Skocz do zawartości

Indian Pale Ale


Oukland

Rekomendowane odpowiedzi

Witam otóz robie swoją pierwszą warkę z Indian Pale Ale coopersa i ekstraktu słowodego. Na początku porządna dezynfekcja. W roztworze 5 litrów zagrzałem wode wlałem ekstrakt jeden i drugi i gotowałem przez 10minut. Następnie siup roztwór do fermentatora i woda źrodlana do uzupełnienia wszystko ladnie wymieszałem przestudziłem do 20 stopni rozwodniłem drożdże dodałem zmierzyłem cukier był ok 12blg. No i na fermentacje. Fermentowało jakieś 11 Dni już skończyło balingomierz pokazuje 2stopnie blg. No i mam dwa pytania

1. CZY WSZYSTKO DOBRZE ZROBIŁEM BO ROBIŁEM TO TROCHE NA DZIKO

2. CO TERAZ !?

Chodzi mi o to czy piwo z brewkitu przelac na fermentacje cichą czy wystarczy refermentacja w butelce. Oraz co zrobić żeby piwko ładnie się z klarowało bo teraz nie bardzo ma taki kolor jak piwo które widywałem. A i jeszcze jedno co możecie mi powiedzieć o tym piwku Bardzo lubie Ale'a ale miałem okazje pić je robione raczej w stylu angielskim lub irlandzkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cicha fermentacja i refermentacja to 2 różne rzeczy.

Cicha fermentacja ma na celu wyklarowanie piwa. Refermentacja w butelkach jego nagazowanie.

 

Co teraz zrobić? Poczekać 2-3 dni i jak nadal cukromierz będzie wskazywał 2 Blg to butelkować. Cicha jest niepotrzebna.

 

Klarowanie ma na celu opadnięcie drożdży. Barwa się nie zmieni. Jeśli chodzi Ci o zawiesinę drożdży to pomaga odstawienie piwa na 1-2 dni w chłodniejsze miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cicha fermentacja ma na celu wyklarowanie piwa. Refermentacja w butelkach jego nagazowanie.

 

 

 

Co teraz zrobić? Poczekać 2-3 dni i jak nadal cukromierz będzie wskazywał 2 Blg to butelkować. Cicha jest niepotrzebna.

Ja bym jednak nie omijał cichej. Prócz tego, że piwo się klaruje to dodatkowo najpierw piwo sobie dofermentuje co dla mnie jest istotną rzeczą. Nie mówię już o tym, że po cichej ma się znacznie mniej osadu po refermentacji w butli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam poczytać moje boje z pierwszą puchą z Coopersa

http://www.piwo.org/topic/11855-pierwsza-warka-i-same-problemy/

 

Natomiast co do cichej również chyba stanę się jej zwolennikiem (dużym minusem jest to, że trzeba dłużej czekać), natomiast z rad bardziej doświadczonych kolegów wynika, iż pomogą to w pozbyciu się drożdżowego aromatu, który moim zdaniem był zbyt mocny.

 

Sam osad w butli i mniej klarowne piwo to akurat nie były dla mnie jakieś wielkie wady, ale moja kolejna warka już na 100% będzie z cichą.

 

Tu przy okazji ja zadam pytanie czysto techniczne. Mam dwa fermentatory (z kranikiem i bez). Najpierw burzliwa w tym bez kranika, potem dekantacja do tego z kranikiem, ale co dalej -czy rozlewam już bezpośrednio z drugiego, czy znowu dekantuje do fermentatora bez kranika, żeby zadać roztwór do refermentacji (rozumiem ,że nie dodaje roztworu do fermantatora po cichej, bo jak zamieszam, to będzie jak przed cichą). Logicznym by było po cichej przelać do fermenatatora bez kranika (umyć ten z kranikiem i ponownie do niego przelać brzeczkę wraz z roztworem do refermentacji, a stamtąd już do butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeprowadził bym fermentację burzliwą z kranikiem, można pobierać próbki piwa do pomiaru blg. Cicha w fermentorze bez kranu. Na rozlew piwa masz już kran :)

 

Logicznym by było po cichej przelać do fermenatatora bez kranika (umyć ten z kranikiem i ponownie do niego przelać brzeczkę wraz z roztworem do refermentacji, a stamtąd już do butelek.

Nie potrzebne podwójne napowietrzanie piwa :/

Edytowane przez lolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do próbek z kranika, to podobno nie najlepszy pomysł (albo człowiek już tyle rzeczy przeczytał, że wszystko mu się myli i boi się infekcji na każdym kroku). Ja próbki pobieram do wyparzonej strzykawki 50ml.

Sam pomysł z zamianą fermentatorów jest oczywisty, ale miałem nadzieję, na coś bardziej wyszukanego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co można wymyślić coś bardziej wyszukanego z dwoma fermentorami? nie szukaj niczego wyszukanego tylko praktycznego. Jak fermentujesz z kranem to zabezpiecz go od brudu, później psik "desprejem" i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu piwowarów tyle opinii :)

 

Ja robię burzliwą z kranikiem ( ułatwia pobieranie próbek , dekantuję wężykiem więc "zabrudzony" kranik nie jest groźny ) Cicha bez kranika . Następnie dekantuję z cichej do fermentora z kranikiem z przygotowanym syropem do refermentacji . Butelkuję przez kranik z rurką z zaworkiem . Każde dekantowanie z wężykiem zanurzonym w cieczy ( po stronie spustowej ) minimalizuje napowietrzenie .

 

Do tej pory bez infekcji ( odpukać )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast co do cichej również chyba stanę się jej zwolennikiem (dużym minusem jest to, że trzeba dłużej czekać)

Czekać trzeba tyle samo, różnica jest tylko w tym, gdzie ją prowadzisz. Jedna opcja to przelanie do osobnego fermentora, druga opcja to przeprowadzenie cichej w tym samym wiaderku, co burzliwej. Jedno i drugie podejście ma swoich zwolenników. W przypadku kiedy będziesz potrzebował drożdży lub miał zamiar chmielić na zimno, możesz przelać piwo do nowego wiaderka. W przeciwnym wypadku możesz zamknąć fermentor na głucho i przeprowadzić cichą w tym samym. Tak czy inaczej sumaryczny czas fermentacji będzie taki sam dla obu przypadków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ten brewkwit zawsze fajnie mi wychodził, ale z dwa razy zdarzył się posmak truskawki a raz jabłka, mówią że to jakaś infekcja, ale piwo dobre. Nigdy nie zlewałem na cichą tylko po fermentacji do butelek. Minimalny osad, nie chmieliłem dodatkowo, nie będę poprawiał producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.