Jump to content

Lambik i keg Petainer

Recommended Posts

Witam 

Czy można zrobić lambika w Petainer? Czy piwo może leżeć w tym kegu około 1 rok? Nieby lepiej się nadaje do leżakowania niż zwykle wiadra fermentacyjne. Mam takie kegi a szklanych balonów niestety nie posiadam. Dzięki za odpowiedź 

W dniu 29.09.2018 o 19:50, michal9890 napisał:

Witam 

Czy można zrobić lambika w Petainer? Czy piwo może leżeć w tym kegu około 1 rok? Nieby lepiej się nadaje do leżakowania niż zwykle wiadra fermentacyjne. Mam takie kegi a szklanych balonów niestety nie posiadam. Dzięki za odpowiedź 

Ja tak robie flandry, co prawda nie w peteinerach a 19 litrowych butlach po wodzie. I po roku stania piwo nie jest zakwasne ani nadmiernie octowe. 

Na milkthefunk wiele osob robi w carboyach kwasne piwa. W ogole nie wiem czy w stanach uzywaja szklanych balonow. 

Mam obecnie lambiki w petainerach ale technicznie jeszcze nie wiem czy coś negatywnego z nimi się stało :D Obecnie leżakują z owocami więc za parę tygodni jak zleję w butelki to będę wiedział. Generalnie wydaje mi się, że nieźle się nadają na taką fermentacje.

57 minut temu, Undeath napisał:

NaOH na mycie przez 2 h potrząsane fermentorem, płukanie i następnie starsan z godzinkę potrząsane co jakiś czas.

Byłbym ostrożny @Undeath z NaOH i PET. Politereftalan etylenu ulega hydrolizie nawet przy małych stężeniach ługu, czy to NaOH czy KOH, kwestia czasu liczonego w godzinach. Mocno osłabia to jego strukturę. Produkuje też mało przyjemny odpad. Z tego co pamiętam można tak uzyskać benzen. Nie wiedziałem o tym przy moim pierwszych podejściu do petainera. Zostawiłem na nic słaby roztwór. Tam gdzie był słały kontakt to plastik zmatowił się i stał się łamliwy. Od tamtej pory używam OXY i StarSan.

Edited by Daniel()

2 minuty temu, Daniel() napisał:

Byłbym ostrożny @Undeath z NaOH i PET. Politereftalan etylenu ulega hydrolizie nawet przy małych stężeniach ługu, czy to NaOH czy KOH, kwestia czasu liczonego w godzinach. Mocno osłabia to jego strukturę. Produkuje też mało przyjemny odpad. Z tego co pamiętam można tak uzyskać benzen. Nie wiedziałem o tym przy moim pierwszych podejściu do petainera. Zostawiłem na nic słaby roztwór. Tam gdzie był słyszy kontakt zmatowil się i stał się łamliwy. Od tamtej pory używam OXY i StarSan.

Niby tak i specjalnie na próby zostawiałem kega z NaOH na kilka dni. W stężeniu 4% nic się nie działo po tym czasie, więc 2h tym bardziej mi się wydaje że mu nie zaszkodzą. Najlepszy PBW by był ale z braku laku NaOH w krótkim kontakcie też ujdzie.

Godzinę temu, Daniel() napisał:

Byłbym ostrożny @Undeath z NaOH i PET. Politereftalan etylenu ulega hydrolizie nawet przy małych stężeniach ługu, czy to NaOH czy KOH, kwestia czasu liczonego w godzinach. Mocno osłabia to jego strukturę. Produkuje też mało przyjemny odpad. Z tego co pamiętam można tak uzyskać benzen. Nie wiedziałem o tym przy moim pierwszych podejściu do petainera. Zostawiłem na nic słaby roztwór. Tam gdzie był słały kontakt to plastik zmatowił się i stał się łamliwy. Od tamtej pory używam OXY i StarSan.

Dzieki za info, wlasnie musze umyc dwie butle i myslalem o NaOH