Skocz do zawartości

Pale Ale - wybór drożdży


Eselchen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam się do uwarzenia Pale Ale z tego zestawu http://twojbrowar.pl/pl/zestawy-surowcow-piwo-domowe/714-pale-ale-zestaw-surowcow-na-piwo-domowe.html . Jakie drożdże polecacie do niego? Chciałbym uzyskać IBU w okolicy 25-30 MAX. Jak bardzo zmniejszyć porcje chmielu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest angielskie Pale Ale na angielskich chmielach. US-05 są bez sensu.
Z suchych S-04 albo PAY7. Producent zestawu poleca też Windsory.
25 IBU jest raczej nie na miejscu w tym piwie, 30 to jest takie absolutne sensowne minimum.

Swoją drogą ten zestaw jest dziwny. Piwo niby "jak z angielskiego pubu" a zawiera tak "autentyczne" angielskie chmiele słody jak Monachijski czy CaraLight.
Skoro i tak chcesz dokupić drożdże i zmienic chmielenie to taniej i lepiej by Ci wyszło skomponowac samemu takie piwo.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem na etapie tworzenia receptur, na razie wole polegać na gotowcach.

Co sądzicie o Polskim jasnym 12 blg http://twojbrowar.pl/pl/zestawy-surowcow-piwo-domowe/740-polskie-jasne-zestaw-surowcow-na-piwo-domowe.html na drożdżach S-04 ? IBU powinno wyjść 27-30, czyli idealne dla mnie i domowników  :)

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem na etapie tworzenia receptur, na razie wole polegać na gotowcach.

A kto Ci każe robić własne receptury? Znajdź jakąś sprawdzoną (pełno jest na forum) i kup samodzielnie składniki.

To "Polskie Jasne" będzie ok, S-04 się nadadzą.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zmodyfikowałem przepis "Polskiego Jasnego" pod siebie: 

 

Słód Pilzneński Strzegom - 3.8kg

Słód karmelowy jasny - 0.2 kg

Chmiel Marynka (10.5%) - 18g

Chmiel Lubelski(3.5%) - 30g

Drożdże Safale S-04

 

Zacieranie (i tu nie jestem pewny):

63 C 20 min

72 C 40 min

78 C 10 min

 

Chmielenie (IBU ok. 28)

Czas gotowania: 60min

Marynka 18g 60min

Lubelski 30g 10min

 

Proszę o sprawdzenie i ew. korektę.

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ok, ewentualnie przesuń Lubelski na 1-5 minut, będzie lepszy aromat, dodaj trochę więcej marynki żeby skompensować IBU.

A gdyby podzielić Lubelski na 2 porcje, czyli 15g na 10min i 15g na 3min? Wiele receptur tak wygląda, tylko nie wiem co się uzyskuje dzięki temu :P

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem podobne, tylko że celowałem w IBU 40 i dawałem 1/3 słodu monachijskiego (ciemniejsze piwko). Chmieliłem Marynką na gorycz a Lubelskim i Sybillą na whirpool i na cichą. Wyszło wyjątkowo smaczne piwo, a chmiele dały taki "swojski", przyjemny smak i aromat. Ogólnie byłem zaskoczony efektem końcowym. Pracowały US-05.

 

Prawdopodobnie będziesz Pan zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wygląda ok, ewentualnie przesuń Lubelski na 1-5 minut, będzie lepszy aromat, dodaj trochę więcej marynki żeby skompensować IBU.

A gdyby podzielić Lubelski na 2 porcje, czyli 15g na 10min i 15g na 3min? Wiele receptur tak wygląda, tylko nie wiem co się uzyskuje dzięki temu :P

 

Można. Zamiast 10 minut lepiej 15-20 (na smak) a zamiast trzech minut - 1 minuta-flameout (na aromat).

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wygląda ok, ewentualnie przesuń Lubelski na 1-5 minut, będzie lepszy aromat, dodaj trochę więcej marynki żeby skompensować IBU.

A gdyby podzielić Lubelski na 2 porcje, czyli 15g na 10min i 15g na 3min? Wiele receptur tak wygląda, tylko nie wiem co się uzyskuje dzięki temu :P

 

Można. Zamiast 10 minut lepiej 15-20 (na smak) a zamiast trzech minut - 1 minuta-flameout (na aromat).

 

I chyba tak zrobię. Surowce już mam zamówione. Jak dobrze pójdzie to w sobotę warze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kiedyś zestaw TB polskie jasne. Zrobiłem na drożdżach w34/70 i było to jedno z najlepszych piw jakie uwarzyłem. Nic nie zmieniałem, ALE drożdże miały idealne warunki a po skończonej fermentacji piwko leżakowało sobie w 0°C przez 1,5 miesiąca. Czasami robię tą warkę jako rozruchową :) i co mi się rzuciło w oczy to, to że kiedyś zestaw był wyłącznie na powiedzmy świeżych szyszkach. Teraz jest na granulacie i chyba to już nie to samo. Generalnie aromat polskiego chmielu wtedy był idealny w połączeniu z w/w drożdżami i je bym jak najbardziej polecił jeśli masz odpowiednie warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Trochę zmodyfikowałem przepis "Polskiego Jasnego" pod siebie: 
 
Słód Pilzneński Strzegom - 3.8kg
Słód karmelowy jasny - 0.2 kg
Chmiel Marynka (10.5%) - 18g
Chmiel Lubelski(3.5%) - 30g
Drożdże Safale S-04
 
Zacieranie (i tu nie jestem pewny):
63 C 20 min
72 C 40 min
78 C 10 min
 

Zauważyłem, że w wielu przepisach zacieranie odbywa się w taki sposób:

63 C 30 min
73 C 30 min
78 C 5 min
 
a nawet tak;
63 C 40 min
72 C 20 min
78 C 5 min
 
Który wariant jest lepszy?
Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zauważyłem, że w wielu przepisach zacieranie odbywa się w taki sposób:

63 C 30 min
73 C 30 min
78 C 5 min
 
a nawet tak;
63 C 40 min
72 C 20 min
78 C 5 min
 
Który wariant jest lepszy?

 

 

Lepszy do czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zauważyłem, że w wielu przepisach zacieranie odbywa się w taki sposób:

63 C 30 min
73 C 30 min
78 C 5 min
 
a nawet tak;
63 C 40 min
72 C 20 min
78 C 5 min
 
Który wariant jest lepszy?

 

 

Lepszy do czego?

 

Chciałbym uzyskać piwo nie za mocno wytrawne, ze średnią treściwością, lecz trwała pianą. Skłaniam się ku takiemu zacieraniu:

63 C 30 min
73 C 30 min
78 C 5 min
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat w tych temperaturach to chyba nic specjalnie nie wpływa na pianę. Co do treściwości i wytrawności sprawa jest dość prosta im więcej zacierania w temperaturach zbliżonych do 62 stopni tym piwo bardziej wytrawne, im więcej w temperaturach zbliżonych do 72 stopni tym więcej cukrów powinno zostać po fermentacji. Tak więc myślę że najlepiej sam sobie odpowiesz na swoje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.