Skocz do zawartości

Rybnicki Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Warka #28 09.03.2012

Pils 12°Blg

 

Surowce:

Słód pilzneński 3,7 kg

Słód monachijski I 0,3 kg

Słód melanoidowy 0,3 kg

Słód pszeniczny 0,2 kg

Chmiel Perle 130 g

Drożdże Bohemian Lager (gęstwa)

 

Zacieranie:

Słód wsypujemy do 16 litrów wody o temp. 68°C + 80 g Perle

63°C - 10'

72°C - 40'

76°C - 10' -> filtracja + 50 g Perle

 

Gotowanie:

Czas gotowania: 30'

Objętość końcowa: 21,5 l / 16°Blg

 

Wydajność: 77%

 

Fermentacja:

Fermentacja burzliwa: 8°C

 

UWAGI:

- kolejne piwo chmielone na etapie zacierania i filtracji. Coraz częściej stosuję właśnie taką metodę. Czuję, że smak chmielu jest intensywniejszy, łagodniejszy i po prostu smaczniejszy. Zobaczymy jak w gotowym piwie będzie mi smakowało takie chmielenie. Jedno jest pewne, chmiel szybko się kończy ;)

- zauważyłem z moim aerometrze przesunięty papierek, teraz muszę dodawać około 5°Blg, aby wiedzieć jaki jest prawidłowy pomiar. Jeszcze kilka warek i kupuję porządny na następny sezon bo ten z Bio**** jest do niczego, może i tani ale cena sama mówi o jakości

- piwo chłodzone przez kilka godzin w piwnicy

- dodałem 6 l wody do brzeczki, aby osiągnąć 12°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ten aerometr bo coś ostro ci wydajność skoczyła. Tylko pogratulować jeśli pomiar prawidłowy. Prawie 28l - 12Blg z 4,5kg słodu, echh jeszcze długa droga przede mną :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ten aerometr bo coś ostro ci wydajność skoczyła. Tylko pogratulować jeśli pomiar prawidłowy. Prawie 28l - 12Blg z 4,5kg słodu, echh jeszcze długa droga przede mną :beer:

W wcześniejszych warkach też już miałem podobną wydajność. Błąd mógł być popełniony przy pomiarze objętości brzeczki. Przed mierzeniem gęstości sprawdziłem aerometr w wodzie. Taka wydajność jest do osiągnięcia przy odpowiednim drobnym śrutowaniu i długim wysładzaniu. Filtracja z wysładzaniem trwa u mnie około 1,5 godz. lub nawet więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #26 24.02.2012

Porter Bałtycki 24°Blg

 

Warka przelana na cichą po 19 dniach burzliwej. Gęstość spadła do 10°Blg, smak piwa przyzwoity jak na ten etap. Wydaje mi się, że przesadziłem z lukrecją, czuję jej smak bardzo, bardzo wyraźnie ;) Mam nadzieję, że piwo ułoży się na tyle, że smak lukrecji złagodnieje. Gęstość wysoka, nawet za wysoka, ale potrzebowałem gęstwy, aby ratować inne piwo. Szkoda tylko, że drożdże są po tak mocnym piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #28 09.03.2012

Pils 12°Blg

 

W związku z tym, że fermentacja nie ruszyła, dodałem świeżej gęstwy Munich Lager po Porterze Bałtyckim. Nie wiem na ile to pomoże, ponieważ drożdże są z nieznanej generacji, sam ich używałem w kilku warkach, poza tym pochodzą z mocnego piwa. Jeśli to nie pomoże to brak mi pomysłów co dalej. Smak brzeczki nienaganny, chyba dużo się nie zmienił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #28 09.03.2012

Pils 12°Blg

 

W związku z tym, że fermentacja nie ruszyła, dodałem świeżej gęstwy Munich Lager po Porterze Bałtyckim. Nie wiem na ile to pomoże, ponieważ drożdże są z nieznanej generacji, sam ich używałem w kilku warkach, poza tym pochodzą z mocnego piwa. Jeśli to nie pomoże to brak mi pomysłów co dalej. Smak brzeczki nienaganny, chyba dużo się nie zmienił.

