Jump to content

Coopers Real Ale fermentacja do 5 blg

rafcioz

Recommended Posts

Cześć,

Jestem w trakcie robienia swojego pierwszego piwka i napotkałem na problem z odfermentowaniem do prawidłowego blg. Warzenie miało miejsce w sobotę, wtedy też fermentor trafił do pomieszczenia z temperaturą 22-23 stopnie. Przez 2-3 dni przebiegała ładnie fermentacja burzliwa, od środy piwo stoi już sobie spokojnie. W piątek zmierzyłem poziom blg i wyrzuciło mi 5. Dzisiaj postanowiłem rozlewać, ale cukromierz nadal wskazuje 5 blg. Czy mam jeszcze czekać?

Zależy jakie drożdże, są takie co zejdą płyciej, są takie co zejdą głębiej, czym podbiłeś ekstrakt ma, z mojego skromnego doświadczenia, drugorzędne znaczenie. Ważniejszy jest szczep drożdży i warunki w jakich fermentuje piwo. 9 dni fermentacji to niedługo, gros cukru zostało już zjedzone i przeobione, ale ja bym dał przyjaciołom drożdżom jeszcze spokojnie popracować, posprzątać, może dojeść (można potrząsnąć fermentorem nieco, byle z głową, żeby nie napowietrzyć piwka). No chyba że masz ciśnienie na butelkowanie. Mierz ekstrakt przez 3 dni kolejne, jak nie spada, to wg. obiegowej opinii mozna butelkować.

9 dni to za mało. Jak kolega wyżej pisze, daj drożdżom zrobić robotę do końca. Ja zwykle trzymam piwa min. 3 tygodnie. Może jesteś w stanie podnieść trochę temperaturę (chociaż i tak fermentowałeś w temp. za wysokiej). Na przyszłość - fermentuj w dolnych temperaturach pracy drożdży i pod koniec fermentacji stopniowo ją podnoś.