Jump to content

Milk Stout - Dałem za dużo wody


Matias

Recommended Posts

Właśnie zrobiłem moją drugą warkę z surowców. Zacieranie robiłem w 15 L wody,  Ale podczas wysładzania dałem więcej wody o 5L. Zatem podczas gotowania i chmielenia zamiast mieć w garnku 23-24 L  ja miałem prawie 30 , jakie mogą być tego konsekwencje ? piwo będzie słabsze  ?

Link to comment
Share on other sites

47 minut temu, Carlito napisał:

Luzzz........ 12BLG zamiast 14BLG to pewnie nawet nie wyczujesz w smaku. Ale trzeba było po po prostu podgotować z godz. dłużej.

Tak myślę i masz rację, wygotować i to by załatwiło sprawę.Zorientowałem się dopiero gdy zlewałem wszystko do fermentora. Następnym razem po prostu  zafunduje rodzinie wyjazd na 2 dni. i nie będę miał zamieszania w domu  

Link to comment
Share on other sites

Na początku przejmowałem się każdym 1°BLG, ojejejej.... wyszło 17l zamiast 20l..... Dzisiaj kompletnie się tym nie przejmuję i piwa wychodzą bardzo dobre, fakt, że to może doświadczenie. Ale następnym razem możesz zastosować metodę którą sam czasem używam, wystarczy policzyć sobie objętość gara na wzór walca policzyć ile L to 1 cm.... wsadzić łyżkę do dna i zmierzyć ilość cm np. metrówką lub zapamiętać na termometrze poziom kiedy jest np 20L (jak używasz szklanego). Będziesz miał przybliżoną ilość litrów.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.