Jump to content

rafple

Members
 • Posts

  150
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by rafple

 1. Jeszcze pytanie do jakiego kalkulatora wpisujesz. Większość chyba kalkulatorów zagranicznych podaje potrzebna ilość glukozy (corn sugar) a nie zwykłego. Jeśli tego nie zmieniłeś to używasz bardziej kalorycznego którego należy dodawać mniej.
 2. rafple

  NZ/AU Pale Ale

  Da się. Po wyłączeniu palnika zawraca schłodzoną brzeczkę do kotła i obserwuje temperaturę. Zejście do 80C trwa dosłownie chwilę. Potem wsypać chmiel, łychę na wiertarkę, pokręcić chwilę, odczekać 15 min i można chłodzić dalej już do fermentatora. Polecam ustawić końcówkę węża chłodnicy nad hopstoperem grainfathera (nad lustrem brzeczki), co pomaga utrzymać resztki chmielu z daleka od wylewu i nie szaleć z prędkością przepływu, bo potrafi się przytkać od chmielin.
 3. Policz w jakimś programie, ale jak dasz pale ale, pilzner, płatki jęczmienne, pszeniczny, jęczmień palony i carafa III to jest nadzieja na lekki dry stout. Ewentualnie dołóż lekką korektę carapilsem jak wychodzi za cienkie. Nie napisałeś jak duża to warka, ani jakie masz chmiele, ale wystarczy jak sypniesz czegokolwiek na goryczkę. Na konkurs toto nie pójdzie, a jakbym robił dla siebie to zrobiłbym na lagerowych żeby było bardziej wytrawnie. Wyjdzie ni pies ni wydra, ale pewnie przyjemne do wypicia.
 4. rafple

  grainfather

  Kilka razy mieszałem ręcznie i udało mi się tylko strącić hopstoper. Teraz zakładam na wiertarkę zwykłą plastikową łyżkę piwowarską, kilka sekund kręcenia po środku gara i wir sięga prawie dna kociołka.
 5. rafple

