Skocz do zawartości

Chłodnica przeciwbieżna za 30zł - DIY


Rekomendowane odpowiedzi

Odświeżę temat bo zamierzam sobie taką chłodniczkę zbudować na bazie rurki miedzianej 10/12mm x jakieś 8-9m która teraz pełni rolę chłodnicy zanurzeniowej i węża pcv w oplocie 19mm.

Pytanie do tych co mają już to za sobą - czy nie ma problemu z wprowadzeniem takiej długiej rurki w węża?

 

Postaram sie porobić zdjęcia i wrzucić na forum fotostory z prac.

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wyprostujesz rurkę to nie ma problemu. 

Żeby chłodzenie było skuteczne, to rurka nie powinna dotykać węża i być omywana przez wodę z każdej strony. To trudne do wykonania ale gdzieś widziałem filmik jak gościu owija spiralnie rurkę drutem tak ze 2-3mm średnicy i przylutowuje co kilkanaście-kilkadziesiąt centymetrów.

 

Ja jednak powróciłem od przeciwbieżnej spowrotem do zanurzeniowej   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wyprostujesz rurkę to nie ma problemu. 

Żeby chłodzenie było skuteczne, to rurka nie powinna dotykać węża i być omywana przez wodę z każdej strony. To trudne do wykonania ale gdzieś widziałem filmik jak gościu owija spiralnie rurkę drutem tak ze 2-3mm średnicy i przylutowuje co kilkanaście-kilkadziesiąt centymetrów.

 

Ja jednak powróciłem od przeciwbieżnej spowrotem do zanurzeniowej   ;)

 

No właśnie mam ładnie zwiniętą zanurzeniową i nie chciałbym jej rozprostowywać... mam nadzieję ze sie uda. Jak nie - bedzie rzeźba :/

Dotykać to chyba gdzieś będzie zawsze...

 

Policzyłem ze przy rurce 12mm średnicy zewnętrznej i 10m powierzchnia wymiany to niecałe 0.4m2 trochę mało w porównaniu z większymi wymiennikami płytowymi.. a ja bede miał na pewno mniej tych metrów..

Mam nadzieję że uzyskam te max 10C przy wodzie ok 15-16C, najwyżej bedzie się długo lało :D

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No właśnie mam ładnie zwiniętą zanurzeniową i nie chciałbym jej rozprostowywać... mam nadzieję ze sie uda.

Porzuć wszelką nadzieję   :P 

Nie uda się

Po godzinie męczarni, smarowania czym się da i dewastacji zwiniętej już rurki i tak będziesz prostował :D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.