Skocz do zawartości

Rampowy

Members
  • Postów

    62
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Rampowy

  1. Warka # 22 - Earl Grey APA SŁODY 1. PALE ALE (STRZEGOM) – 2,3 KG 2. PILZNEŃSKI (STRZEGOM) - 1,3 KG 3. PSZENICZNY (BESTMALTZ) – 0,3 KG 4. CARAPILS (WEYERMANN) – 0,3 KG ZACIERANIE: 4,2 kg słodów na 12,5 litra wody (stosunek zasypu do wody 1:3) Dodano 3 mililitry kwasu fosforowego dla obniżenia Ph zacieru. 1 Krok: 67 - 65 stopni – 60 minut 2 Krok: 76 stopni – 10 minut (MASHOUT) GOTOWANIE (60 MINUT) Chmielenie: IUNGA (PL) – 7 gram na 50 minut CENTENNIAL (USA) – 24 gram na 5 minut MOSAIC (USA) – 16 gram na 5 minut Na ostatnie 10 minut dodałem 0,5 tabletki WHIRLFLOC. Dodatkowo przez ostatnie 4 minuty gotowania zaparzałem w woreczku 40 gram herbaty Earl Grey. Ostatecznie wyszło 15 litrów brzeczki o ekstrakcie 13 Blg. FERMENTACJA Drożdże suche US-05 (1 saszetka uwodniona) Schemat fermentacji: 17 stopni - około 1 dnia 18 – 19 stopni - około 5 dni 19 – 20 stopni - około 3 dni 21 – 22 stopni – do momentu pełnego odfermentowania. Chmielenie na zimno (2-3 dni): Cascade PL 25 gram + CENTENNIAL 36 gram. Na ostatnie 24 godziny fermentacji cichej do wiadra wrzuciłem 40 gram herbaty Earl Grey. Herbata wcześniej została podpieczona w piekarniku przez 10 minut.
  2. Zaczynam zapiski od mojej przedostatniej warki. Warka # 21 - American Pale Ale (APA) SŁODY 1. 48,8%: PALE ALE (STRZEGOM) – 2 KG 2. 41,5%: PILZNEŃSKI (BESTNALTZ) – 1,7 KG 3. 4,9%: PSZENICZNY (BESTMALTZ) – 0,2 KG 4. 4,9%: CARAPILS (BESTMALTZ) – 0,2 KG ZACIERANIE: 4,1 kg słodów na 12,5 litra wody (stosunek zasypu do wody 1:3) Dodano 3 mililitry kwasu fosforowego dla obniżenia Ph zacieru. 1 Krok: 67 stopni – 60 minut 2 Krok: 76 stopni – 10 minut (MASHOUT) GOTOWANIE (70 MINUT) Chmielenie: IUNGA (PL) – 12 gram na 50 minut AMARILLO (USA) – 15 gram na 5 minut MOSAIC (USA) – 15 gram na 5 minut Na ostatnie 10 minut dodałem 0,5 tabletki WHIRLFLOC. CHŁODZENIE Chmielenie podczas chłodzenia / Hopstand: MOSAIC 20 gram + AMARILLO 20 gram wrzucone na 30 minut w temperaturze około 75 stopni (przerwane chłodzenie na ten czas. FERMENTACJA Drożdże płynne FM52 - AMERYKAŃSKI SEN z drożdżowni FERMENTUM MOBILE Jedna fiolka: starter 1,5 litra rozkręcony na mieszadle magnetycznym. Schemat fermentacji: 17 stopni - około 1 dnia 18 – 19 stopni - około 2 dni 19 – 20 stopni - około 2 dni 20 stopni – do momentu pełnego odfermentowania Chmielenie na zimno (2-3 dni): AMARILLO 12 gram + MOSAIC 48 gram. Ostatecznie wyszło 16 litrów o ekstrakcie 12,5 BLG.
