Jump to content

Wyższa temperatura w lodówce ze styropianu.

Noginho

Recommended Posts

Witam, ostatnio podjąłem się budowy lodówki ze styropianu. Jest to prosty box 60x60. Pierwsza myśl była taka żeby trzymać go w piwnicy bo tam jest ok 23 stopni ciepła. Natomiast ostatnio oczyściłem troche balkon na którym mógłbym trzymać box'a ( jest to zabudowany balkon) gdzie temperatura jest w okolicy 14-16C. Nie ukrywam że wygodniej było by mi na balkonie. Istnieją jakieś proste metody aby podnieść temperaturę o te 4-5 C?

@Noginho kup pas grzewczy lub kabel grzewczy. Dodatkowo sterownik temperatury. Ja używam Stc1000, ale jest tańsze rozwiązanie w postaci termostatu cyfrowego W1209. Mam taką skrzynkę/komorę właśnie z takim rozwiązaniem, używam jej głównie do fermentacji kveikow. Jeżeli chcesz podnieść temperaturę o kilka stopni (pamietaj, że piwo fermentujące samo z siebie podniesie  temperaturę) to wystarczy pas/kabel o mocy około 35W. Chociaż lepiej kupić 50W i mieć większy zapas w razie jakby temperatura otoczenia mocno spadła. Mi lepiej sprawdza się długi kabel grzewczy od pasa. Mój pas ma 50W i jest ktotki, nagrzewa się mocno. Kablem mogę okręcić fermentor kilka razy i nagrzewa się większą powierzchnia, bez obawy że przypali się styropian.

Edited by Daniel()

Najprostsza metoda to 2-3 litry wrzątku w słoiku co 24h. Podniesie Ci temperaturę o kilka stopni. Oczywiście to jest najprostsze rozwiązanie i warto pomyśleć o tym co pisał @Daniel() 

Edited by anatom

Ja mam sterownik temperatury i kabel grzewczy 80 W. Wszystko ładnie ułożone właśnie w takim pudle lub lodówce. Zimą przy temp. -15 włączyło się parę razy dziennie, ale przy temperaturach jak teraz maksymalnie 4 razy. Dodatkowo okryłem fermentor kocem. Może i niejest to najtańsze i proste, ale na działce w moim browarze gdzie niema ogrzewania, jest to idealne. Jak już ruszy fermentacja to do końca mam spokój z kontrolą. Polecam zainwestować. Sterownik 60 złotych a kabel około 40 zł.

Na Ali nawet taniej. Stc1000 8euro, pas grzewczy 80w 4euro i zapasowa sonda 1euro. Po przeliczeniu wychodzi trochę ponad 50zł.  Trzeba to jeszcze złożyć ale jest temat gdzie jest to wytłumaczone bardzo jasno. Wtyczkę i kawałek kabla da się znaleźć w chyba każdym domu(stara lampka,stare radio...).

Zyskujesz tym znaczna wygodę. Podłączasz, ustawisz temperaturę i zapominasz. O niczym nie musisz pamiętać. 

Jest jeszcze tańsza alternatywa O której pisał kolega Daniel wyżej.

Gorąca woda w butelkach i temu podobne wymagają sporo uwagi a możliwości masz mocno ograniczone i nie utrzymasz tak stabilnej temperatury, odradzam. 

Edited by Fradio

W dniu 3.10.2018 o 00:20, Fradio napisał:

Na Ali nawet taniej. Stc1000 8euro, pas grzewczy 80w 4euro i zapasowa sonda 1euro. Po przeliczeniu wychodzi trochę ponad 50zł.  Trzeba to jeszcze złożyć ale jest temat gdzie jest to wytłumaczone bardzo jasno. Wtyczkę i kawałek kabla da się znaleźć w chyba każdym domu(stara lampka,stare radio...).

Zyskujesz tym znaczna wygodę. Podłączasz, ustawisz temperaturę i zapominasz. O niczym nie musisz pamiętać. 

Jest jeszcze tańsza alternatywa O której pisał kolega Daniel wyżej.

Gorąca woda w butelkach i temu podobne wymagają sporo uwagi a możliwości masz mocno ograniczone i nie utrzymasz tak stabilnej temperatury, odradzam. 

Mam mały problem, ponieważ nie mam żadnego gniazda na balkonie. więć pozostanę przy piwnicy. Ale o tym sterowniku na pewno pomyślę. Dzięki