Jump to content

Pszenica - pytanie.

Recommended Posts

Witam. 

Mam pytanie odnośnie Warki którą zrobiłem w piątek. Wszystko robiłem jak każdą inną Warkę lecz po jednym dniu od zadania drożdży powstała monstrualna piana która została wypchnięta przez rurkę fermentacyjną. W załączniku zdjęcia. Jak sądzicie czy to infekcja i wszystko do wylania ? Temp fermentacji ok 22-23 stopni. 

2E7980F9-D719-4BBC-8A6A-7A559ACA84C1.jpeg

C14EDCBB-D106-45EE-B2C4-BAD2AB6820EF.jpeg

1. Spokojnie, pszeniczniaki tak mają.

2. Nie otwieraj wiadra - to jest proszenie się o infekcję.

3. Jeśli chcesz pomocy, opisuj dokładniej co zrobiłeś.

Dokładniej tzn. zasyp (ile, czego, kiedy), temperatury zacierania (jakie, jak długo), chmielenie i dodatki (to akurat chyba najmniej ważne), chłodzenie (czym, jak długo, do jakiej T zeszło), drożdże (ile, jakie, jak zadane - temperatury).

Tym razem sprawa wg mnie czytelna - będziesz miał piwo pszeniczne z przewaga gumy balonowej i bananów w aromacie.

Klasyka gatunku, o ktora sobie sam zeby wybilem, czyli start fermentacji, temperatura 22-23* i rurka. Jak to mawial minister Szalamacha - "Beata, to jebnie" :-)

Drozdze weizenowe lubia sobie gwaltownie ruszyc i narobic piany. W zwiazku z tym odpuscilem sobie juz na zawsze rurke, a sama fermentacje rozpoczynam w jakichs 15-16*, stopniowo potem podnoszac temperature. 

Tak jak napisal Zasada - nie powinno sie nic stac, grunt to teraz tam lap nie wsadzac. Nad fermentujacym piwem masz warstwe CO2 i czape piany, mimo "rzygniecia" przez rurke nie powinno zaciagnac niczego z powietrza. Jesli masz wolna pokrywe do wiadra - zdezynfekuj i poloz na wierzchu. Piwo pewnie bedzie mocno estrowe, ale to nie wada. Wypijesz, odbekniesz, uwarzysz nowe. I bedzie cacy :)