Jump to content

verbin

Members
 • Posts

  55
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by verbin

 1. Już prawie dziesięć lat warzę na indukcji. Płyta marki Teka Retro, największe pole ma 3200 W w funkcji power, w garze zawsze ok 32 litry brzeczki. Nic się nie dzieje z płytą. Dokupiłem grzałkę nurkową 2 kW aby przyspieszyć dogrzewanie do wrzenia.
 2. Co do pończochy. Gotuję ją razem z kawałkiem sznurka do spożywki około 10 minut. Nakładam na końcówkę wężyka i mocuję sznurkiem. Luźnego końca zostaje jakieś 10 cm. Czasami używam jednocześnie z pończochą hopspidera. Zasysam przez pończochę, wrzucam to do hopspidera lub na dno wiadra do rozlewu i samo leci. Po dobrym cold crushu niewiele chmielin zostaje w pończosze. Piwa chmielone na zimno mogą być lekko mgliste, więc super klarownością bym się nie przejmował.
 3. Ze świeżej gęstwy nie robi się starterów. Trzeba tylko sprawdzić w kalkulatorze, ile takiej gęstwy dodać do danego piwa (brzeczki). Robiąc np. Portera Bałtyckiego dodaję całą gęstwę z poprzedniego lagera.
 4. Czy Ty aby nie wysycasz swoich piw podtlenkiem azotu?
 5. Cukier dodany do gotowania aby zwiększyć odfermentowanie i wytrawność piwa.
 6. Trochę się pochwalę. Poniżej Pils Niemiecki po 7 tygodniach lagerowania. Przez wiadro można zobaczyć co jest za oknem. Przy piwach górnej fermentacji (zwłaszcza chmielonych na zimno) 2 - 3 dniowy cold crush też robi robotę.
 7. Nawet w brzeczce się nie rehydratyzuje. https://www.blog.homebrewing.pl/rehydratacja-suchych-drozdzy-piwowarskich/
 8. Drożdże nie fermentują laktozy, więc granatów nie powinno być. 2,5 BLG to całkiem normalny poziom.
 9. Piwo pszeniczne nie musi być klarowne, więc cc nie ma tu większego sensu. Przed wypiciem celowo podnosi się osad drożdżowy z dna butelki. Wysoki poziom białek pochodzących z pszenicy także wpływa na klarowność i piwo z założenia jest nieprzejrzyste. Butelkować jak już przestanie pracować i pić świeże jak się nagazuje.
 10. Pod szklaną półkę podkładam kątownik i wygląda to tak:
 11. Parę lat temu, w Castoramie kupowałem płyty styropianowe na sztuki. Może teraz też są.
 12. Polecam witrynę. Mam dwa Electroluxy z komisu po 600 zł za sztukę. Jeśli nie fermentuję piwa, to używam do spożywki. Wszystko fajnie widać bez otwierania drzwiczek. Jedyna wada to, że trzeba mieć na to miejsce. U mnie stoją w garażu.
 13. Do refermentacji dodaj wyliczoną w kalkulatorze ilość cukru lub glukozy. Drożdży bym nie dodawał.
 14. Warzę na płycie Teka IBR 641 i do tej pory nie było żadnych problemów (68 warek). W garze mam zawsze około 33 litry brzeczki. Gar stoi na największym polu o mocy 3200 W w funkcji Power.
 15. Wpisz najwyższą temperaturę jaką miało piwo w czasie fermentacji (w tym przypadku 19 st.).
 16. Dlaczego tak Ci się spieszy z tym rozlewem? Cierpliwości. To co zrobiłeś, z lagerem nie będzie miało nic wspólnego, ale pierwsze piwo i tak będzie dla Ciebie wyjątkowe. Użyłeś dobrych, neutralnych drożdży do ejli , ale temperatura fermentacji o wiele za wysoka. Czytaj forum, wiki i czerp wiedzę z doświadczenia kolegów. Mój ostatni Pilsner Bohemski stał na drożdżach 33 dni, następnie 6 tygodni lagerowania (terminy trochę wymuszone pracą), ale do końcowego efektu nie można się przyczepić. Piwo ułożone, idealnie klarowne. Powodzenia przy następnych warkach.
 17. #57 Pilsner Bohemski 13,0°Blg - 27 l, #58 Marcowe 13,5* BLG - 26 l. Razem: 8694 l
 18. #50 Vienna Lager 12,8* BLG - 25 l, #51 Pils Niemiecki 12,8* BLG - 26,5 l, #52 Koźlak 16,3* BLG - 24,5 l, #53 Pilsner Bohemski 13,3* BLG - 24 l, #54 American Wheat 13* BLG - 25,5 l, #55 Grodziskie 9* BLG - 27 l, #56 Hefe-Weizen 12* BLG - 24 l, RAZEM: 2208 litrów
 19. Jak można zepsuć spławik w wyższej temperaturze niż temp. kalibracji? Od lat mierzę BLG np. w czasie wysładzania (63 - 65 st. C w garze), używam kalkulatora w BS i wszystko jest OK.
 20. Sprzęt fajny, ale kupić takie coś i nie wiedzieć, jak to obsłużyć.......level master.
 21. Lager Wiedeński - 28 l, Pils Niemiecki - 29 l, Koźlak - 28 l, Pilsner Bohemski - 28 l. Razem: 12295 l
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.