Jump to content

wizi

Members
 • Posts

  1297
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  22

Everything posted by wizi

 1. 1kg cukru skoryguje Ci brakujący 1Blg w 100l brzeczki. Czy te 3gr na butelkę piwa to tak drogo? Kupując hurtowo wyjdzie jeszcze taniej. Koncerniaki to lecą na syropie glukozowo-fruktozowym. Przy ich ilościach cysterna syropu jest wygodniejsza w dodawaniu niż sypki cukier.
 2. Rozlewają normalnie. Podwyższenie temperatury powinno je pobudzić do dojedzenia. Jak nie zejdą niżej to może być to kwestia brewkitu/ekstraktów. Jak zaobserwujesz zbyt wysokie nagazowanie to zawsze można upuścić trochę gazu lub szybko spić piwo
 3. Cytat z opisu brewkita. Ważne info pogrubione dla lepszej uwagi A u Ciebie: Otoczenia czy brzeczki. Bo jak otoczenia to sama brzeczka pewnie miała 2-3 stopnie więcej. Poniższe to bzdura powielana w wielu instrukcjach Tutaj zrobiłeś błąd. Napowietrza się przed zadaniem drożdży. Później tlenu unika się jak ognia Jakbym chciał robić pseudo lagera na tych drożdżach to zacząłbym od 13 stopni a po 3-4 dniach podnosił stopniowo do 22. Potem jeszcze potrzymał z 2 tygodnie. Teraz podnieś temperaturę do 22 stopni i zostaw jeszcze 2 tygodnie. Po tym czasie sprawdź Blg i jak nie spada to w butelki.
 4. Nikt tutaj nie pisał o rezygnacji z zacierania jednotemperaturowago, a jedynie o tym, że temperatura zacierania ma znaczenie, odpowiadając na "złotą" radę: Ja radzę sobie jednak zaprzątać głowę przerwami i skutkami zacierania w danej temperaturze, aby wiedzieć jakie tego są konsekwencje. Chcąc zrobić np. niskoalkoholowe piwo, nie zacierałbym w 67 st.C a raczej w ok 72-75.
 5. Spójrz jeszcze raz. W standardowych zakresie temperatur zacierania różnica wyszła 2 Blg, W całym badanym zakresie ponad 5 Blg. Dość istotne jak chcesz sterować wytrawnością i alkoholem w piwie.
 6. A jednak temperatura zacierania ma znaczenie, eksperyment na tych samych drożdżach: https://wiki.piwo.org/Plik:W6.gif https://wiki.piwo.org/Zacieranie_jednotemperaturowe_-_wpływ_poszczególnych_czynników_na_fermentowalność_brzeczki_i_wydajność#Temperatura https://wiki.piwo.org/Zacieranie_jednotemperaturowe_-_wpływ_poszczególnych_czynników_na_fermentowalność_brzeczki_i_wydajność#Eksperymenty_z_temperaturą_zacierania_2
 7. Wszystko opisane. Gęstość początkowa, słody, ich barwa, kolor piwa. Możliwości jest wiele, do własnej zabawy, ważne aby trzymać się widełek stylów.
 8. Wystarczy. Zalej słód wodą w słoiku i włóż do lodówki.
 9. Przy laktozie i monachu odpuściłbym już karmel
 10. Nieźle. Bardziej obawiałem się stabilności ale tak sobie pomyślałem, że z jednego drutu można zrobić coś ala obręcz, przełożyć po łapkami hop spidera i przyczepić do uchwytu na kosz, po drugiej stronie od łapek. Pozostałe dwa druty na wprost od łapek do najbliższych uchwytów.
 11. Dzięki. Czy hop spider nie jest wtedy czasem pod kątem?
 12. Jest ciemniejszy i bardziej słodowy. Tutaj fajny opis https://www.blog.homebrewing.pl/slody-podstawowe-jeczmienne/ Kiedyś ktoś napisał, że stouty wychodzą lepsze na monachijskim i dużo w tym prawdy. Choć jakbym chciał mega wytrawnego zrobić to użyłbym pale ale jako słód podstawowy
 13. trzymaj mój przepis https://piwo.org/forums/topic/19865-browar-ejl/#comment-381713 Jak chcesz bardzie słodowe, to pale ale zastąp monachijskim Sweet Stout 18L (na tym samym zasypie spokojnie możesz zrobić 20l) Strzegom - Pale Ale 2,5kg Strzegom - Monachijski I 0,5kg Strzegom - Czekoladowy 1200 0,2kg Weyermann - Jęczmień Prażony 0,2kg Zacieranie 90' w 67 st. C Chmielenie: Marynka 9% 60' 25g Laktoza 20' 0,5kg Drożdże: S-04
 14. Jak już upierasz się przy Black IPA to namocz, oddziel słód, przegotuj wywar i dodaj w trakcie fermentacji.
 15. Odpowiedniki słodów - zestawienia stare ale jare Weyermann vs Strzegom.pdf odpowiedniki-slodow.pdf
 16. Dzięki. Drut z nierdzewki i o jakiej średnicy? Wyślesz zdjęcie?
 17. 17 - ok. 3,5 w słodzie (4kg słodu skoro receptura na 20l 12Blg) - ok 3 na odparowanie i wychodzi, że zniknęło ok. 2,5 l brzeczki. Zakładając, że wydajność wyszła w normie. Jednak jestem pesymistycznie nastawiony, bo pewnie filtracja utknęła i stąd zagubione litry a wraz z nimi cukry Szkoda zachodu. Lepiej do objętości. Znając orientacyjną wydajność zacierania, odparowanie, martwą strefę filtratora, zasyp łatwo obliczyć ile litrów wody przygotować do wysładzania. Po paru warkach ma to się w małym paluszku.
 18. Warka 51 APA 21/05/2023 Komentarz: Warka na surowcach od @Reters. Chciałem napisać, że pierwsza uwarzona przeze mnie z gotowej receptury ze sklepu. Ale zostawiłem jedynie zasyp i czas zacierania. Resztę przerobiłem. Pierwsza z użyciem hop spidera w połączeniu z hop stopperem. Trzeba będzie wykombinować jakiś patent, aby zawiesić hop spider niżej, jak będę robił warkę 10l. Fermentacja start w 16-18 st. C. Powolna + długi lag, spowodowany przez starą gęstwę oraz mocne natlenianie. Ale powinno być dobrze.
 19. Musisz porównać powierzchnię wymiany ciepła. Im większa tym lepiej. W wymienniku jest to standardowo podane. W przeciwbieżnej trzeba znać średnicę i długość rurki wewnętrznej i sobie obliczyć.
 20. Lekko kwaskowate a kwaśne to różnica. Skoro prosisz o przykłady to albo nie piłeś dobrych pszenic albo nie wyczuwasz tej subtelnej różnicy. Pytanie dotyczy młodego piwa, stąd dodatkowo pytanie do autora wątku czy ma punkt odniesienia. Samo w sobie wysokie nagazowanie powoduje lekką kwaskowatość. Polecam czytanie ze zrozumieniem.
 21. Trochę tak, ale bardziej 3D. Zasyp to same słody
 22. Drożdże S-04. Piwo po fermentacji. Niby wyglądają na drożdże, ale nigdy tak z nimi nie miałem. Co sądzicie?
 23. 2 tygodniowe piwo może być lekko kwaskowe. Zresztą pszenice takie są. Piłeś kiedyś hefeweizena aby mieć porównanie?
 24. Niewędzone i niepszeniczne grodziskie?
 25. wizi

  NZ/AU Pale Ale

  Jasne, że się da. Ale po to ją mam, aby oszczędzać czas chłodzenia :-)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.