja tego nie zauważam. Pilzneński rzeczywiście ma marginalnie mniejszą ekstraktywność, ale naprawdę, marginalnie, typu 80% w porównaniu do np. 82% z Optimy - tyle że to było wiadomo od razu, bo podali to w ateście. Pale jest pod względem ekstraktywności pierwsza klasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku a używałeś ostatnich partii ich słodu? Bo faktycznie tak jak pisał kristo jak strzegom wchodził na rynek to przy pierwszych słodach od nich wydajność była normalna, później z kolejnymi partiami spadła. A co można robić źle jak się mój proces warzenia od 80 warek nie zmienił? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzegom u mnie to codzienność.... wyciągam na nim 93-96%liczoną wg BS i o ile dobrze policzyłem dziś miałem 74% liczoną po bożemu na ESB ze strzegomskiego Pale Ale (mam dosyć dobrze obmierzony sprzęt), a jak sobie przeglądam mojego BS'a to na maris otter miałem dużo gorszą wydajność, ale na tym słodzie robiłem tylko raz więc trudno wyciągnąć jednoznaczne wnioski, w zasadzie tyczy się to całej dyskusji... wydajność zależy od zbyt wielu czynników, a warunkach domowych tym bardziej trudno o solidne wyniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zauważam to wysokie pH, bez korekty nie spada poniżej 5.7-5.8, nawet Castle Malting pod tym względem jest lepszy, bo zwykle jest około 5.6, Optima idealnie ląduje na 5.3-5.4, Soufflet ciut wyżej ale też nie więcej niż 5.5-5.6. Wzięliście to pod uwagę?

 

Na słodach ze Strzegomia robię odkąd pojawiły się w sprzedaży detalicznej, mam porównanie do Castle Malting, Souffleta i Optimy. Przy zachowaniu właściwego pH zacieru nie ma najmniejszego problemu z uzyskaniem deklarowanej ekstraktywności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzegom ma najtańsze słody podstawowe, Souflet trochę droższe. Ciekawy temat, przy następnym zamówieniu zapytam mojego dostawcę, odbieram osobiście więc mi powie. Jak wydajność obliczona ma się do ilości nasypu? 200gr np więcej czy mniej, więcej. Albo zamiast np 22l ile wyjdzie ...l przy różnej wydajności słodów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakwaszam zacier do pH 5.4

 

Na słodach Strzegomskich warzę od 11 lat. tak od 2-3 lata spadła wydajność, choć zdarzają się partię całkiem przyzwoite. Teraz mam 80%, bywały kiepskie okresy poniżej 80% ale wcześniej, na tym samym sprzęcie, podchodziło do 90%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka jest wydajność innych słodów, bo od dawna nie używam, ale wydajność słodów ze Strzegomia jest u mnie taka sama od kilku lat.

Albo inaczej - wydajności nie liczę, tylko ustawiam w BT od wielu tę samą ustaloną doświadczalnie i otrzymuję wyniki takie jak obliczone, z dokładnością do 0,5 Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.