  grainfather

  U mnie ładniej schodzi brzeczka przy takim ułożeniu resztek chmielu, niż jak ściągam bez zakręcenia.
 6. "No bo u nas wszystko największe, najszybsze, najlepsze..." Nie chcesz być złośliwy, nie wiesz co to za konkursy, ale wiesz że poziomu Dacii. Jeśli wszystkie twoje wypowiedzi podparte są podobnym poziomem wiedzy, to może lepiej czasem sprawdzić zanim się coś napisze.
 7. Pale Ale - Złoto i Best of Show na "North County Brewer’s “Hop Star” Competition" Belgian Pale Ale - wyróżnienie na "National Home Brew Competition" German Pils - Złoto na "National Home Brew Competition" Saison - 3 miejsce na "Stupid Fladners Belgian Competition" Irish Extra Stout - srebro na "Socially Distanced Stout Competition" Tak więc pitolicie Hipolicie. Poza tym, jak koledzy wcześniej pisali, kocioł ma z tym tyle wspólnego co koń z koniakiem, bo wcześniej na zwykłym plastikowym wiadrze z grzałką 2kw i workiem od Chińczyków też było wyróżnienie na "Capital Brewer’s Indian Summer Beer Competition" za Black IPA.
 8. Taka sama jak używać termometru, zamiast kilka razy mieszać palcem w kotle i aerometru, zamiast przyklejania tyłka do ławki polanego brzeczką. Nie ma czegoś takiego jak ujma robienia z ekstraktów czy używania określonego sprzętu. Trochę obciach jak warka za warką ktoś pieprzy piwo niezależnie od techniki... ale zawsze można się nie przyznawać. ?
 9. Jest. Poza tym o wiele mniej sprzątania, oszczędność czasu i miejsca. Gary się lepiej sprawdzają u tych, którzy lubią celebrować mieszanie łychą i mają cierpliwość do mycia garów. Oprócz grainfathera masz w tej chwili inne tańsze opcje jeśli chcesz wydać mniej.
 10. Normalny spławik jakiego używa się na wyspach, w USA i wielu innych krajach (sam takiego używam). Jak wcześniej napisano pokazuje Specific Gravity, które łatwo przeliczyć za pomocą kalkulatorów online, Beer Smith czy innego oprogramowania albo po prostu się przyzwyczaić co samo przychodzi z czasem. Przy czerwonym polu masz 1.000 10 oznacza 1.010 20 oznacza 1.020 itd. w dół 90 oznacza 0.090 80 oznacza 0.080 i takie wartości podajesz w kalkulatorach.
 11. Wiec pozwól im fermentować w idealnej do życia i rozmnażania temperaturze takiej jakiej używasz do robienia startera i poczekaj na efekt… bez znaczenia czy to będzie Ale czy lager.
 12. Daje. Jednym z powodów dla których w domowych warunkach musimy pilnować niższej temperatury fermentacji niż mogą sobie pozwolić browary, jest to, że większe zbiorniki naturalnie powodują ciężarem cieczy ciśnienie na drożdże i je "dyscyplinują" przed pójściem na całość i naprodukowaniem niechcianych aromatów i wyższych alkoholi. Z powodu braku ciśnienia w domowych warunkach obniża się temperaturę. Jeśli jest możliwość podbicia ciśnienia i to raz, że profil czystszy, dwa że można pozwolić sobie na wyższą temperaturę fermentacji, bo ciśnienie normalnie w browarach wymuszane ciężarem tutaj wywołujesz sztucznie. Informacje o tym były u Scott'a Janish'a na blogu, gdzie tłumaczył dlaczego w warunkach domowych powinniśmy fermentować w niższych temperaturach niż robią to browary.
 13. Od ponad 5 lat używam najtańszej wersji ETI Thermapen'a kupionego w dużej promocji i jestem bardzo zadowolony. Bateria w ciągu tylu lat była raz wymieniana. Pomiar z dokładnością 0.5C, odczyt w 3s. Obecnie na Amazon jest wiele termometrów znacznie tańszych z podobnymi parametrami.
 14. Dużo gdybania, a nie wiadomo nawet jakie piwo autor wątku chce nastawić :). Spokojnie zrobisz belgi. Lagery na kweikach moim zdaniem dają "średni" efekt ale w raz wyszło mi na tyle czyste, że pewnie parę osób bym oszukał (ale sprawdziłem raptem kilka szczepów). Bez problemu możesz zrobić fajne kwaśne piwa które zagrają i na kweikach i na belgijskich drożdżach (po wcześniejszym zakwaszeniu w kotle oczywiście). IPA i APA też wychodzi znośna na kweikach jednak mam wrażenie, że wysoka temperatura fermentacji zabiera dość dużo z aromatu chmielowego. Jakieś fajne Ale czy to z dodatkiem sosny, świerku, rabarbaru, herbaty itd tez zrobisz z kweikami. No i drożdże Verdant swietnie sobie radzą w wyższych temperaturach na których zrobisz APA, IPA i NEIPA.
 15. Urok drożdży. Mangrove do cydru tak dają do wiwatu, ze musiałem garaż przewietrzyć. Z czasem schodzi, a jak ci szkoda czasu to metodą winiarzy możesz wrzucić na cichą kawałek miedzi (drut, rurka, albo cokolwiek łatwego do umycia i dezynfekcji). Zdaje się gdzieś widziałem informację, że zachodzi reakcja z CO2 która to niweluje, więc im większe wysycenie dwutlenkiem węgla tym szybciej zniknie zapach siary.
 16. Są dwa rodzaje tabletek campden. Na rynku europejskim bardziej popularne są z pirosiarczynem sodu, w USA na forach są one opisywane jako campden starego typu, natomiast w tej chwili w sprzedaży mają te z pirosiarczynem potasu. Odpowiedź w obu przypadkach jest tak. Zarówno jedne i drugie usuwają chlor z wody oraz jedne i drugie można użyć w winach czy miodach pitnych jako przeciwutleniacz i stabilizator... zresztą w piwach też i zdaje się, że kilka małych browarów australijskich zupełnie się z tym nie kryje.
 17. rafple

