Jump to content

Diacetyl a ekstrakt


Recommended Posts

Hej,

W niedzielę warzyłem portera ze zwiększonym zasypem tak by uzyskać dwa piwa za jednym razem (wyszło po 21 litrów 22,5 blg i 8,5 blg)

Zadałem świeżutką gęstwą po marcowym (Saflager S189) 500 ml dla porteru i 200 ml dla cieńkusza, niestety zadawałem w ciut wyższej temperaturze (13*) niż docelowej fermentacji (10*) bo akurat pogoda zaczęła się na złość robić i w pomieszczeniu miałem tylko 10*, i przez noc piwo się schłodziło tylko do tych 13*. Piwa pięknie ruszyły, ale zastanawia mnie różnica w zapachu.

 

Cienkusz ma trochę diacetylu i siarki, ale generalnie pachnie bardzo przyzwoicie. Porter zaś ma tak duże stężenie diacetylu, że aż się zastanawiałem czy przypadkiem nie wlałem tam rozpuszczonego masła :D pytanie czy to normalne, czy to reakcja na cięższe, bardziej ekstraktywne środowisko, czy też coś spaprałem (np za dużo drożdzy)

Link to comment
Share on other sites

Wyższy ekstrakt to większy stres dla drożdży, co może mieć pewne przełożenie na ilość produktów ubocznych fermentacji, choć akurat diacetyl w praktyce nie jest od tego aż tak zależny. Stawiałbym bardziej na natlenienie jako bezpośrednią przyczynę. W bardziej ekstraktywnej brzeczce rozpuszczalność tlenu jest niższa, więc jeśli natleniłeś je tak samo to w porterze mogło być za mało tlenu co ma już zdecydowane przełożenie na produkcje diacetylu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.