Jump to content

Chmielenie na goryczkę - różne warianty

Recommended Posts

Witam. Nauczony doświadczeniem, szukałem informacji na forum, ale albo ich nie znalazłem, albo były niejednoznaczne, albo sprzeczne i wykluczające się. Postanowiłem więc sformułować nurtujące mnie kwestie w postaci precyzyjnych pytań. Zdaję sobie sprawę, że jakość goryczki w piwie zależy od gatunku chmielu, ale co z jego ilością i czasem zadawania?

1. Czy lepiej zadać więcej chmielu o niższym poziomie alfa-kwasów, czy mniej chmielu, ale o wyższym stężeniu a-k?

2. Czy lepiej dać więcej chmielu, ale na krócej [np. na 45 minut] czy też mniej chmielu ale na dłuższy czas?  

3. Czy dostosowujecie gatunki chmielu goryczkowego do stylu piwa? Jeśli tak to czym "goryczkujecie" np. IPY, a czym RIS-y cz Pilsy?  

Pytam o Wasze doświadczenia i subiektywne odczucia, bo zdaję sobie sprawę, że może być wiele różnych opinii i jednej, objawionej prawdy nie będzie.  

Edited by JanuszMyszyński

1. Im więcej zieleniny wprowadzasz do piwa, tym większa szansa na ściąganie i trawiastość, więc lepiej mniej o wyższym poziomie alfa-kwasów.

2. Im dłużej gotujesz, tym większa szansa, że wygotujesz więcej garbników i niefajnych rzeczy. Tylko więcej na krócej znowu koliduje z punktem pierwszym, trzeba znaleźć złoty środek.

3. Różnie to bywa.

2. Czy lepiej dać więcej chmielu, ale na krócej [np. na 45 minut] czy też mniej chmielu ale na dłuższy czas?

Obejrzyj sobie ten filmik i fragment, gdzie mowa jest o wrzucaniu dużych ilości chmielu tylko na ostatni kwadrans gotowania. Technika ciekawa, może trochę kontrowersyjna, ale na pewno warta uwagi. https://www.youtube.com/watch?v=jONjPJVxrtM

3. Z reguły chmiel na goryczkę  powyżej 30IBU wrzucam taki jaki mam (oczywiście chodzi o goryczkowe odmiany), na aromat raczej trzymam się stylu ale jak  Oskaliber pisał róznie to bywa  ;)