Jump to content

kowalczyka

Members
 • Posts

  219
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by kowalczyka

 1. 150 ml? Trochę mało tej gęstwy.
 2. Jakoś pszenica prosto z pola i wszystkie czynności związane z jej obróbką bardziej wg mnie są zgodne z duchem kraftu, niż gotowe płatki 😉🤣
 3. Ja do witka stosuję tylko pszenicę z pola. Ze śrutowaniem jest problem bo ostatnio prawie zniszczyłem trzpień do mocowania korby na godzilli z brefermu, a było to w ogóle pierwsze śrutowanie tym gniotownikiem, ale na przyszłość poproszę sąsiada żeby mi pszenicę wrzucił do śrutownika, który ma w gospodarstwie do sporządzania paszy. Wyjdzie prawie mąką, ale zacieranie i tak w worku, więc powinno być ok. Jeśli chodzi o czyszczenie pszenicy to jest na to prosty sposób. wychodzisz na zewnątrz gdy wieje i przysypujesz z wysokości pszenicę z jednej miski do drugiej. Po kilku lub kilkunastu powtórzeniach jest ok, kurz oraz reszta nieczystości odlatuje praktycznie w całości.
 4. Czy na pewno zasadne jest wklejać opis, który mają drożdże z Omegi? To na pewno te same drożdże? Choćby w tolerancji na alkohol jest rozbieżność.
 5. Czy ktoś mógłby mi doradzić co mam wpisać w profilu wody w grainfatherze mając wodę o parametrach takich jak niżej wyszczególnione i zamontowany ten zmiękczacz https://www.ustm.pl/produkty/filtry-do-wody/zmiekczacze/primono---pierwszorzedny-wybor/ pH-7,6 twardość ogólna - 327, Na- 9.7, SO4- 19.5, Cl-10.4,
 6. Jeżeli robisz pierwszą warkę ok. 10-11blg na rozruszanie drożdży to najlepiej zrobić starter o podobnym stopniu Plato czyli sypiesz 100 g suchego ekstraktu do ok. 1 litra wody. Nie zauważyłem, że Łachim już to napisał wyżej.
 7. Jak się kogoś ma zamiar wyzywać od złodziei to dobrze by było przynajmniej orientować się cokolwiek w temacie o którym się pisze. Ty powielasz tylko brednie z forum korwina czy innego brauna.
 8. Sąsiad przyspawał mi ją migomatem i poprawił mocowanie pozostałych. Teraz jest całkiem ok. Tylko jest jeden problem. Spawy są wykonane standardowym drutem i będą pewnie korodować. Muszę je czymś potraktować, jeśli ktoś ma jakiś pomysł to poproszę.
 9. Jeszcze odnośnie worków do filtrowania. Tak jak pisałem wyżej zamówiłem trzy żeby szybciej doszły. Miały dojść w trzy tygodnie a przyszły w piątek. Jedną sztukę mogę odstąpić jeśli ktoś byłby zainteresowany.
 10. Opóźnienie startu grzania. Podobna funkcja jak w pralce do prania.
 11. Miałem Cię właśnie o to samo zapytać. Zamówiłem trzy żeby szybciej dotarły 😁. Jestem po pierwszej Warce na S40. Rzeczywiście worek się przyda bo trochę słodu jednak się przedostaje do brzeczki i się przypala. Za Twoją radą poprosiłem kolegę lewatywa8 o rurkę do siatki, którą już mi zrobił do poprzedniego garnka i mogę powiedzieć, że sprawdziła się znakomicie. Cały szlam został na dnie. Od siebie mogę potwierdzić to co napisałeś chyba w swoich zapiskach, że nie należy za drobno śrutować ponieważ jest problem przy recyrkulacji. Zakupiłem również hopspidera, jeśli chodzi o chmielenie na goryczkę to pewnie jest ok, tylko nie przemawia do mnie za bardzo chmielenie w hopspiderze na flame out. Rzeczywiście efekt jest taki sam jak rozrzucenie chmielu luzem? Aha. Nóżki do kosza są słabo przymocowane, podczas mycia złapałem za jedną i się oderwała. Warto na to zwrócić uwagę.
