Jump to content

Ciekawostki ze świata techniki i budownictwa.


jacer

Recommended Posts

No właśnie, to jest ten mit powielany u nas. Oni się tam tym nie przejmują. Zadbali o to przez ostanie 30 lat. :D

 

Zacząłem ten wątek, bo dotarłem do zdjęć jak buduje się na morzu budynki. Dla mnie, jako inżyniera, to jest cud techniki.

 

PS Port w Roterdamie zapełnił się, własnie zaczeli usypywać na środku morza 2 tys hektarów nowego portu.

 

A my nie umiemy przekopać Mierzeji Wiślanej ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...
bo się ekolodzy przypi...... :mad:

Takie coś przeczytałem (chyba Clarkson)

 

"Co wam dali inżynierowie? - wszystko

Co wam dali ekolodzy?"

 

Pozdrawiam

Bart

... chyba pierwsze forum na którym ludzie myślą normalnie.

Powiem więcej, podobno całe zamieszanie z topniejącymi lodowcami to ściema. Widać to było zimą w tym roku w Europie. A tyle się kasy pcha na "ochronę środowiska" , kary dla zakładów za nadwyżki CO2 wychodzące poza dopuszczalne normy.

Co do przekopu przez mierzeję to ogromna strata gospodarcza dla nas. Do Elbląga nie ma innej drogi jak przez zalew wiślany a Rosja broni swoich stref przybrzeżnych i nie ma narazie żadnego porozumienia. Nic sie tam nie rozwija (może za wyjątkiem paru dużych firm) a mógłby być taki fajny port.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli już mówicie o przekopach...

Dla mnie majstersztykiem jest Kanał Bydgoski, który łączy zlewisko Odry ze zlewiskiem Wisły. Wybudowany w latach 1773-1774 (najstarsza czynna budowla tego typu w Polsce), obecnie mierzy niemalże 25 km. Kosmiczne jest dla mnie wykopanie 25 km rowu w 1,5 roku. Tylko ręcznie, stercząc po pas, czasem szyję w wodzie. Niektórzy szacują, że pracowało przy tym ok. 10 tys. osób, chociaż wydaje mi się to zawyżonymi obliczeniami. Parokrotnie go przebudowywano, ostatnia poważna modernizacja miała miejsce w latach 1909-15, gdy wybudowano m.in. nowe śluzy (funkcjonujące do dziś)

 

Środkowa część kanału usytuowana jest powyżej Noteci i Brdy i z tego powodu musiano wykopać Kanał Notecki, będący zasilaniem najdłuższego fragmentu K. Bydgoskiego (co ciekawe od ujścia K. Noteckiego woda w Bydgoskim płynie na zachód i wschód).

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Schemat_Kana%C5%82u_Bydgoskiego.jpg

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Pradolina_Noteci_1.jpg

Edited by Tomek-Pasieka
Link to comment
Share on other sites

bo się ekolodzy przypi...... :mad:

Takie coś przeczytałem (chyba Clarkson)

 

"Co wam dali inżynierowie? - wszystko

Co wam dali ekolodzy?"

 

Pozdrawiam

Bart

... chyba pierwsze forum na którym ludzie myślą normalnie.

To oczywiście trochę schodzenie z tematu' date=' ale jeżeli myślisz że ekolodzy i naukowcy się zabardzo ?przepierdzielają? to zobacz co się właśnie stało w USA w Zatoce Meksykańskiej , gdzie ekolodzy się wystarczająco NIE przypierdzielali i teraz mamy największy wylew ropy w morzu w historii, a co najgorsze setki tysięcy może miliony ludzi straci pracę, wszyscy zatrudnieni w turystyce i połowie ryb od Luizjany do Florydy. Tak się też składa że ekonomia tych stanów opiera się (raczej ?opierała się) na turystyce i rybołóstwie.

 

 

 

A co do technologii to gdyby nie fakt, że to wielka katastrofa i dla ekologii i dla milionów ludzi, to jest ciekawie oglądać technologie i sprzęt, który używa się do wydobywania ropy na tych głębokościach.

 

 

 

Tutaj jest strona z kamerami, które BP ma zamontowane na podwodnych zdalnie sterowanych robotach, które używają przy naprawie wycieku:

 

http://www.bp.com/genericarticle.do?categoryId=9033572&contentId=7062605

 

 

 

A to jest jedna z tych kamer, w tym momencie widać wyciekającą ropę:

 

http://www.bp.com/liveassets/bp_internet/globalbp/globalbp_uk_english/incident_response/STAGING/local_assets/html/Skandi_ROV1.html

 

Najsmutniejsze jest to, że BP po prostu nie wie jak i nie potrafi naprawić tego wycieku. Oni po prostu nie mieli planu w razie awarii na tych głębokościach, chociaż wcześniej twierdzili że takie operacje są ?całkowicie, na 100% bezpieczne?. Okazało się że to były zwykłe kłamstwa.

