Jump to content

opeciarz

Members
 • Posts

  308
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by opeciarz

 1. Nie wiem po co kombinować, do kega dajesz cukier, proporcjonalnie mniej niż do butelek (poczytaj ile) , zalewasz i za kilka tygodni masz piweczko nagazowane, a za 3 miesiące pięknie ułożone. Przez pierwsze kilka tygodni trzymaj w temperaturze pokojowej, później do lodówki.
 2. Wielokrotnie fermentowałem piwerka na US-05 w temperaturze 13-14 stopni, w tym min 2x black IPA, zawsze dofermentowały, zresztą to moje ulubione drożdżaki sprawdzone i chyba najbardziej wszechstronne. Zdecydowanie opcja numer 2
 3. Nie wiem jakie lubisz piwka, ale lagery troszkę bardziej nachmielone mi osobiście bardziej smakują. Więc jak celujesz w 12 blg to ibu 30 do 35, a jak 13 blg to ibu w okolicach 40
 4. Pierwsze pomysły są najlepsze
 5. Gratuluję nosa Moje piwka nie były konkursowe, 1 tydzień w wyższej temperaturze później kolejnych kilka w temperaturze fermentacji i po około miesiącu było zadowalająco nagazowane no i bardzo mi smakowało
 6. Dzięki za wrzucenie fajnej i docenionej receptury tym bardziej, że ostatnio mało kto chwali się swoimi osiągnięciami, a przecież konkursów i zwycięskich piw jest dużo. Dla mnie ten dział (receptury autorskie) oraz odnośnik na wiki z medalowymi recepturami jest bazą wyjściową do warzenia piwa w stylu którego jeszcze nie warzyłem (RIS cały czas przede mną). Pozdrawiam i gratuluję
 7. Czyli dużą część cukrów zostawiłeś w młócie, którym nakarmiłeś kury Za mało wody do wysładzania.
 8. Po nagazowaniu czyli zwykle po około 3 tygodniach/miesiąca od zabutelkowania. Takie 2, 3 miesięczne też będzie dobre. Generalnie piwo do bieżącego spijania, a nie do wrzucenia do piwnicy i zapomnienia o nim na pół roku czy rok.
 9. Robiłem tak ale z dolniakami, gdzie zwykle potrzebne jest więcej drożdży oraz bezpośrednio po przelaniu, a nie po kilku dniach trzymania drożdży w fermentorze. Samo piwo wyszło ok, choć żaden sędzia czy dobry sensoryk nie oceniał tego piwa, mi smakowało
 10. Mi nawet stouty na US-05 bardziej smakują niż na S-04. Generalnie US-05 to chyba najbardziej uniwersalne drożdże, dodatkowo dla mniej zaawansowanych wybaczające niewielkie błędy początkującego piwowara (błędy w granicach rozsądku).
 11. Trochę chmielu możesz zostawić jakbyś chciał warzyć jakiegoś lambica.
 12. No może kolega potrzebuje brzeczkę, alkoholu brak, syropek łatwy w przygotowaniu. Bo tak się zastanawiam po co takie manewry, z całym szacunkiem, sensu nie dostrzegam.
 13. A ja wam powiem że na prawie 40 warek conajmniej 17 (albo więcej) chmieliłem na zimno i infekcji nie miałem. Uważam że nie ma sensu dezynfekować chmielu, chmielenia na zimno nie unikam.)
 14. Co do znikających kalkulatorów, do pobrania w tym wątku
 15. Tak, ale kolega chce przewieźć tuz przed rozlewem, a to raczej zły pomysł. Peitero na twoim miejscu po skończonej fermentacji (niekoniecznie po 7 dniach, ) wziąłbym fermentor, załadował na samochód i przewiózł do miejsca rozlewu. Tam go potrzymaj jeszcze te kilka dni (tym razem może być 7 dni) celem wyklarowania. Po zakończeniu fermentacji właściwej (burzliwej) temperatura fermentacji cichej nie ma większego wpływu na smak. W niższej temperaturze piwo lepiej się klaruje, ale w temperaturze pokojowej tez źle nie będzie natomiast z pewnością będzie znacznie lepiej niż rozlewanie zabełtanego piwa. Wszystkie te czynności możesz wykonać w jednym fermentorze, bez przelewania, ograniczając tym samym ryzyko zainfekowania piwa.
 16. Kantor jak i czy w ogóle modyfikujesz wodę? Do tej pory nie zgłębiłem tematu, a ujęcie mam chyba to samo (w Skawinie mieszkam i warzę).
 17. Poczytaj ten wątek, dużo ciekawych informacji i wskazówek.
 18. Ja bym wrzucił od początku, w końcu to stout. Dość dużo tych palonych słodów ale też spory udział laktozy, jest szansa że wszystko się ładnie skontruje i wyjdzie mocno czekoladowy, palony, pełny w odczuciu stout. Osobiście dorzucił bym jeszcze jakiegoś średniego lub ciemnego karmela, nie więcej niż 0,3 kg tak aby podbudowa słodowa była jeszcze bardziej odczuwalna.
 19. Ile zwykle czekaliście na przesyłkę? Zamówiłem dwa worki we wtorek z myślą że uwarzę coś w weekenda, jak dziś nie dotrą to chyba będę musiał zmienić palny
 20. Piwo z chmielinami wychodzi powoli, nie w formie fontanny.
 21. Może tu jest problem. Z moich doświadczeń wynika, że miarka 0,3 jest idealna na butelkę 0,5 i piwko jest nagazowane w sam raz. Miarka 0,5 to raczej tylko do piw typu Weizen, stylów gdzie duże wysycenie jest wskazane. Jak sypałem miarką 0,5 to piwa zawsze były lekko przegazowane.
 22. Hop stoper się sprawdzi, zatrzyma wiekszośc osadów białkowych oraz chmieliny.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.