Jump to content

PIERWSZY PORTER BAŁTYCKI


Recommended Posts

Siemano!

Mam świeża gęstwe fm31 bawarska dolina i planuje jej użyć do uwarzenia porteru. Mam pokój nieogrzewany w którym teraz mam ok 10stC. Spodziewam się że do końca marca temperatura ta wzrośnie o ok 2stC. Jednak nie wiem jaka w kwietniu będzie temperatura. Myślę że w najgorszym przypadku będzie to koło 15stC. Jak myślicie brać się za porter czy odpuścić w tym sezonie i zabrać się za coś innego (np. Marcowe bo marzec :) czy próbować z porterem, czy w ogóle odpuścić sobie dolniaki? pozdro

 

Wysłane z mojego SM-T585 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Przy piętnastu stopniach mogą być kwiatki, ale ja mało doświadczony w dolniakach jestem. Jedyne swoje piwo na w34/70 fermentowało w przedziale 9-11C.

Link to comment
Share on other sites

Pierwsza część fermentacji będzie w 10C, trochę Ci pewnie skoczy, może nawet do 13-14 bo sama fermentacja podniesie temperaturę. A później jak trochę wzrośnie do tych 12 to nie będzie już takiej tragedii. Po prostu przefermentujesz w górnej granicy zakresu drożdży. Ja bym robił, bo później będziesz rok musiał czekać. Warto choćby dla swojego doświadczenia.

Link to comment
Share on other sites

właśnie fermentuje mi się na porter bałtycki, też mam problem z pomieszczeniem bo temperatura wacha się od 10-16*, ale wystarczyło wsadzić do skrzynki ze styropianu i raz na 1-2 dni wsadzić zamrożoną butelkę, od początku fermentacji trzymam stabilnie 10-11 stopni. W wielu sklepach można kupić styropian na arkusze, a nawet jeśli by się nie udało to paczka kosztuje jakieś 40 zł i z niej można zrobić 4 takie skrzynki :D prowizorycznie można połączyć nawet bez kleju - na patyczkach do szaszłyków, ewentualnie klej też nie jest specjalnie drogi.

Link to comment
Share on other sites

Oka to będę porter robić, skleje sobie styropian w wolnej chwili :)

To jeszcze prośba o sprawdzenie receptury:

Słód pilzneński 1kg

Wiedeński 2kg

Monachijski 1kg

Caraoma 0,5kg

Caramunich ll 0,5kg

Carachel 0,5kg

Czekoladowy 0,25kg

 

 

 

Wysłane z mojego SM-T585 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Po niecałych 3 miesiącach zeszło do 9 blg. W smaku jest bardzo dobry, alkoholu w ogóle nie czuć ale dlatego że jest go mało jak na porter :( czy jest szansa że jeszcze dofermentuje?

 

Wysłane z mojego SM-T585 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.