  3. Około dwuletni okres warzenia piwa w domu za mną, a dopiero teraz zakładam wątek swojego browaru domowego na tym forum. Moje warzenie nie jest jakoś specjalnie intensywne, na koncie mam 22 warki. Staram się jednak rozwijać i wyciągać wnioski z każdej z nich. Ten wątek ma być taką elektroniczną wersją notatnika piwowara, który prowadzę w formie tradycyjnej w zeszycie. Będę tu zamieszczał informacje na temat piw, które warzę oraz planów co do samego browaru. Poza tym, liczę bardzo na wszelkie opinie i sugestie co do moich receptur od doświadczonych piwowarów, których na tym forum jest wielu.
  4. Gdzie znajdę info dotyczące konkursu w Szczecinie??
  5. Termometrem przyklejonym od zewnątrz do fermentora, ale zastanawiam się do następnej warki wpuścić sondę do środka.
  6. Termometr położony w na pokrywie pokazuje 20-21 stopni
  7. Mam podobną sytuację. Teraz na burzliwej mam Saison 14 Blg. Drożdże FM21 Odkrycie sezonu - starter 1,2 litra kręcony około 36 godzin. Termometr (przyklejony do zewnętrznej ścianki wiadra pod folią bąbelkową) po zniesieniu wiadra do piwnicy wskazywał 22,4 stopnie (drożdże zadane w tej temperaturze). Po niecałej dobie lagu rozpoczął się ruch w rurce, nawet trochę niemrawo pobulkało, ale po dobie bulkanie ustało. Do dziś minęły kolejne dwa dni, temperatura spadła do 21,2 stopnia. Wieko jest lekko wybrzuszone, a na powierzchni piwa utrzymuje się centymetrowa piana drożdżowa. Tyle się mówi o tej burzliwej fazie fermentacji, że drożdże podnoszą temperaturę nawet o 2-4 stopnie. Moje chyba o tym "zapomniały". Jeżeli chodzi o bulkanie - w grę wchodzi nieszczelność wiadra - choć było one użyte raptem do 3 warek, a ostatnio potraktowane NaOH + Starsan. Pytanie: Jakie mogą być przyczyny takiego "skąpego" bulkania, a przede wszystkim odczytów temperatury jak napisałem wyżej (14 lipca - warzenie, 15 lipca - 22,4 stopnie, 16 lipca - 21,5 stopnia, 17 lipca - 21,2 stopnie).
  8. Jak w BS2 ustawia się magazyn?? Widzę przycisk "Usuń z magazynu" ale nie mogę znaleźć opcji, żeby go stworzyć.
  9. Fajny patent. Dziurki masz tylko w tej obręczy z wężyka czy też w tej "poprzeczce" na środku z trójników?? Podpowiedz gdzie i o co pytać jak bym chciał kupić te trójniki.
  10. Mam pytanie: Opisz jak dla laika sposób działania przy wysładzaniu tych białych rurek.
  11. Pytanie: Obliczając wydajność warzelni ze wzoru, który można znaleźć w Wiki, w miejscu "BLG" i "Objętość warki w litrach" podajemy wartości uzyskane po filtracji (przed gotowaniem) czy już po gotowaniu i chłodzeniu (przed zadaniem drożdży).
  12. Wczoraj, jakąś godzinę przed zadaniem do piwa, zrobiłem tak jak opisałeś w 3 pkt. Dziś w rurce bulka aż miło.
  13. Pytania od laika: 1. Sondę czujnika wkładasz po prostu w tą osłonkę (jakiej średnicy ma być osłonka do tego czujnika)?? 2. Odczyt temperatury jest taki sam jakby sonda byłą zanurzona w piwie czy jest jakieś przesunięcie?? 3. Podrzuć link do oferty tego czujnika (kompletne rozwiązanie) 4. Podrzuć jakąś fotkę twojego czujnika połączonego z osłonką. Z góry dzięki za info.
  14. Dzięki za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie: jak wrzucam słody palone pod koniec zacierania, czy należy jakoś korygować w BS2 ich wpływ na ekstrakt.
