Jump to content

eltomek

Members
 • Posts

  396
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by eltomek

 1. Cześć, sprzedam Reduktor podwójny CO2 ODL Italy, stan idealny, ma jeszcze folię na manometrach (na fotce jeszcze przykręcony do butli, która już została sprzedana). Cena 400zł Za dodatkowe 50 coraz mniej wartych polskich złotych dodam 2 przewody Cellifast z oryginalnymi szybkozłączkami CMB do kegów Cornelius. Zestaw praktycznie nieużywany (w gruncie rzeczy sprawdzony na 2 warkach czy system działa, a potem leżało w szafce, czekając na kegerator, który nigdy nie powstał). Możliwa wysyłka w cenie 20zł.
 2. Cześć, Miał być kegerator, ale zmieniły się plany w moim życiu. Sprzedam lodówkę IKEA SVALNA 102.823.77 do zabudowy, kupiona jako nowa z outletu, przygotowana pod kegi (obcięte wypustki na półki zaklejone duck tape), czysta, zadbana, mieści 2 kegi i butlę 1,5kg z reduktorem podwójnym. Posiada defekt w postaci uszkodzenia w okolicy dolnego trzpienia (stąd też była na outlecie), ale wystarczy podłożyć metalową podkładkę i to w większości załatwia problem. W zestawie nie ma uchwytów montażowych pod zabudowę, nie było ich, gdy kupowałem, są podobno do dostania, ale nie planowałem, bo i tak chciałem robić obudowę w formie skrzynki, a nie przykręcać drzwi do deski. Z uwagi na gabaryty odbiór wyłącznie osobisty Cena 600zł (do negocjacji)
 3. hej, nie, w międzyczasie przestałem warzyć piwo Pozdrawiam!
 4. Cześć, po 2 tygodniach fermentacji pszeniczniaka zauważyłem na środku pokrywy, po wewnętrznej stronie ognisko biało-zielonej pleśni (ok 4cm średnicy), natomiast samo piwo nie nosi wizualnie objawów zakażenia., nie śmierdzi też jakoś wybitnie. Biorąc pod uwagę, że pleśń urosła dokładnie na środku pokrywy, czyli tam, gdzie zbiera się skroplona para (no bo wieko się zapada w środku), która później kapie do piwa to piwo pewnie jest zakażone. W smaku nie próbowałem. Lać w kanał, czy czekać? Pasowałoby powoli zlewać piwo znad martwych drożdży, tylko szkoda mi zakazić kega.
 5. Uwarzyłem już z 10 Hefe-Weizenów (głównie wg przepisu https://wiki.piwo.org/Hefe-Weizen,_Andrzej_Smyk_(Anteks) Za każdym razem piwo wychodzi mi coraz lepiej (tym razem po zadaniu drożdży (FM41 "Gwoździe i Banany") w 17°C mam więcej bananów, czego chciałem) ale za każdym razem jest ono słodkie. Ostatnie 2 Weizeny zacierałem wyłącznie na wytrawnie (w 62°C) do negatywnej próby, potem mash-out no i to samo, delikatnie za słodkie, a ja chciałbym, aby "wykręcało ryja" Dziś kolejny Weizen (na świeżej gęstwie) i chciałbym wiedzieć co muszę zrobić, żeby z jednej strony piwo nie poszło mi w rozpuszczalniki, a z drugiej solidnie dofermentowało. Ostatnio zrobiłem tak: - zacieranie w 62°C + wygrzew - schłodzenie brzeczki do 17°C i zadanie startera z FM41 - pozwoliłem piwu przez 2 dni dojść do 19°C i tak trzymałem je do około tygodnia (temp. piwa, a nie otoczenia). O dziwo tym razem drożdże nie wychodziły z fermentora, piany było max. ok 7cm - od 7-14 dnia trzymane w temp. 21°C Co usprawnić?
