Skocz do zawartości

Diacetyl a ekstrakt


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

W niedzielę warzyłem portera ze zwiększonym zasypem tak by uzyskać dwa piwa za jednym razem (wyszło po 21 litrów 22,5 blg i 8,5 blg)

Zadałem świeżutką gęstwą po marcowym (Saflager S189) 500 ml dla porteru i 200 ml dla cieńkusza, niestety zadawałem w ciut wyższej temperaturze (13*) niż docelowej fermentacji (10*) bo akurat pogoda zaczęła się na złość robić i w pomieszczeniu miałem tylko 10*, i przez noc piwo się schłodziło tylko do tych 13*. Piwa pięknie ruszyły, ale zastanawia mnie różnica w zapachu.

 

Cienkusz ma trochę diacetylu i siarki, ale generalnie pachnie bardzo przyzwoicie. Porter zaś ma tak duże stężenie diacetylu, że aż się zastanawiałem czy przypadkiem nie wlałem tam rozpuszczonego masła :D pytanie czy to normalne, czy to reakcja na cięższe, bardziej ekstraktywne środowisko, czy też coś spaprałem (np za dużo drożdzy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższy ekstrakt to większy stres dla drożdży, co może mieć pewne przełożenie na ilość produktów ubocznych fermentacji, choć akurat diacetyl w praktyce nie jest od tego aż tak zależny. Stawiałbym bardziej na natlenienie jako bezpośrednią przyczynę. W bardziej ekstraktywnej brzeczce rozpuszczalność tlenu jest niższa, więc jeśli natleniłeś je tak samo to w porterze mogło być za mało tlenu co ma już zdecydowane przełożenie na produkcje diacetylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.