Skocz do zawartości

Pomoc w doborze chmielu.


INTseed

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam w tej chwili 5kg pale ale oraz 0.5kg karmelowego czerwonego 300

Chmiele jakie mam to: target 50g oraz northdown 50g

Chciałbym nie przesadzić z goryczką jak w mojej pierwszej warce. Czy chmielenie takie to dużo:

60min - 10g target

60min - 10g northdown

10min - 10g target

10min - 10g northdown

0min - 20g target

0min - 20g northdown

 

Target - 8% alfakwasów

Northdown - 7.8% alfakwasów

 

Chciałbym mieć 25l piwa. Nie wiem czy mieszczać te chmiele czy zostać przy jednym.

Zacieranie na lenia 72-65C przez 1.0-1.5h

Drożdze us-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

 

Goryczka wyjdzie minimalna, coś około 20 IBU. 

 

Masz zamiar dać te 500 g karmelu 300? Jak tak, to wyjdzie Ci piwo mocno słodowe, orzechowo-karmelowe i wpadające w brąz/bordo. 

PS. Wyszukaj sobie jakiś fajny kalkulator do tworzenia receptur, wszystko będziesz miał podane jak na tacy :) np. brewness czy coś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dopiero jedno piwo i tam chmiel chyba wyszedło 150 ibu w ipie. Nigdy takiej goryczki nie piłem. Plusem jest to że jest tak nie pijalne przez to że zostanie na długo. Bez ciastka do piwa nie podchodzę.

Teraz nie chce przesadzić z goryczką.

Nawet nie wiem czy bawić się tymi chmielami na raz czy wykorzystać jeden.

Jeśli by miała wyjść z tego goryczka w okolicy 40IBU to jak to zmienić. Na 60min dać po 20g?

Edytowane przez INTseed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie 150 IBU (O ile się da wykręcić taki poziom) to wykręca mordkę przy lżejszym piwie ;) 

 

No tak, daj po 20 g obu chmieli i będzie mniej więcej 2 razy bardziej gorzkie. Planujesz uwarzyć jakiś konkretny styl? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dopiero jedno piwo i tam chmiel chyba wyszedło 150 ibu w ipie. Nigdy takiej goryczki nie piłem. Plusem jest to że jest tak nie pijalne przez to że zostanie na długo. Bez ciastka do piwa nie podchodzę.

Teraz nie chce przesadzić z goryczką.

Nawet nie wiem czy bawić się tymi chmielami na raz czy wykorzystać jeden.

Jeśli by miała wyjść z tego goryczka w okolicy 40IBU to jak to zmienić. Na 60min dać po 20g?

 

A weź to wklep w kalkulator...

http://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/

 

Ja bym pomieszał te chmiele czyli użył obu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiesz.

 

Daj stosunek 3:1 i wysładzaj do zakładanej objętości, jeżeli nie planujesz konkretnego blg

 

No i polece Ci Beersmith 2 albo brewness.com, bardzo fajne programy dla piwowarów, co prawda potrzeba chwile żeby je ogarnąć na początku ale później nie podejdziesz do warzenia bez tego programu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam plik w exelu.

Czyli co. 16.5l ze słodami. A później wysładzam 14l? Ilość piwa końcowwgo zmieniłem na 20l

Według kalkulatora mam podnieść te 16.5l do temp. 75% i wsypać słód. Temperatura ma spaść do 68C.

Jeszcze pytanie o chmiele. Nie za dużo?

Czy to dobrze wpisałem:

39ccf6446310c7ee1df08af14b486cc3.jpg

Edytowane przez INTseed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę na ile dany chmiel chcesz wrzucić więc nic Ci nie pomogę z tym :) Jeżeli trzymasz słód w cieple(np w kuchni 22 stopnie) to wystarczy, że wodę zagrzejesz do 70-71 stopni, jeżeli chcesz zacierać od 68 stopni. 

 

Wrzuć to co masz i chmie jakie masz do brewness.com i będziesz wszystko wiedział. IMO najprostszy program na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była to ipa chmieliłem według instrukcji. Jednak tak się zastanawiam czy nie dłużej chmiel był niż te 60min. Nie pamiętam. Wyszło bardzo goryczkowe. Piłem ostatnio takie na etykiecie napisali 120IBU Moje ma w smaku więcej. Ale ciekawe jest to że wczoraj kosztowałem drożdze z dna butelki i tam jakby ta goryczka jest intensywniejsza. Możliwe że za wcześnie je kosztowałem ;) No i jeszcze ciekawoska. Jak niose butelke z piwnicy, jest klarowne, a po wyciągnięciu z lodówki jakby mniej widać przez tą butelkę. W banie też daje za bardzo ;(

No nic jutro drugie. Oby lepiej wyszło.

 

Tak się zastanawiam czy goryczka mojego pierwszego piwa nie wzięła się dla tego że chmiel filtrowałem przez woreczek muślinowy i piwo stało na balkonie 10h zanim temp. spadła.

Edytowane przez INTseed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak nasypałeś chmielu na aromat na 10-5 czy 0 dużo z dużą ilością AA no to za nim spadła temperatura o te 20-30C to mogła minąć i godzina więc nie ma co się dziwić że taka goryczka wyszła ja w praktyce to on bardziej na 60 niż na 0 był

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtrowałem chmiel od razu po gotowaniu. Możliwe że zostało coś tam po filtracji.

Pije właśnie teraz to piwko i jest mniej goryczki, albo się przyzwyczajam ;)

 

Mam ostatnie pytanie.

Czy jest sens dodawać chmiel na zapach i smak pod koniec gotowania jeśli będę trzymał fermentor na balkonie aż się oziębi do tych 18C?

Edytowane przez INTseed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie z tego ładne ESB. Nie kombinuj, daj 250-500g karmelowego.
Na goryczkę daj Targeta żeby wyszło 40-45IBU, cały Northdown na flameout albo na zimno i narazie.

 

Tak jak tu, tylko podwoić ilości wszystkiego i przeliczyć IBU:

http://www.piwo.org/topic/16321-esb-13blg/
 

karmelowy jest od koloru nie od słodyczy ;)

Co? :polew:

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie z tego ładne ESB. Nie kombinuj, daj 250-500g karmelowego.

Na goryczkę daj Targeta żeby wyszło 40-45IBU, cały Northdown na flameout albo na zimno i narazie.

 

karmelowy jest od koloru nie od słodyczy ;)

Co? :polew:
Za późno przeczytałem twój wpis.

Dałem targeta 15g i nortthdown 15g na 60min

Na ostatnie 15min dałem po 10, a na 0 po 15g

Wąchając te dwa chmiele to northdown mocniejszy jest. Jednak co z tego wyjdzie zobaczymy ;)

 

Co do tego sypania na aromat. To wydaje mi się że źle chłodzę je. Daje na balkon z rurką i ona bulka. Wtedy pewnie aromaty ulatują u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daje na balkon z rurką i ona bulka. Wtedy pewnie aromaty ulatują u mnie.

Ona bulka, ale jak się przyjrzysz to rurka zassysa powietrze, bo zawartość wiadra stygnie i zmniejsza się jej objętość. Także tą drogą z wiadra nic nie ulatuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.