 6. Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie czy zalecane 1 mld komórek/litr brzeczki/°P ma zapewnić zdrową fermentację przy założeniu dodatkowego rozrostu drożdży w fazie adaptacji (gdzie w napowietrzonej brzeczce dokonują jeszcze 2-3 podziałów), czy bez tego wzrostu? Czytając różne źródła wszędzie wspomniane jest napowietrzanie, ale równocześnie mówi się, że wystarczy 1 paczka sucharów na 12 litrów brzeczki o 12°P, co wg kalkulatorów, których używam jest za mało. Dodatkowo, kalkulator https://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/ wyliczył mi dla 20 litrów brzeczki 12°P 24g drożdży (przy założeniu, że w 1g jest ich 10 mld [We put in a reasonable default of 10 billion cells per gram of dry yeast]) i postanowiłem spróbować zasypać 2 paczki US-05. W rezultacie otrzymałem piwo zdecydowanie lepsze niż poprzednio, gdzie dla brzeczki o podobnych parametrach stosowałem 1 paczkę, nawet uwodnionych drożdży). Wyglądałoby więc na to, że ten 1 mld komórek/litr brzeczki/°P zakłada, że z tego powinno zrobić się 2-3 mld komórek/litr brzeczki/°P, czyli innymi słowy jest to właściwa ilość przy założeniu, że zapewnimy dobre warunki wzrostu drożdżom zanim zaczną fermentować. Innym pytaniem jest, czy zadanie 2 paczek sucharów + napowietrzanie da takie same rezultaty jak 6 paczek sucharów z całkowitym jego pominięciem (pomijając aspekt ekonomiczny).
 7. Ciężko określić, na tyle ile warunki na to pozwalają (czyli dopóki rdzeń nie wypada z orbity), wirka nie widać, bo jest piania, ale bez piany wirek był. Taki mam plan, dziękuję.
 8. Cześć, Nie robię zwykle starterów, bo używam sucharów, to mój drugi starter i po 10h wykazuje wg mnie dość mocną aktywność fermentacyjną (pporo CO2 przy mieszaniu widać, spora piana), jak sądzicie? Chciałem potrzymać go chociaż 24h, ale nie chcę skończyć z mniejszą ilością drożdży niż zacząłem Drożdże to Fermentum Mobile "Gwoździe i Banany", 2l brzeczki z suchego ekstraktu 10*P, napowietrzone i kręcone na mieszadle.
 9. Cześć, czy używacie jakichś filtrów powietrza? Zastanawiam się czy taki filtr nylonowy 0,22µm będzie wystarczający: https://allegro.pl/oferta/filtr-strzykawkowy-nylon-25-mm-0-22-um-sterylny-10420289995 Na stronie https://goodair.pl/blog/filtr-hepa-co-to-jest-jak-dziala-i-co-usuwa wymienione są wielkości różnych cząsteczek, np. pleśni (2-20 µm) czy bakterii (0,35-10 µm), więc chyba powinno dać radę.
 10. Tak, zdecydowanie lepsza będzie rura karbowana od gładkiej miedzianej. Sprawę upraszcza fakt, że zamawiając na alledrogo taką rurkę można zamówić usługę zakucia złącza, co daje prawie gotową chłodnicę, trzeba tylko ją czymś usztywnić. Jakie macie sprawdzone patenty na zrobienie stelaża/usztywnienia dla chłodnicy z rury karbowanej?
 11. W artykule http://howtobrew.com/book/section-3/getting-the-wort-out-lautering/getting-the-most-from-the-grainbed John Palmer pisze, że w części kadzi filtracyjnej, której znajduje się ujście występuje większy niż gdzie indziej przepływ i że należy zbierać filtrat ze środka. Dlatego zamiast owalnego filtratora pomyślałem o skonstruowaniu filtratora w kształcie owalnym z krzyżem w środku (coś jak "+" w okręgu) przy czym ramię "plusa" idące do kranika zrobiłbym z litej rurki stalowej, tak aby zwiększyć powierzchnię filtra. No ale do tego potrzebuję ok 2m takiej spirali, ale kupując gotowe rozwiązanie płaci się ok 70zł/mb takiej spirali.