  15. Czy płatki (np. pszenne, owsiane, jęczmienne) są enzymatycznie czynne tzn. podnoszą ekstrakt początkowy piwa??
  16. Zasyp (warka 15 litrów): Pale ale - 2,8 kg Pszeniczny - 0,2 kg Płatki jęczmienne - 0,25 kg Jęczmień palony - 0,2 kg Carafa Special I - 0,2 kg Chmielenie: Marynka - 23 g / 50 '
  17. Wiem, że różnie się robi w zależności od tego jaki stopień paloności ci odpowiada.
  18. Witam. Przymierzam się do mojej drugiej "ciemnej" warki (stout) i mam w związku z tym pytanie. Korzystam przy układaniu receptur z BS2. Zdecydowałem się wrzucić ciemne słody dopiero w trakcie przerwy dekstrynującej lub na mashout. Rozumiem, że Blg początkowe piwa będzie wyższe w przypadku gdy pewną ilość słodów ciemnych wrzucę na początku zacierania, aniżeli w przypadku gdy taką samą ilość wrzucę później. W jaki sposób mam wprowadzić w BS2 do receptury słody ciemne wrzucane w trakcie przerwy dekstrynującej lub na mashout, ażeby uzyskać ich realny wpływ na Blg początkowe? Z góry dzięki za pomoc.
  19. W jaki sposób połączyć urządzenie kolegi "Malinowy" z pudłem styropianowym do fermentacji. Bo w takiej skrzynce zamierza fermentować autor tego wątku. Sam fermentuje w skrzyni styropianowej i chętnie bym jakoś zautomatyzował proces regulacji temperatury. Z góry dzięki za jakieś sugestie.
  20. Zmierz ekstrakt i za 3 dni zmierz jeszcze raz. Jak nie spada to do butelek.Pytanie jak zacierałeś i jaki miałeś ekstrakt po przelaniu na cichą? Po czym wnosisz że fermentacja się skończyła? Robiłem już dwa pomiary refraktometrem (pierwszy przy przelaniu na cichą i drugi po kilku dniach) i drugi był lekko niżej (o około 0,2-0,3 Brix). Jutro zmierzę ponownie. Zacierałem w temp. 65-67 stopni.Na cichą zlałem bo totalnie przestało bulkać i wyrównały się poziomy wody w rurce. Te drożdże przy pierwszej warce u mnie ruszały dość powoli i pod koniec zaczęły zwalniać. Dobrze jest pod koniec podnieść nieco temperaturę. Np zacząć w 16 st C a skończyć na 20.Potrzymać jeszcze z 4 dni i zmierz znowu. Fermentacja się widać nie skończyła. Przy przelewaniu na cichą dostało trochę tlenu i grzyby (żona zaorała by mnie za taki tekst) znów zaczęły działać. A jaki był wynik ost pomiaru? Edit: W jakich temp fermentujesz? No i piszesz 16 blg a potem brix. Why? Ostatni pomiar to 8,2 Brix/Blg (3,8 Blg po korekcie ze względu na alkohol). Podaję w Brixach bo taką skalę mam na refraktometrze. Przyjmuję 1 Brix=1 Blg. Fermentację rozpocząłem w około 16,5 a teraz mam ciągle w okolicach 19 stopni. Chodzi o odczyt temperatury z sondy przyklejonej do ścianki fermentora od zewnątrz. Wg BeerSmith Twoje piwo ma teraz 3,6 Plato więc musisz jeszcze przetrzymać. Jeśli nie miałeś żadnego karmelu w zasypie to do 2,5-3 blg powinno zjechać. Mi 15,3 blg zjechało do 2,3 blg http://www.piwo.org/blog/53/entry-139-5-aipa-kt%C3%B3ra-mia%C5%82a-by%C4%87-apa-p/ Twoje ma praktycznie taki sam ekstrakt (wg kalkulatora wychodzi że 16,5 brix to 15,2 Plato. Jeśli nie miałeś karmeli to jeszcze z 4 dni musi postać. Temperaturę jeszcze z 2 st możesz podnieść jeśli masz możliwość. Na tym etapie nie powinno zaszkodzić. Pozdrawiam i życzę sobie i Tobie cierpliwości Dzięki za pomoc. Poczekam jeszcze w takim razie. Boję się tylko (jak napisałem wcześniej), że chmiel trzymany 7-10 dni na cichej może wnieść niekoniecznie pożądane nuty. Napisałeś: "Wg BeerSmith Twoje piwo ma teraz 3,6 Plato więc musisz jeszcze przetrzymać." Gdzie w BS2 sprawdza się takie rzeczy??
