Jump to content

Bank drożdży piwowarskich w domowych warunkach 4/4 - agar, skosy, szalki Petriego


Recommended Posts

3 godziny temu, dwesoly napisał:

Jak Tyś mnie zaimponował tym poradnikiem.

Dzięki wielkie. Jak będę miał chwilę to dodam filmy. Nie jest to nic odkrywczego, po prostu spisałem to co wielu piwowarów robi już od dawna. Rzuć też okiem na komentarze pod częścią pierwszą poradnika. Tam @dziedzicpruski przedstawia, po części, swój sposob na agar. Może przypadnie Ci do gustu.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Konkurs "Co wyrosło na szalce?".

SDC12459.thumb.JPG.f6666ca138b678bf739c9fd3550c9e67.JPG

Wygląda podobnie do drożdży, ale jest różowe. Złapane prawdopodobnie z powietrza, bo jest tylko na jednej z 2 szalek propagowanych z innej na której nic takiego nie ma. Do tego zaczęło się od brzegu i dopiero potem rozniosło na resztę, szlaczki z drożdży wyrosły szybciej. Teraz to różowe rośnie nawet na drożdżach...

Link to comment
Share on other sites

@koval_blazej ciężko powiedzieć, mam za małe doświadczenie. Najlepiej rzucić pod mikroskop,  ale można też inaczej. Kolor różowy najczęściej mają tlenowece gram ujemne. Produkują ocet. Zmora w browarze domowym :)

Z drugiej strony, te Twoje po kształcie zachowują się troszeczke jak drożdże.

Widze też jedną dziwność  w Twoim posiewie. Jak robię wymaz to rośnie to wzdłuż szlaczków, które maluję. U Ciebie rośnie to różowe rośnie  po całości, po ścieżkach rosną tylko drożdże. Albo rozlało Ci się źródło, ale wtedy byłoby wszystko porośnięte. Albo złapałeś to z powietrza. Mozesz to mieć też w podlozu (mogło się niewysterylizowac)

 

Moje wymazy bakteryjne wyglądały zawsze inaczej, zawsze rosło po liniach prowadzenia ezy. Przy wymazach warto zawsze mieć jedną szalkę pustą, niech leży tak zamknięta. Na niej nie może nic wyrosnąć. Taka próba kontrolna.

Sprawdź może tak. Zrób ministarter z tych różowych. Jak zejdzie głęboko to będą to raczej jakieś dzikie drożdże. Jak płytko i/lub kwaśno to bakterie. Test organoleptyczny wiele Ci powie.

 

Mam nadzieję, że choć trochę Ci to pomoże.

Edited by Daniel()
Link to comment
Share on other sites

2 dni temu to różowe to było tylko kilka kropek przy samym obwodzie szalki i wyrosło później niż drożdże. Pustych szalek nie zostało, ale te przed mazaniem leżały chyba 3 dni i nic nie rosło. Mam też puste skosy z tej samej partii i są czyściutkie. Źródłem była inna szalka z której tylko zdrapałem trochę drożdży, więc też nie powinno się nic rozlać. Czyli na 90% z powietrza, być może wydychanego (muszę kupić maseczki).

Chyba faktycznie zrobię starter z ciekawości. Jak @Daniel() chcesz, albo ktoś inny z mikroskopem, to mogę wysłać próbkę, ale nie sądzę, żeby było warto ;)

Link to comment
Share on other sites

Tak to jest jak nie używa się komory laminarnej . Wystarczy lekki powiew czy wydech w kierunki szalki i gotowe . A  co konkretnie wyrosło niema najmniejszego znaczenia , ważne ze wyrosło to czego nie chcemy i to  jest problem . Brak sterylnych warunków . Szukać drogę kontaminacji i robić wnioski na przyszłość .

Link to comment
Share on other sites

@czeburaszka710 taki sprzęt trzeba mieć gdzie trzymać. Moim zdaniem agar jest upierdliwy w stosowaniu. Nie dosc, że trzeba pilnować temperatur by nie zastygł za szybko to jeszcze dochodzi kondensacja i rozlewanie, zwłaszcza na skosach. Samą czystość można zachować, nawet w warunkach domowych. To w sumie plus tej technimi, bo najczęściej widać infekcje.

 

@dziedzicpruski jak takie włoskowate/puchate to pewnie jakiś rodzaj pleśni.

Edited by Daniel()
Link to comment
Share on other sites

Co do agaru , rozpuszczam w wodzie razem z witaminami i pożywką , rozlewam w szalki i sterylizuję , uprzednio zapakowane w folię alu . Kondensat nie jest takim wielkim problemem , po ostygnięciu wyjmuję z szybkowara u obracam szalki agarem do góry . Z folii wyjmuję bezpośrednio przed użyciem , Wiadomo po zakażeniu drożdżami owijam taśmą żeby nie wysychał agar .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.