 

 

BTW, moja nowa etykieta do stouta:

[img']http://i45.tinypic.com/2uz9nav.jpg[/img]

Edited by scooby_brew
Link to comment
Share on other sites

a co najgorsze setki tysięcy może miliony ludzi straci pracę, wszyscy zatrudnieni w turystyce i połowie ryb od Luizjany do Florydy

Spokojnie, po wycieku z Exxon Valdez przyroda i gospodarka Alaski podobno także była "nieodwracalnie" zrujnowana na tysiące lat, a okazało się, że w ciagu kilku lat natura sama sobie poradziła. Nasza planeta nie jest z cukru.

Link to comment
Share on other sites

Przekop mierzeji to nieco inny gabarytowo typ ingerencja w środowisko niż platforma wiertnicza. Ryzyko zniszczeń też nieco inne. Poza tym:

Spokojnie, po wycieku z Exxon Valdez przyroda i gospodarka Alaski podobno także była "nieodwracalnie" zrujnowana na tysiące lat, a okazało się, że w ciagu kilku lat natura sama sobie poradziła. Nasza planeta nie jest z cukru

Jednak coś w tych zabiegach ekologów jest nie tak. Jeśli nie wiadomo co to wiadomo że chodzi o...

 

 

PS. Fana etykieta :mad:

Edited by danko
Link to comment
Share on other sites

Dla mnie,może nie cudem inżynierii ,ale na pewno miejscem wartym uwagi z punktu widzenia inżyniera czy fascynata technologii są pochylnie na kanale Ostródzko-Elbląskim.

Jest ich 5, przepłynąłem trasę z pochylniami 3 razy i wierzcie mi,że robią wrażenie.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pochylnia_%28%C5%BCegluga%29

 

http://www.czarterjachtu.pl/jeziorak/kanal.html

Link to comment
Share on other sites

Mnie zafascynowała zapora Oosterscheldekerdam. To już napewno cud techniki. Mówią, że ósmy. Dwa razy tam byłem i jeszcze robi wrażenie.

 

http://www.deltawerken.com/Deltawerken/16.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plan_Delta

Edited by jacer
Link to comment
Share on other sites

Prawda zawsze leży po środku, najczęściej nie tam gdzie się wydaje :P

 

Po pierwsze ekolodzy to nie ekolodzy, tylko zieloni, ekologia (jak sama nazwa wskazuje) jest nauką o ekosystemach i wzajemnych ich relacjach, a "bojownicy przyrody" często nie mają elementarnej wiedzy o przyrodzie i ekosystemach, myślą serduszkiem a nie rozumem i najchętniej wilki przekonaliby do wegetarianizmu :mad:

Co nie znaczy że trzeba potępiać ekologów czy ludzi którzy dzialają na rzecz bioróżnorodności.

 

Co do ropy to też jest troche, tak że tegoroczna zatoka meksykańska jest niewspólmiernie większa, to jakby Exxon rozwalal się w tym samym miejscu co tydzień przez kilka miesięcy.

 

Zaś co do CO2 i domniemanego efektu cieplarnianego, to jest faktem ocieplenie klimatu i nie ma co na ten temat dyskutować, tylko że czlowiek ma wpyw na ok 3% światowej emisji CO2, jeden wulkan Islandzki wydmuchuje znacznie więcej w miesiąc niż ludzie na calym świecie na rok.

Puki co daleko nam jeszcze do optimum klimatycznego z wczesnego średniowiecza.

Co nie znaczy że nie warto ograniczać strat energii, oszczędzać itp bo poza CO2 elektrownie wydzielają także pyly i inne zanieczyszczenia. A także ograniczać transport samochodowy w miastach.

Większym problememem jest drastyczna, a malo naglośnioma sytuacja lasów w obszarze tropikalnym, zarówno Amazonia jak i Aftyka równikowa, czy Azja Poludniowa- ich obszar niszczeje w zatrważającym tępie, rzędu 1% powierzchni pierwotnej na rok, co jest stanem nieodwracalnym.

Link to comment
Share on other sites

Puki co daleko nam jeszcze do optimum klimatycznego z wczesnego średniowiecza.

w XI wieku można było uprawiać winorośl na północy Polski. Za to w XVII Bałtyk zamarzał tak że można było pojechać wozem do Szwecji i była nawet knajpa postawiona na środku Bałtyku. Oprócz pór orku trwających po 3 miesiące są takie globalne trwające po kilkaset lat. Za 500 lat znów będzie można w zimę do Szwecji samochodem dojechać przez Bałtyk.

Link to comment
Share on other sites

Prawda leży tam gdzie leży a nie pośrodku. Dlaczego centryści zrobili sobie monopol na Prawdę?? :rolleyes:

Co racja to racja :P Centryści zrobili sobie co najwyżej monopol na swoją prawdę :mad:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.