Jump to content

Chłodzenie w pudle styropianowym

Recommended Posts

Cześć. Mam krótkie pytanie.

Czy macie jakiś sprawdzony patent na chłodzenie i sprawne kontrolowanie temperatury fermentującej brzeczki w styropianowym pudle??

Chodzi mi o jakieś inne rozwiązanie niż butelki z lodem czy wkłady do lodówek turystycznych.

Z góry dzięki za pomoc.

Styropianowe pudło z zasady budowane jest po to, aby chłodzić w nim takimi wkładami ;) W innym wypadku robi się to po prostu w lodówce. No chyba, że są jakieś metody o których nie wiem?

Jak mam pudło i górę od lodówki turystycznej, w środku kabel grzewczy. Ink-bird kontroluje temperaturę w środku. Lagera nie zrobię, ale 15 stopni trzyma bez problemu i bez specjalnych wahań.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Czyli generalnie nie ma dobrego sposobu.

Już chyba łatwiej dogrzewać, tak jak chociażby ma zrobione Czesław Dziełak (kable grzewcze + sterownik).

Miałem taką konstrukcję: w środku skrzyni ogniwo peltiera z radiatorem z procesora, ciepła strona chłodzona wodą, na zewnątrz chłodnica ze szrotu, i mała pompka na 12V. Przy 22-23 stopniach w domu dawało radę schłodzić do ~15, niżej trzeba było wspomagać butelkami z lodem (ale wciąż pozwalało to kontrolować temperaturę). Planowałem dodać kolejne ogniwo, ale w międzyczasie padła mi pompka i jeszcze tego nie naprawiłem. No i jak policzyć cały ten szpej (jeszcze np. zasilacz) to pewnie znalazłbym lodówkę taniej - projekt był bardziej edukacyjno-rozrywkowy ;)

Ale można kontrolować temperaturę w skrzyni dużo prościej. Jak padła mi pompka zrobiłem tak: Skrzynia jest sporo większa niż miejsce które zajmuje fermentor. Wstawiłem tam przegrodę z wyciętym otworem i zamontowanym wiatrakiem komputerowym. Za przegrodą jest jakieś 10cm i tam ustawiam butelki z lodem. Sterownik włącza wiatrak który dmucha zimnym powietrzem zza przegrody. Działa całkiem nieźle. Wiatrak jest u góry, żeby zimne powietrze zostawało w strefie z butelkami. Najlepiej pewnie dodać jakiś kanał, żeby brał zimniejsze powietrze z dna. No i przy temperaturach lagerowych dalej stawiałbym część butelek obok wiadra.

jest sposób. Kupic lodówkę zamienić sterownik i po kłopocie. Ja osobiście mam lodówkę troche niesprawną bo trzyma okolo 15°C wloze jedna butelkę 1,5l z lodem i mam spokój na 12h

jest sposób. Kupic lodówkę...

... wloze jedna butelkę 1,5l z lodem i mam spokój na 12h

A jakie wymiary ma Twoja lodówka? Bo z tego co widzę, to takie zwykłe sprężarkowe, o wymiarach ok 50x50x50 mają pół dołu zajęte przez sprężarkę i ciężko w nich postawić fermentator. A większość skrzyń robionych ma wymiary ok 50 cm.

A dwa, przy butelkach z lodem zawsze jest problem np po tych 12h, zwłaszcza jak Cię nie ma w domu.

Ale to prawda, że najlepsza jest lodówka zwykła.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Skonstruowałem w ostatnim czasie taką skrzynie (styropian 5 cm). Póki co robiłem testy bez fermentora, temperatura w pomieszczeniu 25 stopni, chłodzone dwiema butelkami 1,5 litra. Po dwunastu godzinach w butelkach nadal był lód, a temperatura utrzymywała się w granicach 11 stopni.

Tylko weź i obniż temperature brzeczki do powiedzmy 15 stopni jak z kranu leci woda 20 :-P w tym cały problem. Przynajmniej w moim przypadku . Choć i tak skrzynia styropianowa godna polecenia każdemu co nie ma wolnej lodówki ;-):-P