Skocz do zawartości

media a piwowarstwo domowe


dori

Rekomendowane odpowiedzi

Angasc było bardzo dobrze!

Jakaś trema? Ja to mam dopiero tremę. Wystarczy, że zaczną się rozkładać ze sprzętem (jak ostatnio Polsat czy wcześniej jakieś radio). Tragedia. Co ciekawe, Pani Żona wręcz przeciwnie. Jeszcze z prowadzącym chętnie się pokłóci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

O białostockich piwowarach:

http://miasta.gazeta.pl/bialystok/1,35235,6750329,Male_jasne__w_domu_warzone.html

Całość w miarę OK, ale fragment o konkursach za południową granicą to lekka bzdura :D Komuś się chyba Słowacja z Czechami pomyliła, a miejsca medalowe Polaków to nie 9/10, a 9/21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już dzisiaj. Więc dzisiaj będzie nowy wywiad. Link podrzucę.

Tak trzymaj.

 

Jeszcze pytanie: "I tak już pewnie zostanie. Prawo nie jest specjalnie łaskawe dla piwowarów. Co prawda nie zabrania warzenia na własne potrzeby, ale już sprzedaż czy nawet rozdawanie takiego piwa jest nielegalne. Chodzi głównie o przepisy sanitarne."

Rozdawać też nie wolno? Błąd jakiś co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O białostockich piwowarach:

http://miasta.gazeta.pl/bialystok/1,35235,6750329,Male_jasne__w_domu_warzone.html

Całość w miarę OK, ale fragment o konkursach za południową granicą to lekka bzdura :D Komuś się chyba Słowacja z Czechami pomyliła, a miejsca medalowe Polaków to nie 9/10, a 9/21

niestety kolega Redaktor, trochę ubarwia fakty, ale chciał dobrze ;-). Kiedy pierwszy raz oglądał proces warzenia i potem go opisał przekręceń i ubarwień było ciut więcej ;-)

 

W końcu namówię go, żeby został jednym z nas i coś sam uwarzył, wtedy, mam nadzueję, będzie bez pomyłek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdawać też nie wolno? Błąd jakiś co?

Ano nie wolno. W ogóle rozdawanie czegokolwiek za darmo jest czynnością bardzo podejrzaną w interpretacji urzędów skarbowych' date=' już lepiej sprzedać za 1 zł.[/quote']

Ogólnie to może tak, ale broń Boże piwo. Wtedy już nie ma miejsca na interpretację, jest "wprowadzanie do obrotu, bez opłacenia akcyzy" i kryminał.

Z tym piwem domowym to jest mniej więcej tak jak z prawami autorskimi. Piwo bez akcyzy możemy warzyć na własny użytek. IMO częstowanie nim znajomych jak najbardziej się w nim mieści, ale gdybym np. w swoim sklepie do zakupów za 200zł dodawał gratis butelkę piwa ze swojego browaru, to już by można się przyczepić, że odnoszę z tego korzyść. Podobnie z prawami autorskimi - własny użytek oznacza, że jak kupię płytę, to mogę ją sobie skopiować w dowolnej liczbie egzemplarzy - 1 do samochodu, 1 do domku letniskowego, 1 dla żony, 1 dla córki, 1 na zapas itd. Ale są cwaniaki z RIAA czy koncernów płytowych, którzy twierdzą, że mogę mieć jedną płytkę i tylko ją pożyczać, albo słucham w samochodzie, albo w domku letniskowym. W związku z powyższym, Ci którzy utrudniają mi kopiowanie mojej płyty, ograniczają moje prawo własności.

 

W ustawie jest o tym, że nie można rozdawać bez opłacenia akcyzy, ale to dotyczy tak naprawdę browarów komercyjnych. Wyobraźmy sobie, że Carlsberg postanawia rozdać milion butelek. Nie płaciłby akcyzy, a przecież wprowadza do obrotu i odnosi z tego powodu ogromne korzyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawie jest o tym, że nie można rozdawać bez opłacenia akcyzy, ale to dotyczy tak naprawdę browarów komercyjnych. Wyobraźmy sobie, że Carlsberg postanawia rozdać milion butelek. Nie płaciłby akcyzy, a przecież wprowadza do obrotu i odnosi z tego powodu ogromne korzyści.

No mówimy o rozdawaniu znajomym niekomercyjnym. Czyli można.

 

A o rozdawaniu komercyjnym czyli "Harnaś milion piwo rozdaje" tu musi zapłacić- to logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem o troche innym mechaniźmie działania panów z US - oni każde rozdawanie za darmo mogą łatwo podciągnąc pod sprzedaż, a właściwie tzw. świadczenia wzajemnie. Tzn. dałeś 5 piw sąsiadowi, bo on pomógł Ci przesadzać drzewka = świadczenia wzajemne, podatek się należy.

 

Przy rozdawaniu towarzyskim raczej nie sądzę, żeby chciało im się czepiać, ale spróbowałbym tylko poczęstować moim piwem klienta w firmie. Albo zrobić akcję "przy wpłacie na cel charytatywny XXX dostaniesz butelke piwa domowego" itd. - wtedy spokojnie podpadam pod gilotynę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze przepisy tworzone są pod przemysł. Nie ma miejsca w takich zapisach na jakiekolwiek luki prawne, jak rozdawanie czy sprzedawanie bez akcyzy.

Żaden sąd nie zajmie się sprawą "browaru" warzącego 20 litrów tygodniowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze przepisy tworzone są pod przemysł. Nie ma miejsca w takich zapisach na jakiekolwiek luki prawne, jak rozdawanie czy sprzedawanie bez akcyzy.

Żaden sąd nie zajmie się sprawą "browaru" warzącego 20 litrów tygodniowo.

Gdyby jednak US chciał kogos zaciagnąć przed sąd za rozdawanie piwa domowego, myślę, że miałby wszyskie szanse na wygraną, paragrafy się znajdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze przepisy tworzone są pod przemysł. Nie ma miejsca w takich zapisach na jakiekolwiek luki prawne' date=' jak rozdawanie czy sprzedawanie bez akcyzy.

Żaden sąd nie zajmie się sprawą "browaru" warzącego 20 litrów tygodniowo.[/quote']

Gdyby jednak US chciał kogos zaciagnąć przed sąd za rozdawanie piwa domowego, myślę, że miałby wszyskie szanse na wygraną, paragrafy się znajdą.

Niska szkodliwość społeczna czynu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było czy będzie?

Dziś było. Pierwszy reportaż. Galileo odc. 49.

 

Ja chcę taki browar :smilies::)

 

Jutro Galileo jest o 11.00 rano; o 19.00 następny odcinek (50)

Czekaj bo się gubię. :) To jest w odcinkach? Ile minut? 10-15? W nocy o 0:45 będzie to co było?

Bo ja włączyłem i było o tabasco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj bo się gubię. :smilies: To jest w odcinkach? Ile minut? 10-15? W nocy o 0:45 będzie to co było?

Bo ja włączyłem i było o tabasco.

No w odcinkach. Co tydzień nowe odcinki programu. Dziś jest odcinek nr 49 i nim reportaż o browarze jako pierwszy, tabasco było później. Powtórka bedzie chyba jutro rano o 11.00, bo wieczorem jest nowy odcinek nr 50 a w nim będzie coś innego.

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no to dzięki. Ale o browarze był jeden materiał i tyle.

No jeden. Każdy jest o czymś innym, choć to już chyba 3 materiał o małych browarach w Galileo wogóle.

 

Ale warto popatrzeć jak gość z wiadra wlewa drożdzaki. :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.