Jump to content

Odfermentowanie RISA.


Recommended Posts

RIS 29 blg zjechał mi do 10 BLG na WLP001 california ale, jak go smakowałem to ma solidną goryczkę która kontruje słodkość. Zlałem to na cichą i myślę czy to nie zbyt płytkie odfermentowanie i czy nie potraktować tego bayanusami? Jak myślicie?

Link to comment
Share on other sites

To może nie być koniec. Producent podaje odfermentowanie w przedziale 73-80%. Mam obecnie american barleywine na tych drożdżach. Blg wyjściowe 26.3. Po 5 tygodniach fermentacji było 9.5.Wydalo mi się to trochę za wysoko bo FFT zszedł do okolic 5.5 czyli do maksymalnej wartości odfermentowania podanej przez producenta, ale był on zrobiony z mega overpitchingiem. Dlatego zamieszalem całość i postawiłem przy grzejniku. Pojawiła się piana fernentacyjna i po tygodniu zeszło do 8.5. I dalej czekam. Na Twoim miejscu zrobilbym podobnie i nie spieszyl się z przelewaniem na cichą.

Edited by kowalczyka
Link to comment
Share on other sites

czy nie potraktować tego bayanusami?

Bayanusy nic Ci nie dadzą bo one marnie jedzą tricukry, kiedyś Milda na nich robiłem to 8,5°Blg --> 3coś°Blg zeszły, nie skąd ten mit o wszystkożerności Bayanusów tak się powtarza, one mają tylko dużą odporność na alkohol i podobno są żywotne ale to nie są drożdże wyhodowane pod kątem fermentacji brzeczki piwnej.

Edited by kantor
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.