Skocz do zawartości

Rybnicki Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Mój browar się powiększa. Kupiłem sobie nalewak porcelanowy dwukranowy. Podobno ma 25 lat, stan wizualny bardzo dobry, ma około 60 cm wysokości. Jedyna zauważalna wada to delikatnie wygięta blaszka (podstawa nalewaka). Stan lakieru jest dość dobry, ale i tak nalewak będzie malowany według potrzeb Rybnickiego Browaru Domowego.

 

Chmiel mam już zebrany i wysuszony. W tym roku zbiory nie były zbyt obfite:

Marynka 35 g

Lubelski 80 g

Perle 85 g

 

Zrobiłem też granulat własnym sposobem, nie wygląda to tak jak pudełko chmielu zakupione w sklepie, ale myślę, że zda to egzamin. Najważniejsze, że zajmuje to mniej miejsca niż szyszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #18 03.09.2011

Grodziskie 9°Blg

Piwo przelane na cichą po 16 dniach fermentacji. pomiar gęstości wykazał 2°Blg. Niestety nie próbowałem jak piwo smakuje. Wizualnie jest lepsze niż dwa tygodnie temu, ale dalej mętne. Do butelek dam kilka gramów żelatyny. Całe szczęście, że grafitowy kolor zniknął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka #18 03.09.2011

Grodziskie 9°Blg

Wreszcie znalazłem chwilkę czasu na butelkowanie Grodzisza. Kolor zielonego piwa rozjaśnił się, w zasadzie jest teraz żółto - pomarańczowy, ale w dalszym ciągu mętny. Cicha trwała 24 dni, gęstość końcowa ustabilizowała się na poziomie 2°Blg. Do butelek dodano 100 g cukru / 21 l oraz 5 g żelatyny, aby podrasować klarowność ;) Po kilku dniach piwo jest klarowne, widać jednak, że osad na dnie butelki nie jest zbity - przy drobnym ruchu podrywa się do góry.

 

W dniu warzenia piwo oceniłem jako totalną porażkę, teraz mam coraz większą nadzieję, że coś z niego będzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #19 23.10.2011

Pedros Stout 14°Blg

 

Surowce:

Słód pilzneński 3kg

Słód monachijski I 0,55 kg

Słód wędzony 0,3 kg

Słód pszeniczny 0,5 kg

Słód Caraaroma 0,5 kg

Słód Caramunich I 0,35 kg

Słód Caramunich III 0,35 kg

Słód Biscuit 0,3 kg

Słód pszeniczny czekoladowy 0,2 kg

Kawa mielona 50 g

Chmiel Perle 60 g

Drożdże American Ale - starter 1 litr

 

 

Zacieranie:

Słód wsypujemy do 18 litrów wody o temp. 67°C

64°C - 30'

72°C - 30'

76°C - 10' -> filtracja

 

Chmielenie:

Czas gotowania: 60'

Perle 30 g 60'

Perle 30 g 20'

Objętość końcowa: 26,5 l

 

Wydajność: 64%

 

Fermentacja:

Fermentacja burzliwa: 14,5°C

 

UWAGI:

Pomysł na dodanie kawy do Stouta zrodził się prawie dwa lata temu. Dzisiaj pierwszy raz użyłem kawy w piwie i spodziewam się, że będzie najwyżej delikatnie wyczuwalna. Może być i tak, że w ogóle nie będzie po niej śladu. W tym przypadku będę wiedział, że używanie kawy w celach piwowarskich jest bezcelowe.

Edytowane przez 19Mateusz87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura fermentacji uzupełniona. Po 12 godz. brzeczka powoli fermentowała, teraz drożdżaki pracują jak szalone :tort:

 

Zapomniałem napisać w jaki sposób dodałem kawę do brzeczki. 50 gram mielonej kawy zalałem 0,75 l wrzątku. Poczekałem kilka minut aż kawa się zaparzy. Wlałem kawę bez fusów w momencie zakończenia gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #20 08.11.2011

Monachijskie Jasne 12°Blg

 

Surowce:

Słód monachijski I 4,5 kg

Chmiel Marynka 25 g

Chmiel Lubelski 15 g

Drożdże Saflager W-34/70

 

 

Zacieranie:

Słód wsypujemy do 15 litrów wody o temp. 65°C

62°C - 20'

72°C - 40'

76°C - 10' -> filtracja

 

Chmielenie:

Czas gotowania: 60'

Marynka 25 g 60'

Lubelski 15 g 20'

Objętość końcowa: 27,5 l - po zlaniu znad osadu 26,5 l

 

Wydajność: 76%

 

Fermentacja:

Fermentacja burzliwa: 12°C

 

UWAGI:

Brzeczka ma wspaniałą czereśniowo - brązową barwę oraz niepowtarzalny aromat. Smak brzeczki przed chmieleniem bardzo mnie zaskoczył. Ufam, że będzie to bardzo udane piwo dolnej fermentacji, pierwsze w tym sezonie. Do chmielenia wybrałem gatunki polskie z własnej uprawy. Nie chmieliłem na aromat, aby spróbować też takiej opcji. Drożdże jak najbardziej wybrane celowo, zakupione rok temu jako alternatywa na gorsze czasy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo na samym monachu :P Wiele się nasłuchałem. Podobno to taki chlebek w płynie. Bardzo interesujące :P