Fermentacja ruszyła praktycznie po kilkunastu godzinach a teraz jedzie na całego. Korzystam z ostatnich dni niskiej temp. w piwnicy i kończę z dolniakami. Szkoda, bo plan sezonu nie został wykonany. Reszta warek będzie chyba na drożdżach górnej fermentacji. Jeszcze dwa miesiące warzenia i prawdopodobnie nastąpi wakacyjna przerwa. Ewentualnie skuszę się na lekką pszeniczkę :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #27 29.02.2012

Weselne 11°Blg

 

Warka przelana na cichą po 21 dniach burzliwej. Gęstość spadła do 4°Blg - trochę mało jak na taki czas fermentacji, chyba że brzeczka nie miała 11°Blg tylko odrobinę więcej ;) Muszę wyrzucić ten wadliwy aerometr, bo sam nie wiem jakie piwo uwarzyłem ;) Piwo zacierane w następujący sposób:

słód wsypujemy do 14 litrów wody o temp. 70°C

65°C - 20'

72°C - 40'

76°C - 10' -> filtracja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #27 29.02.2012

Weselne 11°Blg

 

Piwo zabutelkowane po 22 dniach cichej z dodatkiem 80 g cukru / 18,5 l. Gęstość ostatecznie spadła do 3°Blg.

 

 

Warka #28 09.03.2012

Pils 12°Blg

 

Warka uratowana, smakuje i pachnie wyśmienicie, gdybym nie wiedział, nigdy bym nie przypuszczał, że po tygodniowym opóźnieniu w starcie fermentacji trzeba było dodać nowej gęstwy z innego szczepu i tak to piwo smakuje. Piwo powędrowało na cichą po 29 dniach burzliwej, gęstość spadła do 2,5°Blg.

 

Zmierzyłem temp. w piwnicy. W dalszym ciągu mam 11°C. W zasadzie 2 tyg. można jeszcze warzyć dolniaki, ale z braku czasu muszę sobie to odpuścić.

 

Reanimowałem swój cukromierz. Pomysł sam w sobie banalny. Spiłowałem czubek papierem ściernym. Kiedy dostałem się do środka, delikatnie cienkim drucikiem podciągnąłem skalę cukromierza do góry. Sprawdziłem ile wskazuje w temp. 20°C, przykleiłem skalę super klejem w odpowiednim miejscu, spiłowany czubek zalałem woskiem i mam nowy cukromierz :cool: Reanimacja trwała 10 minut. Wolałbym zalakować otwór, ale ratowałem się tym co miałem. Jestem zadowolony, bo wiem jakie mam teraz prawidłowe odczyty. Sprawdzę w najbliższym czasie Portera Bałtyckiego. Musiałem go przelać na cichą dość wcześnie, miał wtedy 10°Blg, chyba że miał mniej bo wiedziałem już, że cukromierz na pewno źle wskazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #28 09.03.2012

Pils 12°Blg

 

Piwo zabutelkowane wczoraj po 21 dniach cichej z użyciem 125 g cukru / 27 l. Gęstość nie zmieniła się, cukromierz wskazał 2,5°Blg. Jest to kolejne piwo na moje wesele. Jeśli szczęście dopisze, to wyjdzie dobre piwo jak na swoją historię (późny start, dodanie gęstwy innego szczepu, długa fermentacja). Na dzień dzisiejszy smakuje dobrze, zobaczymy za miesiąc lub dwa jak smak się zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka #29 24.06.2012

Pszeniczne 12°Blg

 

Surowce:

Słód pszeniczny 2,5 kg

Słód pilzneński 2,0 kg

Chmiel Perle 40 g

Drożdże WB-06 1/3 paczki

 

Zacieranie:

Słód pszeniczny wsypujemy do 8 litrów wody o temp. 47C + 20 g Perle

45°C - 30' ->6 litrów wody o temp. 75°C + 2,0 kg słodu pilznenskiego

63°C - 20'

72°C - 10'

76°C - 10' -> filtracja + 20 g Perle

 

Gotowanie:

Czas gotowania: 30'

Objętość końcowa: 22,5 l / 16°Blg

 

Wydajność: 72%

 

Fermentacja:

Fermentacja burzliwa: 23°C

 

UWAGI:

Dodano 3,5 l wody do uzyskania 12°Blg.

