Skocz do zawartości

filtrowanie z szyszkami chmielu


jakos

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem, że w przypadku trudnych do filtracji zasypów (np. słód bez łuski) można dodać szyszki chmielu.

Pytanie dotyczy tego jak je dodać? Po prostu całe szyszki wrzucić do młóta? Czy je rozdrobnić? Czy w ogóle jakąś warstwę na dnie wyłożyć? No i ile takich szyszek da jakiś zadowalający efekt w przypadku standardowego zasypu na 4-5kg?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie planujesz wyciągać dodatkowych walorów chmielu, tylko poprawić filtrację, to tak jak wyżej - użyj łuski. Tak będzie taniej i możesz być bardziej pewny efektu. No i nie wniesiesz do piwa dodatkowego smaku chmielowego który nie zawsze jest pożądany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jak chmielu jest pod dostatkiem to ..... Ja kilka ostatnich warek eksperymentowałem z dodawaniem szyszki do zacierania .  Może i ułatwiało to zacieranie , ale dla takiego efektu trzeba naprawdę dużo tego dać . I tu mogą powstawać drobne problemy , npr. w jednym piwie była wyczuwalna trawiastość  . Fakt że w smaku przybyło i to sporo  .

Jeżeli już zależy tylko i wyłącznie na ułatwieniu filtracji to myślę że zużyte do normalnego chmielenia szyszki po wypłukaniu i wysuszeniu mogli by spełnić takie zadanie , ale czy nie łatwiej zrobić normalny filtrator i dobrać granulacje słodu pod kątem łatwiejszej filtracji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem w jakieś książce że w szyszki wrzucało się na kadzi filtracyjnej a na nią młóto, chodziło o oddzielenie młóta od dziurek. Dawniej w procesie technologicznym piwa grodziskie wykorzystywali tą metodę cytuje: W kadzi filtracyjnej formuje się warstwa filtracyjna przez 30’ (dawniej na dno kadzi wykładano szyszkę chmielową by wspomagać filtrację).

 

link: http://www.pspd.org.pl/uploads/grodziskie/grodziskie-redivivus-raport-2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.