Skocz do zawartości

Ciekawostki ze świata techniki i budownictwa.


jacer

Rekomendowane odpowiedzi

Zaś co do CO2 i domniemanego efektu cieplarnianego, to jest faktem ocieplenie klimatu i nie ma co na ten temat dyskutować, tylko że czlowiek ma wpyw na ok 3% światowej emisji CO2, jeden wulkan Islandzki wydmuchuje znacznie więcej w miesiąc niż ludzie na calym świecie na rok.

...a oceany ile emitują (edit:gazów cieplarnianych)... :beer:

 

Co do małych epok lodowcowych jak ta średniowieczna to fakt. Ciekawe jakie piwo tam lali na środku Bałtyku. :lol::P

Edytowane przez danko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaś co do CO2 i domniemanego efektu cieplarnianego, to jest faktem ocieplenie klimatu i nie ma co na ten temat dyskutować, tylko że czlowiek ma wpyw na ok 3% światowej emisji CO2, jeden wulkan Islandzki wydmuchuje znacznie więcej w miesiąc niż ludzie na calym świecie na rok.

...a oceany ile emitują... :beer:

 

Co do małych epok lodowcowych jak ta średniowieczna to fakt. Ciekawe jakie piwo tam lali na środku Bałtyku. :lol::P

Zimne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do małych epok lodowcowych jak ta średniowieczna to fakt.

Późnośredniowieczna, a właściwie nowożytna(XV-XVII w.), bo jak już wspomniałem wcześniej we wczesnym średniowieczu było optimum klimatyczne, znacznie cieplejsze od naszego obecnego "efektu cieplarnianego"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak. Poza domniemanym efektem cieplarnianym w wyniku naturalnej i antropogennej produkcji CO2 (trzeba pamiętać że CO2 nie jest jedynym, ani najsilniej działąjącym gazem- freon jest 200-300 razy bardziej cieplarniany i to już jest realnym problemem) w grę wchodzą zapylenia atmosfery w wyniku erupcji wulkanów (ograniczając dopływ światłą i promieniowania, co schładza klimat powodując dłuższe zaleganie śniegu co odbija więcej światła i promieniowania i w związku z tym pogłębiającą się reakcję łańcuchową) cykle zmian aktywności słońca i inne zjawiska astronomiczne etc etc

 

Efekt cieplarniany - to temat XXXI Spotkania z nauką, które 28 marca organizowało Stowarzyszenie "Kocham Radom". O zjawisku opowiedział prof. Paweł Gierycz z Katedry Ochrony Środowiska z Politechniki Radomskiej i Instytutu Chemii Fizycznej PAN, byłem na tym wykładzie więc mogę się pomądrzyć :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko pobieżnie zainteresowałem się tą tematyką. Jakoś nie przemawiają do mnie głosy ekologów (zielonych jak wcześniej była mowa) bo fakty są zupełnie inne. Działalności człowieka nie można nie uwzględniać ale z tego co wiem to i tak kropla, że tak się wyrażę, w oceanie emisji ww.gazów.

 

Edit. Jak będę miałwięcej czasu to poszukam odpowiednich artykułów i zacytuję konkretne liczby i fakty. Nie obiecuję jednak :)

Edytowane przez danko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem :)

Zapomniałeś, ze to hucpa, czy że to jest portal nie dla idiotów? :)

 

A poważnie. Problemy z niszczeniem środowiska były zawsze. Wystarczy spojrzeć ta sztandarowy obiekt podręczników do historii - Biskupin. Ludności kultury łużyckiej tam mieszkającej wcale nie wybili goci czy inne ludy tylko zabrakło im żyznej ziemi uprawnej. Wytrzebili i wyjałowili co było w zasięgu i przenieśli się w inne miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy z niszczeniem środowiska były zawsze. Wystarczy spojrzeć ta sztandarowy obiekt podręczników do historii - Biskupin. Ludności kultury łużyckiej tam mieszkającej wcale nie wybili goci czy inne ludy tylko zabrakło im żyznej ziemi uprawnej. Wytrzebili i wyjałowili co było w zasięgu i przenieśli się w inne miejsca.

