Skocz do zawartości

Gęstwa po przemywaniu - jaką ilość komórek na ml ma rzadka frakcja?


eltomek

Rekomendowane odpowiedzi

Przemyłem dziś rano gęstwę z FM26, zlałem roztwór znad grubych osadów do słoika i mam w nim teraz teraz ok 150ml jasnego kremowego osadu na dnie, nad tym jakieś 500ml jasnego roztworu z drożdżami, a na tym wszystkim trochę przejrzystego roztworu drożdży z wodą. 150ml z osadu zdrowych drożdży to trochę za mało aby zaszczepić warkę, a chciałbym już dziś zadać drożdże. Wg wiki zdrowy osad ma ok. 2 mld komórek na 1 ml. Myślę, że dla tej rzadszej frakcji przyjęcie połowy z tego będzie rozsądne, jak sądzicie?

 

post-16332-0-04205400-1485118825_thumb.jpg

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego twierdzisz, że 150ml to mało? Jak dużą robisz warkę? Jakie blg początkowe? Do obliczania ilości potrzebnych komórek drożdżowych (również z gęstwy) najlepiej użyć kalkulatora np tego http://mrmalty.com/calc/calc.html

 

25 l 16,5 Blg. Wg http://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/wychodzi, że potrzebuję 430 mld komórek, a w 150ml gęstwy (zakładam, że ma 1.5mld/ml) mam 225 mld.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

25 l 16,5 Blg. Wg http://www.brewersfr...ter-calculator/wychodzi, że potrzebuję 430 mld komórek, a w 150ml gęstwy (zakładam, że ma 1.5mld/ml) mam 225 mld.

Ty się pytasz czy chwalisz wiedzą?

KubaMik polecił Ci chyba jeden z lepszych kalkulatorów więc może skorzystaj z niego, a wnioski sobie jakieś tam wyciągniesz.

Tylko nie zapomnij o tym jak się liczy wiek gęstwy (tz. od jakiego momentu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

25 l 16,5 Blg. Wg http://www.brewersfr...ter-calculator/wychodzi, że potrzebuję 430 mld komórek, a w 150ml gęstwy (zakładam, że ma 1.5mld/ml) mam 225 mld.

Ty się pytasz czy chwalisz wiedzą?

KubaMik polecił Ci chyba jeden z lepszych kalkulatorów więc może skorzystaj z niego, a wnioski sobie jakieś tam wyciągniesz.

Tylko nie zapomnij o tym jak się liczy wiek gęstwy (tz. od jakiego momentu).

Kolego Dr2, dziękuję za Twoje cenne uwagi. O kalkulatorze mrmalty mam swoje zdanie, dlatego posługuję się innym. Zacytowane dane przeniosłem z kalkulatora, to było proste zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

O kalkulatorze mrmalty mam swoje zdanie, dlatego posługuję się innym.

No to nie rozumie Cię, albo nam robisz test na inteligencje, albo nie umiesz pytać.

To nie jest forum wróżbitów tylko piwowarów, więc wybacz że się nie domyśliłem, że masz już swoje zdanie na temat tego kalkulatora.

 

Przy okazji,

 

 

Wg wiki zdrowy osad ma ok. 2 mld komórek na 1 ml.

takie założenia to sobie możesz robić, ale i tak to nie ma wpływu na co jest faktycznie więc liczenie w jakimkolwiek kalkulatorze możesz uznać za baaardzo przybliżone (czytaj nie wiele warte).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

O kalkulatorze mrmalty mam swoje zdanie, dlatego posługuję się innym.

No to nie rozumie Cię, albo nam robisz test na inteligencje, albo nie umiesz pytać.

To nie jest forum wróżbitów tylko piwowarów, więc wybacz że się nie domyśliłem, że masz już swoje zdanie na temat tego kalkulatora.

Kuknujże sobie proszę na pierwszy post o co pytałem.

 

Co do kalkulatora mrmalty, kiedyś sporo czytałem o sucharach i wyszło mi, że mrmalty bardzo optymistycznie zakłada ilości komórek drożdżowych na 1g., nawet ponad to co niektórzy producenci estymują, nie mam tego pod ręką teraz, w każdym razie wartości wyliczane przez mrmalty i brewers' friend odbiegały czasem o kilkadziesiąt %. Choć niewykluczone,że dla gestwy będzie liczył ok.

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

kiedyś sporo czytałem o sucharach i wyszło mi, że mrmalty bardzo optymistycznie zakłada ilości komórek drożdżowych na 1g., nawet ponad to co niektórzy producenci estymują,

Raczej jakieś tam pomiary ilości komórek w sucharach pokazały że ich producenci dość pesymistycznie zakładają ich ilość, zwłaszcza Fermentis ;)

Zresztą przy zakładanym przez Fermentisa 6mld/g to nawet do 20l ale'a 12°Blg, należało by użyć co najmniej 2,5 paczki sucharów, raczej mało kto tak robi, a na pewno ja tak nigdy nie robiłem, a piwa jakieś wychodziły, niekoniecznie gorsze niż na gęstwie, gdzie już ilość komórek była teoretycznie prawidłowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.