 12. Czy ktoś wie, gdzie kupić taką sprężynę/spiralę na rynku przemysłowym/poza-browarniczym? Potrzebuję ok 2-3m takiego węża, ale w cenie z aukcji jest to za duży wydatek.
 13. Trochę odświeżę. Z tego co widzę, to dostępne kamienie do napowietrzania mają 0,5μm i 2μm - pisząc 5μm masz na myśli 0.5μm? EDIT: ok, znalazłem A czy kamień 2μm równie dobrze napowietrzy brzeczkę, czy lepiej szukać 0,5μm? Zamówiłem 0,5μm u Chińczyka do przepływu za 25zł, gdyby ktoś szukał: https://pl.aliexpress.com/item/1005001304006424.html
 14. Po tygodniu w temp. pokojowej ten zapach przeszedł w bardziej owocowe i winne motywy, ale nadal szału nie robi. Nie wiem, może to jest octan etylu, a nie aldehyd octowy, chociaż nie czuję dający aromatu zmywacza do paznokci. Za to wyraźnie czuć alkohol, ewidentnie ulatnia się coś przy wąchaniu (moim zdaniem za mocno jak na 14°Blg i odfermentowania do 3°Blg) i jest to duszący zapach. Naprawdę kiepsko idzie mi identyfikacja tych zapachów, choć jestem przekonany, że jest to jakaś wada. Fakt jest taki, że miałem to zarówno w swoim trzecim piwie, jak i czterdziestym trzecim, więc albo robię coś fundamentalnie źle (ale jednak większość piw była co najmniej dobra), albo jest to zainfekowany jeden z trzech fermentorów. Albo fruwa mi po mieszkaniu coś, co czasem zainfekuje fermentujące piwo, a czasem nie. Na powierzchni piwa w kegu jest czyściutko, piwko wygląda elegancko. Aha, piwo siedzi w kegu od listopada 2020, więc raczej nie jest to już młode piwo. @dirk gently
 15. Cześć, czy taka spirala https://allegro.pl/oferta/filtrator-do-piwa-typu-owalny-piwo-domowe-slod-6318106115 ma szansę zastąpić fałszywe dno? Plusem takiego rozwiązania jest możliwość mieszania mieszadłem automatycznym całego zacieru, bo fałszywe dno tworzy "martwą" strefę i przy grzaniu kuchenką brzeczka może się przypalać (wtedy w grę wchodzi jedynie recyrkulacja).
 16. Tak, uważam na ten etap - przeważnie wlewam do kega CO2 i wtedy dekantuję piwo z fermentowa na dno kega.
 17. Od ponad 40 warek nie użyłem NaOH, używałem PBW + StarSan i nigdy nie miałem żadnego korzucha. Owszem, wiele piw mi nie wyszło, tak jak i to, ale ponieważ jego aromaty są bardzo podobne do innych nieudanych, stwierdziłem, że może jeden z kilku fermentorów mam zakażony i w kółko psuję sobie tym piwo. Niestety nie jestem pewien, że to infekcja, stąd właśnie interesuje mnie czy te 3 bakterie odpowiedzialne za aldehyd rosną w jakieś korzuchy, plamy i inne artefakty, które jednoznacznie wskazywałyby na infekcję. Sprawdzę to. Nie jestem pewien. Najbliższe skojarzenia tego zapachu to obite jabłko i farba emulsyjna, ale chyba na granicy auto-perswazji, żona bardziej wyczuwa obite jabłko, ja farbę. Sprawdzę, jeśli się nie ulotni to będzie oznaczało ocet i być może przy kegowaniu coś poszło nie tak. Warunki fermentacji raczej były dobre (2 zaszetki uwodnionych sucharów na 20L brzeczki 14*P, porządne natlenienie, stabilna temperatura, choć może nie podniosłem jej na koniec, bo przespałem ten moment). Dziękuję za sugestie.
