Skocz do zawartości

Czy użytkowanie taboretu gazowego jest faktycznie tak niebezpieczne


Arkra

Rekomendowane odpowiedzi

O tym nie wiedziałem. Ktoś kto nie jest mną używa butli w garażu, oddzielonym od budynku mieszkalnego, ale na tej samej posesji. Do budynku mieszkalnego pociągnięty jest gaz, ale do garażu już nie. Czy postępuje zgodnie z prawem obowiązującym w RP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ma mam grilla gazowego którego też nie mogę używać? Dajcie już spokój z tymi przepisami. Przecież nikt chyba nie używa taboretu w domu tylko najwyżej w garażu.

No żebyś się nie zdziwił, ile osób grzeje w kuchni na taborecie. Wystarczy przejrzeć zdjęcia na Facebooku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ma mam grilla gazowego którego też nie mogę używać? Dajcie już spokój z tymi przepisami. Przecież nikt chyba nie używa taboretu w domu tylko najwyżej w garażu.

Z duma używam od 2 lat. W kuchni sobie stoi na podłodze i grzeje.

Nie mam przyłącza gazu w mieszkaniu. Mieszkam na 2 pietrze.

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie. Co do używania gazu z butli gdy mamy gaz ziemny. Jest rozporządzenie nie chce mówić jakie bo nie pamiętam jakie. O tym że nie wolno używać gazu z butli gdy mamy przyłącze gazu ziemnego w tym samym domu nawet i bloku. Przepis gdybyście chcieli to poszukam. Sprawa przepisów mniej ważna. Ale za to bardzo ważna jest sprawa bezpieczeństwa. Wiem coś i tym bo robię w tej branży. Dla własnego bezpieczeństwa nie wolno używać gazu z butli. Może się zdarzyć tak że coś się rozszczelni i będzie niekontrolowany ulot gazu. Gdy będziemy uzywacvtego drugiego. Mało osób wie ale w momencie mieszania się gazu ziemnego i propan butami następuje wybuch. Nie pamiętam proporcji jak ktoś chce to się dowiem.

Pewnie w tv widzicie średnio co jakiś czas wiadomości ze wybuch gazu. Dużo ludzi kombinuję robi na wl asna rękę rzeczy których nie powinni a reszta używa gazu z butli gdy w mieszkaniu/bloku jest gaz ziemny. (Redaktory i nikt nie pisze. Ok prostu wybuch gazu)

 

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dla własnego bezpieczeństwa nie wolno używać gazu z butli. Może się zdarzyć tak że coś się rozszczelni i będzie niekontrolowany ulot gazu.

abstrahując od tematu mieszania się gazów - czy rozszczelnienie instalacji gazu ziemnego lub propan-butanu jest w jakikolwiek sposób mniej groźne od rozszczelnienia obu w jednym miejscu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystki rozchodzi sie od stezenia gazu. Dla przykladu gazu ziemnegI dolna granica wybuchalnosci w przybliżeniu 5 % gorna 15 % . Do tego źródło ciepła zapłonu i mamy wybuch lub płomień. A przy mieszaniu się gazów jest wybuch. Mniej potrzeba jednego i drugiego.

 

 

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest prawdopodobne. Ja tylko piszę jak się zdarza. Każdy podejmuje decyzję według własnego sumienia. A pamiętać trzeba że przy wybichach i innych rzeczach poszkodowanym nie jest się samemu.

 

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Spiewaczek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A przy mieszaniu się gazów jest wybuch.

 

szukam, szukam i coś znaleźć nie mogę - możesz podać źródło informacji, że, jeśli dobrze zrozumiałem, mieszanie się metanu z propan-butanem powoduje wybuch. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien ale w prawie budowlanym. Ale na 100 % dam znać w środę bo będę wtedy w pracy to się konkretnie zapytam. Teraz urlopik.

Sprawdź dobrze i popytaj, bo herezje piszesz. Mieszanina propanu i metanu nie jest w żaden sposób bardziej wybuchowa od poszczególnych tych gazów oddzielnie. Owszem, zmieniają się nieco granice wybuchowości, ale tylko tyle. Poza tym taka mieszanina w normalnych warunkach nie występuje ze względu na różnice ciężaru właściwego - propan cięższy od powietrza zbiera się przy podłodze, metan lżejszy zbiera się przy suficie. I właśnie z tego wynika zakaz stosowania tych gazów w jednym budynku - wentylacja zaprojektowana dla metanu nie będzie skuteczna dla propanu i odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie jestem pewien ale w prawie budowlanym. Ale na 100 % dam znać w środę bo będę wtedy w pracy to się konkretnie zapytam. Teraz urlopik.

Sprawdź dobrze i popytaj, bo herezje piszesz. Mieszanina propanu i metanu nie jest w żaden sposób bardziej wybuchowa od poszczególnych tych gazów oddzielnie. Owszem, zmieniają się nieco granice wybuchowości, ale tylko tyle. Poza tym taka mieszanina w normalnych warunkach nie występuje ze względu na różnice ciężaru właściwego - propan cięższy od powietrza zbiera się przy podłodze, metan lżejszy zbiera się przy suficie. I właśnie z tego wynika zakaz stosowania tych gazów w jednym budynku - wentylacja zaprojektowana dla metanu nie będzie skuteczna dla propanu i odwrotnie.
Masz rację co do tego co piszesz i się zgadzam. Może troszkę ja też wyolbrzymilem te wybuchy,ale z doświadczenia starszych kolegów po fachu wiem że takie zjawisko występuje. I od zawsze mówili aby przestrzegać osoby które wcześniej korzystały z propanu a przechodzą na metan. Przepis mówiący o nie stosowaniu jednego gazu i drugiego to : Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. O gazie jest tam rozdział 7.

 

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.