Jump to content

Długi lag na bretach


kamilg20

Recommended Posts

Witajcie. Mam pewien problem z drożdżami Amalgamation z Yeast Bay z datą ważności do maja. Brzeczka 23l 13 blg. W zamyśle ma to być APA na bretach. Drożdże zadane bez startera (tutaj mój błąd, ale nie miałem czasu i możliwości - zaryzykowałem) wg instrukcji. Stoi sobie już 40 godzin w bezruchu. Brzeczkę natleniłem raz, i drugi raz po kilkunastu godzinach dodając także pożywki dla drożdży (witaminy, minerały etc). Posiadam US-05 i WLP500. Na tych WLP chciałem popełnić jakiegoś quadrupla (robiąc starter oczywiście). Pytanie więc takie. Kiedy ratować się innymi drożdżami i których użyć? Jeśli dam WPL to gęstwa po nich będzie z bretami. Nie wiem, czy wyjdzie z tego dobry mocny belg.

Link to comment
Share on other sites

Jak robisz 100% brett to robisz duży, lagerowy starter, więc nie wiem czego się spodziewałeś. Bez startera taki blend to możesz dać jak zrobisz najpierw fermentację wstępną saccharomycesami. Teraz to Ci może ruszać nawet z tydzień albo dłużej. 

Link to comment
Share on other sites

US-05 zadać? Czy lepsze będą WLP500 i gęstwa z dzikusami do quadrupla? Poczekam do jutra, jak nic nie ruszy wtedy dodam świeże drożdże. Dzikusy najwyżej dojedzą resztki.

 

P.S. Nie wiem też, czy może jest sens jednak poczekać ten tydzień? Wyczytałem gdzieś na forum, że i bez startera ludzie robili 100% brett z powodzeniem. Ryzykuję oczywiście infekcją, tylko nie wiem, czy jest to warte ryzyka. Chciałem po prostu mieć solidny przykład piwa na bretach. Przy blendzie np. z US-05 dziki charakter będzie, albo nie.

Edited by kamilg20
Link to comment
Share on other sites

No i świeże Bretty z Yeast Bay mają 2mld komórek (w dobrze flokulujących szczepach widać, że w tej fiolce jest może z 2-3mm gęstwy) więc zadałeś ich pewnie z 500x za mało ;)

 

Ja bym jak najszybciej zadał US-05, a i tak może już być rożnie z tym piwem.

 

Przy blendzie np. z US-05 dziki charakter będzie, albo nie.

Przy blendzie charakter dziki powinien być wręcz większy niż przy 100% Brett.

Edited by kantor
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, kamilg20 napisał:

Chciałem po prostu mieć solidny przykład piwa na bretach. Przy blendzie np. z US-05 dziki charakter będzie, albo nie.

Jakbyś przefermentował pierw US-05 (a najlepiej jeszcze jakimiś belgami), a potem dał blend, to byś miał dużo więcej brettowego charakteru niż będziesz miał na 100% brett. Takie podstawy warto ogarnąć zanim się zabiera za dzikusy.

 

Teraz bym jak najszybciej zadawał jakieś drożdże. Tydzień bez aktywnej fermentacji to jest praktycznie pewna infekcja. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ależ ja mam pecha z tą warką... Zapomniałem o drożdżach i wlałem je po ponad godzinie od rozpoczęcia uwadniania... Idę spać żeby jeszcze czegoś nie spieprzyć.

Trochę zgłodniały ale dadzą sobie radę ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.