Jump to content

wizi

Members
 • Posts

  1661
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  49

Everything posted by wizi

 1. Kupijecie kociołek automatyczny aby sobie ułatwić życie czy aby latać i mieszać co chwilę? Własne śrutowanie, pompa włączona od początku zacierania aż do początku chmielenia. Obieg antyprzypaleniowy na max, górny obieg tyle, aby brzeczka ładnie spływała przez młóto, woda 4l/kg + 5l na martwą przestrzeń pod koszem. Łuska w ilości 10% wagi zbóż bezłuskowych. Moc w CB3 mam ustawioną na 1500W dla zacierania i 1700W dla gotowania. Wysładzanie kilkoma litrami wody. Więcej nie trzeba. Podczas zasypu porządnie mieszać i nie szorować po dnie. Polecam dokupić siatkę na dno kosza od lewatywy. Spokojnie można wyciągnąć wydajność >80% bez większej gimnastyki i uniknąć przypaleń. Jedyny minus to duże straty przy chmieleniu. Ale zawsze można dodać ten litr czy dwa wody więcej do wysładzania
 2. Kup sobie test akwarystyczny. Zmierzysz i twardość ogólna i węglanową. Wodociągi pewnie jakiś bieda profil wody udostępniają. Weźmiesz z niego co jest. Plus twardość ogólna i węglanową. Z wzorów na wiki obliczysz zawartość wapnia i magnezu. Jak wodociągi podają chlorki lub siarczany to jesteś w domu. Resztę kalkulatorem np brewersfriend, aby zawartość jonów dodatnich i ujemnych się zgadzała. Nie trzeba robić badań za kilka stów. Ja miałem tylko chlorki (udostępnili jak wysłałem maila) i pH. Nie trzeba być super dokładnym.
 3. Jak zmodyfikowałeś wodę skoro nie znasz jej składu? Wygotowaleś i zlałeś znad osadu, aby obniżyć twardość? Musisz znać proporcje chlorków do siarczanów. Przewaga chlorków podbija słodowość. Stąd powyższa rada.
 4. Gość ogólnie był sympatyczny i wciągał w warzenie piwa. Choć z biegiem czasu można mieć jakieś uwagi do jego warsztatu, to i tak pozytywnie go oceniam. Ciekawe jakie filmiki nagrywałby dzisiaj i dlaczego przestał?
 5. Może być na równi lub z lekką przewagą slodowości nad estrami
 6. Płatki dodadzą pełni i masz większe szanse na zamglone piwo.
 7. Nie dziwne skoro do większych jest dane 8g/l a mniejszych 6g/l. Zmieni, ale w jakim kierunku to tego Ci nikt nie powie
 8. Można, wielokrotnie przewając z wiadra do wiadra. Ale są lepsze sposoby. Samym wężykiem nie da rady.
 9. Energiczne bujanie na piłce lub kocu. Blender z trzepaczką. Pompka z kamieniem napowietrzającym. Ewentualnie kilkukrotne przelewanie z wysoka z wiadra do wiadra. Ostatecznie napowietrzenie mieszadłem. Dobre napowietrzenie to kilka litrów piany. Podnieś temperaturę o 3-4 stopnie. To powinno pobudzić drożdże do dojedzenia cukrów.
 10. Czyli nie napowietrzyłeś porządnie. Jaka jest temp. fermentacji?
 11. Serio? Nie zwalaj na brewkit, lecz na piwowara. Poczytaj: https://kompendiumpiwa.pl/octan-izoamylu/ Z każdego wyjdzie dobre piwo, pod warunkiem, że zna się podstawy i odpowiednio przeprowadzi fermentację. Robiłem Coopersa, Muntonsa i Gozdawę. Z cukrem, ekstraktem lub i z ekstraktem i z cukrem. Jak się przyłożysz to wyjdzie dobre piwo. Wybierz styl pod swoje preferencje i warunki fermentacji jakie możesz zapewnić.
 12. wizi

  grainfather

  Czyli ten sam co ja. U mnie na sucho łuska jest cała. Może masz za szybkie obroty.
 13. wizi

  grainfather

  Jaki masz śrutownik lub gniotownik?
 14. wizi

  grainfather

  Chyba dławiłem trochę lub prawie nic. Tak i tak
 15. wizi

  grainfather

  Na sucho Czasami robię większe. Tutaj APA z 4,7kg słodu
 16. wizi

  grainfather

  Warki robię 10l. Daje 4l/kg + 5l na wodę pod koszem. Śrutowanie chyba 1,1mm. Jutro sprawdzę.
 17. Jeszcze jedna uwaga. Jak mierzysz to spławik ma swobodnie pływać w probówce. Czasami jest źle wyważony i się przykleja do ścianki, co przekłamuje wynik. Wtedy trzeba lekko pochylić probówkę.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.