Skocz do zawartości

[Docent] Z wizytą u Hasintusa czyli Artezan z domowej piwniczki


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

HasintusW niedzielę 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka zafundowano mi prezent w postaci degustacji dobroci z Artezana…No, może niekoniecznie z tej okazji. Geneza wizyty była następująca: dzień wcześniej na ringu w Kuflach i Kapslach w rozmowie z Hasintusem czyli Jackiem Materskim z Browaru Artezan powiedziałem, że biorę pod uwagę Funky Brett jako jednego z kandydatów do Debiutu miesiąca maja. Chciałem jednak raz jeszcze spróbować tego piwa w celu ugruntowania oceny, problem polegał na tym, że nigdzie już nie było ono dostępne. Hasintus złożył prawdziwą propozycję nie do odrzucenia – zaoferował degustację Funky Bretta u siebie w domu. Próbowana miała być wersja butelkowa, jednak na miejscu okazało się, że Funky polewany był z petainera. Dla mnie super! Piwo nie dość, że potwierdziło swoje wcześniejsze walory, to nabrało jeszcze lekko kwaskowego charakteru, świetnie współgrającego ze znajomymi motywami „stajni i zagrody” osiągniętymi dzięki fermentacji drożdżami szczepu Brettanomyces. Dodatkowo na uwagę zasługiwała obfita, gęsta piana, rzecz w takich piwach wyjątkowa!

Degustacja na tarasie drewnianego domu była czystą przyjemnością, lecz najlepsze miało dopiero nadejść! Hasintus ze swojej piwniczki wyciągnął bowiem butelkowe egzemplarze Château. Piwo pięknie się sklarowało ciesząc oko rubinową barwą. W aromacie znajome już bretty dopełnione zostały rześkim kwaskiem. A w smaku poezja – połączenie pełni i treściwości nadawanej przez słód karmelowy z bardzo wyraźną kwaśnością. Degustacja Château była prawdziwą ucztą, to piwo powinno dopiero teraz trafić do sprzedaży! Château z drugiej edycji  po półrocznym leżakowaniu to obok Imperatora Bałtyckiego z Pinty wspaniała wizytówka polskiego piwowarstwa rzemieślniczego. Hasintus oprócz piwniczki pokazał mi też garaż, w którym drzewiej parał się domowym piwowarstwem. Mnie najbardziej ucieszył widok drewnianych beczek po czerwonym winie i whisky, które docelowo będą wykorzystywane w nowym browarze Artezana. To było przepyszne popołudnie, również dzięki fenomenalnym kanapkom z tatarem przygotowanym przez żonę Jacka, Kingę. Dziękuję zatem za zaproszenie i czekam na kolejne nowatorskie piwa z Artezana!

U wrót piwniczkiDomowy wyszynkFunky Brett leje sięGotowe!Foto 240Imponująca pianaFunky w pełnej okazałościJest owocowoi serowoUkryty skarbNiedługo będą w użyciuKadź zacierna, filtracyjna i fermentorLodówka i kuchenka czyli dwufunkcyjne pomieszczenie fermentacyjneSterowane automatem!Palniki i grzałkiHasintusDocentWymiennik ciepłaLejemy Chateau!Wspaniała piana......i barwaZadowolony piwowarTatar był rewelacyjnyFunky Brett na pożegnanie!

b.gif?host=polskieminibrowary.pl&blog=14

Wyświetl pełny artykuł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.