W zasadzie uwarzyłem to piwo z ciekawości. Nie wiem jakiego efektu się spodziewać. Chciałem użyć drożdży dolnej fermentacji, ponieważ otrzymam łagodniejsze w smaku piwo. Nie wiem czy dla samej ciekawości zdecywałbym się na górniaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże jak najbardziej wybrane celowo' date=' zakupione rok temu jako alternatywa na gorsze czasy :P[/quote']

Saflager W-34/70 Dla mnie są rewelacyjne na równi z płynnymi

Sporo czytałem na temat tych drożdżaków. Wiele osób sobie je chwali, to zdecydowałem się na ich kupno. Jeśli otrzymam bardzo dobre piwo, będę używał gęstwy w następnych warkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże jak najbardziej wybrane celowo' date=' zakupione rok temu jako alternatywa na gorsze czasy :P[/quote']

Saflager W-34/70 Dla mnie są rewelacyjne na równi z płynnymi

Sporo czytałem na temat tych drożdżaków. Wiele osób sobie je chwali' date=' to zdecydowałem się na ich kupno. Jeśli otrzymam bardzo dobre piwo, będę używał gęstwy w następnych warkach.[/quote']

Jeśli lubisz Wyeast 2124 Bohemian Lager to i te polubisz różnica niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monachijskie Jasne 12°Blg

 

UWAGI:

Brzeczka ma wspaniałą czereśniowo - brązową barwę oraz niepowtarzalny aromat.

Ja bym czereśniowo-brązowego nigdy w życiu nie nazwał jasnym. :)

Brzeczka jest jeszcze mętna :) Nazwa taka ponieważ w zasypie jest słód monachijski jasny, kolorek też mnie trochę zaskoczył :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Warka #19 23.10.2011

Pedros Stout 14°Blg

Po 24 dniach burzliwej, warka przelana na cichą z wynikiem 5°Blg.

Podejrzewam, że przy tak dużym początkowym ekstrakcie i tak niskiej temperaturze fermentacji masz piwo niedofermentowane. Starter 1l to za mało. Pozorne odfrmentowanie na poziomie 64% przy zacieraniu 30x30 jest dalekie od końcowego. Przenieś fermentor na cicha do cieplejszego miejsca. Wg mnie jeszcze co najmniej 1°Blg jest do zjedzenia. Zrób test.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie masz rację. Przeważnie na cichej gęstość malała o 1°Blg, a jak tym razem będzie to zobaczymy. Piwo trafi prawdopodobnie do kega. Nawet gdyby było niedofermentowane to nic się nie stanie, ponieważ tym razem chcę odpuścić sobie dodawanie cukru do refermentacji lub ewentualnie dodać minimalną ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #20 08.11.2011

Monachijskie Jasne 12°Blg

 

Kilka dni temu przelałem warkę na cichą. Smak cudowny, czuję tylko chmiel i słody, zero smaczków dodanych przez drożdże. Polecam zasyp z udziałem w 100% słodu monachijskiego. Kolorek się nie zmienił, piwo nie jest jeszcze super klarowne. Za to zauważyłem, że przy zlewaniu na cichą, nie zmarnuje się ani jedna kropla piwa. Nie zasysam przy tym drożdży, ponieważ tworzą zbitą warstwę na dnie fermentatora.

 

W tym momencie mam 26,5 l piwa o gęstości 3,5°Blg. Fermentacja burzliwa trwała 22 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #18 03.09.2011

Grodziskie 9°Blg

 

Jakoś nie leży mi to piwo. Aromatu i smaku wędzonki prawie nie wyczuwam. Dodałem do butelek odrobinę żelatyny oraz 100 g cukru / 21 litrów piwa. Piwo po odkapslowaniu ucieka błyskawicznie z butelki, podrywając cały osad. Będę musiał kiedyś w wolnej chwili delikatnie odgazować flaszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam smakowało... fakt, chciało uciec z butelki, ale je odgazowałem. Degustowaliśmy je na początku grudnia - wędzonkę czuliśmy. Miny postronnych degustatorów (czytaj: urodzinowych gości) - bezcenne :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #21 26.12.2011

American India Pale Ale 17°Blg

 

Surowce:

Słód pilzneński 4,5 kg

Słód wiedeński 1 kg

Słód monachijski I 0,5 kg

Słód Carapils 0,4 kg

Słód Caramunich I 0,4 kg

Słód Caramunich III 0,3 kg

Chmiel Citra 30 g

Chmiel Cascade 30 g

Chmiel Amarillo 30 g

Drożdże American Ale (gęstwa)

 

Zacieranie:

Słód wsypujemy do 22 litrów wody o temp. 57°C

53°C - 5'

63°C - 30'

72°C - 30'

76°C - 10' -> filtracja

 

Chmielenie:

Czas gotowania: 60'

Citra 30 g 60'

Cascade 30 g 30'

Amarillo 30 g 10'

 

Objętość końcowa: 25 l 19°Blg

 

Wydajność: 72%

 

Fermentacja:

Fermentacja burzliwa: 20°C

 

UWAGI:

Dodałem kilka litrów wody aby uzyskać 17°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.