  grainfather

  Zmiana mocy grzania o ile pamietam 500W albo 2000W we wcześniejszym modelu (opisane było jako mash/normal). Teraz reguluje to kontroler, więc możliwe, ze jest to wymuszenie mniejszej mocy, bo przełącznik opisany jest teraz jako on/off... ale możliwe też, że jest to po prostu atrapa po zmianie sterownika.
 18. Obawiam się, że jakie zdjęcie byś nie zrobił to ta instrukcja i tak będzie nieczytelna ?. Opcja beczkowania to zapewne przelew do kega z refermentacją, ciebie bardziej pewnie interesuje butelkowanie więc tą partię opuść... zreszta chyba należałoby całość opuścić i obejrzeć dowolny film instruktażowy jak robić piwo z brewkita. "chydrometr" ????
 19. Tyle samo z tego wynika co i z wcześniejszego artykułu. Tyle ze tutaj nawet nie używają terminu "piwa premium", a "piwne specjalności" i to bez informacji, czy kryterium tej "specjalności" jest cena.
 20. Pewnie chodzi Ci o to, że jako premium określają się koncerny przy swoich droższych piwach, tyle że w artykule napisali jak oni rozumieją piwa premium: „Na pewno warto wspomnieć o trendzie premiumizacji. Widzimy, że dynamicznie rozwijają się segmenty top i ultra premium, przy jednoczesnym spadku piw economy, czyli tych najtańszych. Mamy ponad dwucyfrowy spadek tego segmentu, co oznacza, że konsumenci kupują i konsumują coraz mniej taniego piwa, przy jednoczesnej premiumizacji, czyli wzroście segmentów najdroższych - mówi Marcin Cyganiak, dyrektor komercyjny NielsenIQ w Polsce. W ubiegłym roku o ponad 20 proc. wzrosła sprzedaż piw top i ultra premium, jednak w porównaniu z masowymi lagerami stanowią one mały wycinek rynku. Pozostałe segmenty cenowe (ekonomiczny i mainstream) zakończyły rok z ujemnymi wynikami.” No to chyba jednak mowa o wszystkich piwach powyżej ceny koncernowego lagera, a wspomniane top i ultra premium to już najdroższe jak leżakowane w beczkach itp. Mogę się mylić, bo ciężko zgadywać co autor ma na myśli, jednak najdroższy segment to chyba jednak piwa kratowe.
 21. Bez przesady, żale dotyczą koncernowych lagerów. Wyraźnie napisali, że sprzedaż rynku premium (unikają chyba nazwy piwa rzemieślnicze) wzrosła. Czyli pije się lepsze a mniej, a to chyba dobrze.
 22. Poza czarnymi blatami nigdzie więcej nie zauważyłem problemów. Zreszta uszkodzenie też trochę zajmuje, w tej chwili jeśli gdzieś mi chlapnie roztwór staram się od razu użyć jakiegoś uniwersalnego spraya do płatów spryskać i wytrzeć wtedy nie ma śladu. Jak zostawiłem na dłużej, to niestety nawet roztwór uszkodził. Pytanie czy tak się dzieje z każdym blatem czy tylko z tymi kiepskiej jakości.
 23. ...aaaa w takim wypadku, nie ma co się cudów doszukiwać. Staran lub coś podobnego jak jak masz mało czasu, piekarnik jak cierpisz na jego nadmiar.
 24. A aldehyd może się pojawić z utlenienia? „Acetaldehyde can also be produced by the oxidation of alcohol. We all know that oxygen is the enemy of a finished beer, and sometimes it will cause a sour taste.” https://beermaverick.com/why-does-my-beer-taste-sour/
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.