Jump to content

Recommended Posts

Witam! Popełniłem niewybaczalny błąd i dodałem drożdży do brzeczki niewystarczająco schłodzonej, miała temperaturę ok 31 st C.

Na razie po 12 godzinach nie ruszyły. Jeśli nie ruszą, chcę spróbować zastosować drożdże piekarnicze lub winiarskie. Czy ktoś może poradzić w w jakiej proporcji dodać takie drożdże?

Jeśli w zestawie do brewkitu były drożdże suszone 7g, to czy winiarskich też dać 7g, a ile piekarniczych? Jeśli ktoś ma wiedzę bardzo proszę o poradę. Chcę uratować nastaw, a nie mam obecnie drożdży piwowarskich.

Link to comment
Share on other sites

W 31 stopniach smaczne piwo nie wyjdzie, ale drożdży nie zabiłeś. 12 godzin to też nie dużo, a 7g to w większości wypadków za mało na warkę 20 litrową. Drożdży w brewkicie jest za mało, często są stare i źle przechowywane. Dlatego masz długi start.

Link to comment
Share on other sites

W 30 °C szybciej ruszają niż we właściwej temperaturze choć faktycznie na cuda bym nie liczył jeśli chodzi o smak.

Zwyczajnie poczekaj i nic nie dodawaj.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za podpowiedź. Czyli na przyszłość radzicie dodać więcej drożdży do tych dołączonych do brewkitu, czy w ogóle zastosować inne? Ile wtedy dodać na 23l warki? Czytałem gdzieś, że 9g wystarcza. To jest moje pierwsze piwo więc każda porada się przyda ;)

Link to comment
Share on other sites

Na przyszłość jeśli już masz garnek na tą warkę to kup zestaw i zacieraj a nie z brewkitów. Też za pierwszym razem chciałem kupić brewkit bo na próbę, testy itp, jednak kupiłem najtańszy zestaw i teraz wiem że to był strzał w dziesiątkę.  Takie było :)

Kolsch 2017

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.