Jump to content

Miód - kwasek cytrynowy


marek85

Recommended Posts

Jaki jest sens dodawania kwasku cytrynowego do miodu pitnego? Czy chodzi o:

1.       Zmianę smaku, chcemy uzyskać mniej słodki produkt końcowy? Tylko średnio rozumiem sens takiego zabiegu. Po co słodycz korygować dodatkową chemią.

2.       Chcemy zmniejszyć pH środowiska, aby lepiej rozwijały się drożdże. Tylko czy w tym wypadku nie lepiej użyć kwasu fosforowego, który zostanie zmetabolizowany przez drożdże i w mniejszym stopniu wpłynie na smak finalnego produktu niż kwasek cytrynowy?

Link to comment
Share on other sites

Jaki jest sens dodawania kwasku cytrynowego do miodu pitnego?

 

Właśnie mam taki sam dylemat. Miód nastawiłem ponad rok temu, wtedy dałem ok. 50% wymaganej ilości kwasku cytrynowego (bałem się dać więcej, bo widziałem sporo postów z pytaniem, co zrobić, bo przesadziłem). Obecnie jest dość słodki (jest to trójniak-czwórniak). Po testowym zakwaszeniu smakuje chyba lepiej, a w każdym razie znacząco inaczej.

Edited by yarrro
Link to comment
Share on other sites

Jak najbardziej jest. Tyle tylko, że wg eksperymentów w trakcie fermentacji miodów ph nastawu spada w związku z czym dodawanie kwasku przed jej zakończeniem może ją zatrzymać. W wielu miejscach w momencie fermentacji polecane jest wręcz dodanie CaCO3 aby podnieść ph. Fajnie opisane eksperymenty z wynikami pomiarów można znaleźć w technologii miodów na forach Łódzkiego Klubu Winarzy i forum Stowarzyszenia Winiarzy i Miodosytników Polskich.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.