Jump to content

wizi

Members
 • Posts

  1654
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  49

Everything posted by wizi

 1. Płatki dodadzą pełni i masz większe szanse na zamglone piwo.
 2. Nie dziwne skoro do większych jest dane 8g/l a mniejszych 6g/l. Zmieni, ale w jakim kierunku to tego Ci nikt nie powie
 3. Można, wielokrotnie przewając z wiadra do wiadra. Ale są lepsze sposoby. Samym wężykiem nie da rady.
 4. Energiczne bujanie na piłce lub kocu. Blender z trzepaczką. Pompka z kamieniem napowietrzającym. Ewentualnie kilkukrotne przelewanie z wysoka z wiadra do wiadra. Ostatecznie napowietrzenie mieszadłem. Dobre napowietrzenie to kilka litrów piany. Podnieś temperaturę o 3-4 stopnie. To powinno pobudzić drożdże do dojedzenia cukrów.
 5. Czyli nie napowietrzyłeś porządnie. Jaka jest temp. fermentacji?
 6. Serio? Nie zwalaj na brewkit, lecz na piwowara. Poczytaj: https://kompendiumpiwa.pl/octan-izoamylu/ Z każdego wyjdzie dobre piwo, pod warunkiem, że zna się podstawy i odpowiednio przeprowadzi fermentację. Robiłem Coopersa, Muntonsa i Gozdawę. Z cukrem, ekstraktem lub i z ekstraktem i z cukrem. Jak się przyłożysz to wyjdzie dobre piwo. Wybierz styl pod swoje preferencje i warunki fermentacji jakie możesz zapewnić.
 7. wizi

  grainfather

  Czyli ten sam co ja. U mnie na sucho łuska jest cała. Może masz za szybkie obroty.
 8. wizi

  grainfather

  Jaki masz śrutownik lub gniotownik?
 9. wizi

  grainfather

  Chyba dławiłem trochę lub prawie nic. Tak i tak
 10. wizi

  grainfather

  Na sucho Czasami robię większe. Tutaj APA z 4,7kg słodu
 11. wizi

  grainfather

  Warki robię 10l. Daje 4l/kg + 5l na wodę pod koszem. Śrutowanie chyba 1,1mm. Jutro sprawdzę.
 12. Jeszcze jedna uwaga. Jak mierzysz to spławik ma swobodnie pływać w probówce. Czasami jest źle wyważony i się przykleja do ścianki, co przekłamuje wynik. Wtedy trzeba lekko pochylić probówkę.
 13. wizi

  grainfather

  = Ja śrutuję grubiej i problemu nie mam. Ostatnia warka pół na pół pils i pszeniczny plus łuska ryżowa w ilości 10% wagi pszenicznego i bez problemu spływało z talerzyka przy pełnym przepływie górnym i na obiegu antyprzypaleniowym. Może też dajesz zbyt mało wody? Ja doliczam 5l na przestrzeń pod i dookoła kosza. Nie mieszam, warzę na mega starych słodach i mam wydajność w okolicy 75%. Na świeżych miałem 85%
 14. Też miałem o tym pisać. Abstrahując od dźwigania takiego ciężaru, bałbym się, że karton puści na dnie i cała warka na straty.
 15. Grzechy początkującego. Za to starałem się kontrolować temperaturę fermentacji. Piwa były fermentowane w styropianowej lodówce. Mierzyłem ekstrakt parę razy zanim zabutelkowalem, co wraz z kontrolą temperatury dawało mi jakąś pewność braku granatów. Piwa i tak były pełne wad, co pokazały metryki z konkursów. Więc wydłużyłem czas fermentacji i o wiele bardziej przykładam się do sterowania temperaturą fermentacji.
 16. Spalona jest jego część. Wyjdzie jak każdy inny cukier, po zacieraniu. Nie wiem jak z moczeniem w niskiej temperaturze. Zdroworozsądkowo, to jakaś ekstrakcja powinna zajść. Choć pewnie jak ziarno jest nieśrutowane, to może być to pomijalna wartość. Ciężko powiedzieć. Nie sprawdzałem nigdy, bo słody palone albo zacierałem od początku ze wszystkimi słodami albo dodawałem sam ekstrakt do zacierania.
 17. Ta jasne. Nawet w linku, który zapodałeś masz ekstraktywności >65%, Wytłumacz mi proszę skąd taka ekstraktywność się bierze jak nie z węglowodanów stanowiących 62-75% składu ziarna jęczmienia. Ale plus, że znalazłeś inny błąd: Trochę się zagalopowałem. Powinienem napisać, że mają skrobie, cukry proste i spalone cukry. A skąd mają cukry proste? Ze słodu pilzneńskiego, który ma w składzie również cukry proste.
 18. Też lubię. Następnym razem spróbuj namoczyć słód palony przez dobę, trzymając go w lodówce i dodaj wywar do zacierania.
 19. Skrobi nie mają, ale cukry proste tak, więc dodawanie przed rozlewem odpada. Patrz wyżej 🙂 Też by tak zrobił, ale z innych powodów. Napisz na etykiecie Brown IPA i się nie przejmuj
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.