Jump to content

Konkurs i wychodzenie piwa z butli


Recommended Posts

Witam

Zastanawiam się nad wysłaniem piwa na konkurs ale występuje w nim(chyba) jedna duża wada. Styl piwa to milkshake IPA, a więc do piwa było dodane spore ilości pulpy owocowej. Aktualnie po otwarciu piwa drobinki owoców powodują wychodzenie piwa z butli. Wygląda to tak, że otwieramy kapsel, kilka sekund nic się nie dzieje a po chwili zaczyna się ''reakcja łańcuchowa " Piwo zaczyna mocno się pienić i wychodzić z butli. Poza tym uważam że piwo jest solidne. Wiem że taka cecha dyskwalifikuje w większości kategorii. A jak to się ma do milkshake gdzie powinno być dużo owoców? Ostatnio piłem milkshake z Birbant i było to samo. Co o tym sądzicie ? Moim zdaniem nagazowanie jest odpowiednie, raczej nie ma mowy o przegazowanu 

Link to comment
Share on other sites

Sędziowie nie widzą butelek, jak tylko nie wychodzi na tyle, że stewardzie nie mogliby nalać, to nie jest to duży problem.

Np. ja ewentualnie uciął bym 1-2 punkty za wygląd (jeśli reszta byłaby zgodna ze stylem), jeśli te części owoców pływałyby w piwie (oczywiście pod warunkiem, że opis stylu by tego nie dopuszczał).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.