 12. Jeśli możesz to wrzuć zdjęcie lub napisz gdzie kupiłeś przejściówkę z kranu na hop stopper.
 13. Mam podobne zdanie co Undeath. W tej cenie efekt jest w pełni zadowalający. Czy pale czy lager wszystkie piwa wychodzą klarowne. Nie przerabiam hurtowych ilości, ale kilka worków w różnych okresach czasowych już zużyłem. Używam kranówki z dodatkiem kwasu mlekowego. WItbier na sucharach z Mangrove, zrobiony 50/50 ze słodu lager oraz niesłodowanej pszenicy klarownością deklasował sklepowe koncerniaki ?
 14. Lekarz przepisuje Ci milurit, a Ty go nie bierzesz. Rozumiem, że chcesz znaleźć lekarza, który potwierdzi Twoją diagnozę i przepisze środki, które wg Ciebie są odpowiednie? Bo sprawdziłeś co ludzie o nich piszą, lub co mówili znajomi? Mam również podwyższony poziom kwasu moczowego, brałem milurit kilka lat, nawet dwa razy dziennie po 100 mg i żadnego napadu u mnie nie wywołał.
 15. Jeśli się nie mylę to kiedyś Undeath opisywał podobny skutek użycia naoh do przepłukania gąsiora.
 16. Ja już sprawdziłem. ? Daję młóto po wysładzaniu sąsiadowi. Po wsypaniu do misek następuje niezłe poruszenie wśród kaczek i kur. ? Krowy i świnie też bez problemu. Przecież ptactwo w gospodarstwie karmi się śrutą z surowych nasion przepuszczonych przez gniotownik. Młóto z piwa różni się tylko słodowaniem co wpływa raczej na korzyć jeżeli chodzi o smak. Chyba, ze chodzi o wpływ cukru w danej formie na organizm.
 17. Miałem podobnie. Również uznałem, że to infekcja i zabutelkowałem tylko 5 litrów, resztę wylałem bo trochę przy rozlewie czułem aptekę. Dałem to piwo do spróbowania chłopakom na spotkaniu w Craftownii i również potwierdzili lekką aptekę. Dzisiaj trochę żałuję, że zabutelkowałem tylko 5 litrów bo jeśli to rzeczywiście infekcja a nie posmak od drożdży to zupełnie się ona nie rozwija a piwo w butelkach jest już ok. 2 miesiące. Albo się przyzwyczaiłem, ale jeśli u Ciebie również pojawiła się dziwna piana to może jednak to nie infekcja.
 18. Sugerujesz, że lepiej wlać starter o temperaturze pokojowej do brzeczki schłodzonej do temperatury adekwatnej dla dolniaków?
 19. Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Pytałem, bo zrobiłem na nich piwo i po miesiącu jak chciałem butelkować to okazało się, że na powierzchni jest błona i pęcherze. Po tym co napisaliście to pewnie infekcja. Zabutelkowałem pół kratki a reszta poszła jako nawóz do trawnika.
 20. Na czym ma polegać ich podobieństwo do brettów, czy to mają być tylko efekty smakowe czy również wizualne, np. błona i pęcherze w trakcie fermentacji?
 21. Cukru do nagazowania to powinno przy 1.8 być raczej 69 niż 169 gramów.
 22. To jak się ma do tego cała akcja Don't fear the foam i historie, że jest starsan stanowi pożywkę dla drożdży?
 23. 1. Nie ma takiej możliwości żeby fermentacja tego piwa skończyła się po 10 dniach, 2. Jak już pisał wyżej dirk gently: Cicha fermentacja to (zazwyczaj) mit.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.