Jump to content

Pszenica - pytanie.


Recommended Posts

Witam. 

 

Mam pytanie odnośnie Warki którą zrobiłem w piątek. Wszystko robiłem jak każdą inną Warkę lecz po jednym dniu od zadania drożdży powstała monstrualna piana która została wypchnięta przez rurkę fermentacyjną. W załączniku zdjęcia. Jak sądzicie czy to infekcja i wszystko do wylania ? Temp fermentacji ok 22-23 stopni. 

2E7980F9-D719-4BBC-8A6A-7A559ACA84C1.jpeg

C14EDCBB-D106-45EE-B2C4-BAD2AB6820EF.jpeg

Link to comment
Share on other sites

1. Spokojnie, pszeniczniaki tak mają.

2. Nie otwieraj wiadra - to jest proszenie się o infekcję.

3. Jeśli chcesz pomocy, opisuj dokładniej co zrobiłeś.

Dokładniej tzn. zasyp (ile, czego, kiedy), temperatury zacierania (jakie, jak długo), chmielenie i dodatki (to akurat chyba najmniej ważne), chłodzenie (czym, jak długo, do jakiej T zeszło), drożdże (ile, jakie, jak zadane - temperatury).

Tym razem sprawa wg mnie czytelna - będziesz miał piwo pszeniczne z przewaga gumy balonowej i bananów w aromacie.

Link to comment
Share on other sites

Klasyka gatunku, o ktora sobie sam zeby wybilem, czyli start fermentacji, temperatura 22-23* i rurka. Jak to mawial minister Szalamacha - "Beata, to jebnie" :-)

 

Drozdze weizenowe lubia sobie gwaltownie ruszyc i narobic piany. W zwiazku z tym odpuscilem sobie juz na zawsze rurke, a sama fermentacje rozpoczynam w jakichs 15-16*, stopniowo potem podnoszac temperature. 

 

Tak jak napisal Zasada - nie powinno sie nic stac, grunt to teraz tam lap nie wsadzac. Nad fermentujacym piwem masz warstwe CO2 i czape piany, mimo "rzygniecia" przez rurke nie powinno zaciagnac niczego z powietrza. Jesli masz wolna pokrywe do wiadra - zdezynfekuj i poloz na wierzchu. Piwo pewnie bedzie mocno estrowe, ale to nie wada. Wypijesz, odbekniesz, uwarzysz nowe. I bedzie cacy :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.