 18. Cześć, Raz na kilka warek trafia mi się taka z mocnym aldehydem octowym i temat zaczął mnie denerwować. Czasem piwo wyjdzie świetne, a czasem nie da się go pić, mam akurat zakegowane marcowe z taką wadą, więc leci w kanał. Mam podejrzenia, że jest to aldehyd octowy z zakażenia bakterią, ale nigdy na powierzchni fermentującego piwa nie widziałem żadnego korzucha, plam itd. Czy zakażenie Acetomonas, Gluconobacter lub Zymomonas dają jakieś wizualne efekty? Co więcej, podczas zlewania piwa z fermentora do kega nie śmierdziało ono aldehydem, więc może keg był zakażony (ale keguję od niedawna, a aldehyd miałem już w ~10 warkach), albo może potrzeba więcej czasu, aby ten aldehyd się wytworzył. Zaleję wszystkie kegi, fermentory, rurki, mieszadła, kraniki itd NaOH w nadziei, że kolejne piwka będą lepsze. Zdrówka /eltomek
 19. Tak, bar. Wczoraj w temp pokojowej pokazywało 110, dziś po schłodzeniu do 10 stopni jest 50 bar. EDIT: po ogrzaniu butli do temp. pokojowej i spuszczeniu nieco gazu mam 80 bar.
 20. Odświeżę lekko temat, bo jestem świeżo po napełnieniu 2kg butli i na reduktorze w temperaturze pokojowej pokazywało mi 110 bar. Wydaje mi się, że jest za dużo, bo z tego co pamiętam, gdy kupiłem nową butlę to miała coś w okolicach 60 bar. Po lekkim schłodzeniu mam 85 bar. Po różnych wpisach na forach akwarystycznych widzę, że właśnie te 60 bar powinno być ok. Czy zatem możliwe jest, że butla została przepełniona? Jeśli tak, bo miałem chyba ogromne szczęście, że nic nie wybuchło, albo po prostu panikuję, bo bardzo nie lubię wysokociśnieniowych instalacji ? Czy powinienem upuścić gazu do poziomu 60 bar temp. pokojowej? EDIT: mam butlę z tej aukcji.
 21. Cześć, nakombinowałem się z hop stopperem i chciałbym wypróbować spuszczanie brzeczki z garnka po whirlpoolu za pomocą rurki-ssaka umieszczonego przy dnie i jego krawędzi. Widzę 2 opcje: 1. taki patent: https://pl.aliexpress.com/item/32945715939.html no i tę rurkę odpowiednio wygiąć 2. kolanko 90 stopni - tu problemem może być dostosowanie odległości od dna Czy macie jakieś inne pomysły? Chciałbym zrezygnować z hop stoppera na rzecz hop spidera + whirlpool
 22. Cześć, Z ciekawości, jakie macie miesięczne rachunki za prąd przy warzeniu na kuchniach elektrycznych? Zastanawiam się czy to moje warzenie (10 warek w roku) powoduje, że co miesiąc mam rachunek na ok 220zł, czy mam szukać gdzie indziej? Zdrówka, eltomek
 23. Aktualnie mam chłodnicę stalową gładką fi 8, której całkowita powierzchnia chłodzenia to 4000cm2. Ponieważ średnio pasuje do mojego garnka będę ją wymieniał na chłodnicę miedzianą DIY, dla której przy 12 metrach wychodzi mi 3000cm2. Ponieważ miedź ma dużo większą przewodność cieplną (ponad 6x) niż stal to pomimo trochę mniejszej powierzchni spodziewam się jednak dużo efektywniejszego chłodzenia, ale czy słusznie? Inną alternatywą jest podwójna spirala, np taka jak tutaj https://www.youtube.com/watch?v=IHoXvAotoM4 i wtedy powierzchnia zwiększa się o co najmniej połowę.
 24. Zarzuciłem temat, od marca tradycyjnie nie uwarzyłem jeszcze żadnego piwka, sezon dopiero się rozpocznie, ale raczej zostanę przy tradycyjnym wysładzaniu w osobnej kadzi
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.