Edytowane przez 19Mateusz87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #29 24.06.2012

Pszeniczne 12°Blg

 

Piwo odfermentowało do 2,5°Blg po 7 dniach fermentacji. Przelane do kega i 12 butelek z nadzieją, że nagazuje się do poziomu 2 v/v. Oczekiwałem, że znajdę w tym piwie dużo bananów, jak zwykle jest mnóstwo goździków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dziś rozpoczną nowy sezon warzenia piwa. Przez ostatnie miesiące nie miałem czasu nawet napić się piwa a co dopiero je warzyć. Na chwilę obecną mam wszystko w miarę poukładane, więc mogę przystąpić do warzenia. Browar przeszedł drobne zmiany. Największą zmianą jest nowy członek zespołu, moja żona Agnieszka :D Wczoraj śrutowaliśmy słód, dzisiaj będziemy warzyć. Poza tym, zbudowałem mieszadło z silnika do wycieraczek. W najbliższym czasie będę musiał nabyć porządny śrutownik. Wszystkim Piwowarkom i Piwowarom życzę najlepszych warek w tym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Trzy tygodnie temu w Makowie Podhalańskim byłem świadkiem jak Agnieszka przysięgała być z Mateuszem na dobre i na złe a więc również przy warzeniu piwa. Dzięki Wam za zaproszenie bawiłem się wybornie. Samych udanych warek życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #30 17.10.2012

Pale Ale 12°Blg

 

Surowce:

Słód pilzneński 3,5 kg

Słód Caramunich I 0,4 kg

Słód Caramunich III 0,6 kg

Chmiel Perle 70 g

Drożdże Danstar Nottingham

 

Zacieranie:

Słód wsypujemy do 16 litrów wody o temp. 70 °C

68°C - 60'

76°C - 10' + 70 g Perle -> filtracja

 

Gotowanie:

Czas gotowania: 30'

Objętość końcowa: 30 l / 12°Blg

 

Wydajność: 84%

 

Fermentacja:

Fermentacja burzliwa: 16°C

 

UWAGI:

Dodano wody do uzyskania 12°Blg.

Brzeczka schłodzona do temp. 14°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #30 17.10.2012

Pale Ale 12°Blg

 

Brzeczka wczoraj wieczorem zaczęła fermentować. Zapowiada się ciekawe piwo.

 

Zdradź jeszcze jak udało Ci się przekonać do pracy w browarze nowego członka ? :)

 

Specjalnie nie musiałem namawiać żony do współpracy ;) Czasami, wieczorami sobie piwkujemy i zastanawiamy się co uwarzyć następnym razem ;)

 

Cześć

Trzy tygodnie temu w Makowie Podhalańskim byłem świadkiem jak Agnieszka przysięgała być z Mateuszem na dobre i na złe a więc również przy warzeniu piwa. Dzięki Wam za zaproszenie bawiłem się wybornie. Samych udanych warek życzę

 

Cieszę się, że impreza się udała i jeszcze raz dziękuję za obecność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie nie musiałem namawiać żony do współpracy Czasami, wieczorami sobie piwkujemy i zastanawiamy się co uwarzyć następnym razem

 

Fajnie :okey: . Zazdroszczę :)

 

Zacieranie:

Słód wsypujemy do 16 litrów wody o temp. 70 °C

68°C - 60'

76°C - 10' + 70 g Perle -> filtracja

 

Gotowanie:

Czas gotowania: 30'

Objętość końcowa: 30 l / 12°Blg

 

Rozumie, że gotowanie skrócone z racji braku chmieli, 70g Perle do zacieru da znikomą goryczkę. To piwo to eksperyment czy już robiłeś tak wcześniej ? Jaki efekt zamierzasz osiągnąć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.