  21. Zmierz ekstrakt i za 3 dni zmierz jeszcze raz. Jak nie spada to do butelek.Pytanie jak zacierałeś i jaki miałeś ekstrakt po przelaniu na cichą? Po czym wnosisz że fermentacja się skończyła? Robiłem już dwa pomiary refraktometrem (pierwszy przy przelaniu na cichą i drugi po kilku dniach) i drugi był lekko niżej (o około 0,2-0,3 Brix). Jutro zmierzę ponownie. Zacierałem w temp. 65-67 stopni.Na cichą zlałem bo totalnie przestało bulkać i wyrównały się poziomy wody w rurce. Te drożdże przy pierwszej warce u mnie ruszały dość powoli i pod koniec zaczęły zwalniać. Dobrze jest pod koniec podnieść nieco temperaturę. Np zacząć w 16 st C a skończyć na 20.Potrzymać jeszcze z 4 dni i zmierz znowu. Fermentacja się widać nie skończyła. Przy przelewaniu na cichą dostało trochę tlenu i grzyby (żona zaorała by mnie za taki tekst) znów zaczęły działać. A jaki był wynik ost pomiaru? Edit: W jakich temp fermentujesz? No i piszesz 16 blg a potem brix. Why? Ostatni pomiar to 8,2 Brix/Blg (3,8 Blg po korekcie ze względu na alkohol). Podaję w Brixach bo taką skalę mam na refraktometrze. Przyjmuję 1 Brix=1 Blg. Fermentację rozpocząłem w około 16,5 a teraz mam ciągle w okolicach 19 stopni. Chodzi o odczyt temperatury z sondy przyklejonej do ścianki fermentora od zewnątrz.
  22. Zmierz ekstrakt i za 3 dni zmierz jeszcze raz. Jak nie spada to do butelek. Pytanie jak zacierałeś i jaki miałeś ekstrakt po przelaniu na cichą? Po czym wnosisz że fermentacja się skończyła? Robiłem już dwa pomiary refraktometrem (pierwszy przy przelaniu na cichą i drugi po kilku dniach) i drugi był lekko niżej (o około 0,2-0,3 Brix). Jutro zmierzę ponownie. Zacierałem w temp. 65-67 stopni. Na cichą zlałem bo totalnie przestało bulkać i wyrównały się poziomy wody w rurce.
  23. Mam pytanie dotyczące fermentacji. Uwarzyłem IPA 16 Blg. Drożdże FM 52 Amerykański sen - płynne. 03.07 wystartowała fermentacja burzliwa i zakończyła się 09.07. 11.07 przelałem piwo do drugiego fermentora, zebrałem gęstwę i dorzuciłem na zimno 60g chmielu. Ale od kilku dni w rurce znów zaczęło bulkać, mniej więcej raz na kilka minut. Pokrywa w wiadrze spęczniała. Miałem plan chmielić jakieś 5 dni i rozlewać (czyli wczoraj), ale teraz już sam nie wiem. Czyżby po przelaniu drożdże się znów uaktywniły? Mam dalej czekać?? Boję się, że jak będę długo czekał to chmiel wniesie mi do piwa nieprzyjemne aromaty?? Z góry dzięki za pomoc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.