Gród w Biskupinie zbudowano zimą 739/738 pne a Goci pojawili się na ziemiach obecnej Polski w połowie I w. pne, więc nie mogli to być oni :) :) Prawdopodobnie grody typu biskupińskiego budowano dla ochrony przed Scytami

To nie degradacja środowiska wykończyła "Biskupińczyków" tylko zmiany klimatyczne- zrobiło się wilgotniej i poziom jeziora się stopniowo podnosił zalewając gród na wyspie. Wcześniej nawet pożar który strawił cały gród nie przeszkodził w odbudowie.

Ale przykładem działalności człowieka może być stepowienie w neolicie, (gospodarka wypaleniskowa i krótkotrwałe użytkowanie pól)

Bałkany, Bliski Wschód przecież kiedyś były lasami w dużej mierze. Najdrastyczniej to widać na wyspie wielkanocnej gdzie ostatnie drzewo ścięto tuż przed przybyciem Europejczyków:)

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem na Bałkanach obszary odgrodzone gdzie las stopniowo się odbudowywał i pozostałe półpustynne- zdziczałe i hodowane kozy zżerają wszystko, kiedyś kiedyś poza wilkami były tam jeszcze lwy i inne drapieżniki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

danko napisał/a:

Zapomniałem

 

Zapomniałeś, ze to hucpa, czy że to jest portal nie dla idiotów?

... że to portal nie dla idiotów. :)

 

To nie degradacja środowiska wykończyła "Biskupińczyków" tylko zmiany klimatyczne- zrobiło się wilgotniej i poziom jeziora się stopniowo podnosił zalewając gród na wyspie. Wcześniej nawet pożar który strawił cały gród nie przeszkodził w odbudowie.

...a dzisiaj stopniowo poziom się zmniejsza dzięki czemu możemy oglądać to co tam pozostało i jeździć na doroczny festyn archeologiczny. :)

Edytowane przez danko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a dzisiaj stopniowo poziom się zmniejsza dzięki czemu możemy oglądać to co tam pozostało i jeździć na doroczny festyn archeologiczny. :)

Którego uczestnikiem byłem przez lat kilkanaście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie przemawiają do mnie głosy ekologów (zielonych jak wcześniej była mowa)

:) ekolog to naukowiec zajmujący się ekosystemami.

To troche tak, jak amator piwa nie może nazywać się piwowarem, o ile nie warzy piwa, bo to coś innego, choć bliskoznacznego :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie przemawiają do mnie głosy ekologów (zielonych jak wcześniej była mowa)

:) ekolog to naukowiec zajmujący się ekosystemami.

To troche tak' date=' jak amator piwa nie może nazywać się piwowarem, o ile nie warzy piwa, bo to coś innego, choć bliskoznacznego :):lol:[/quote']

Wiem o tym ale potocznie tak się mówi o "bojówkarzach" którzy przypinają się łańcuchami do drzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płynąc do Polski po zboże i drewno, statki obciążano balastem - czerwoną cegłą holenderską. To z niej wybudowano kościół Mariacki w Gdańsku. Zaś Amsterdam stoi na drewnianych palach pochodzących z Polski. Gdańsk miał też liczną kolonię niderlandzką: kupców, bankierów, rzemieślników, architektów i malarzy. Niderlandzki, język ludzi morza, wywarł wpływ na polszczyznę. Niderlandzka terminologia - słowa maszt, flaga czy szkuner - zadomowiły się na dobre w języku polskim.

 

http://tygodnik2003-2007.onet.pl/1545,6482,1154099,tematy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płynąc do Polski po zboże i drewno, statki obciążano balastem - czerwoną cegłą holenderską. To z niej wybudowano kościół Mariacki w Gdańsku. Zaś Amsterdam stoi na drewnianych palach pochodzących z Polski. Gdańsk miał też liczną kolonię niderlandzką: kupców, bankierów, rzemieślników, architektów i malarzy. Niderlandzki, język ludzi morza, wywarł wpływ na polszczyznę. Niderlandzka terminologia - słowa maszt, flaga czy szkuner - zadomowiły się na dobre w języku polskim.

 

http://tygodnik2003-2007.onet.pl/1545,6482,1154099,tematy.html

Admirał polskiej floty wojennej Arendt Dickman też był Holendrem. Zginął pod Oliwą. Mam taką zajawkę aby nazwy moich piw wiazały się z Gdańskiem i jedno będzie nosiło nazwę "Admirał Dickman" :D Nie wiem jeszcze jakie ale chyba jakieś la trapple.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.