Jump to content

Receptura a starzenie się chmielu


verbin

Recommended Posts

Mam do kolegów pytanie odnośnie starzenia się chmielu. Czy układając recepturę np. w BS2, stosujecie narzędzie do obliczania wpływu starzenia na zawartość alfa-kwasów w przechowywanym chmielu? Np.: w chmielu Hallertauer Hersbrucker (zbiór 2014 rok, alfa-kwasy 4,3%) po 12 miesiącach skorygowane alfa-kwasy wyniosą 3,72% w zależności od warunków przechowywania. Czy w układanej recepturze zakładać wartość skorygowaną, czy nie przejmować się tym i liczyć alfa-kwasy takie jak są na opakowaniu? Czy w takim wypadku piwo będzie jednak niedochmielone? Będę wdzięczny za wszelkie opinie i sugestie.

Edited by verbin
Link to comment
Share on other sites

Zawartość alfa-kwasów oczywiście maleje z czasem, więc myślę, ze ze zbioru 2014 zdecydowanie bardziej celnym oszacowaniem będzie te 3,72% niż 4,3%. Na ile celne jest to oszacowanie to już zupełnie inna bajka, dokładnie się tego nie dowiesz. Ale z całą pewnością ten chmiel nie ma już 4,3%.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.