Jump to content

Fradio

Members
 • Posts

  449
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Everything posted by Fradio

 1. U mnie też nic. Paczka z dyplomem i chmielem doszła już jakiś czas temu.
 2. Kupiłem regenerowany keg 9l w stylu cornelius na allegro . Na otwieranym wieku ma napis AEB srl itwly 1998 i posiada zawór bezpieczeństwa. Na czarnej rączce na górze napisy Nuti i Firenze. Na bokach nic, ale możliwe że zeszło przy polerce. Ma pełną czarną rączkę bez wycięć przy złączach. To będzie oryginalny/klasyczny cornelius czy jakaś modyfikacja? Zastanawia mnie czy wszytko ok i czy ewentualnie nie będzie problemu przy potencjalnym szukaniu części.
 3. Fradio

  grainfather

  Albo syrop strzykawką bezpośrednio do butelek.
 4. Tak rozumiem że takie blowtie to 5/16 bo piszą o 8mm. Choć to w sumie tyle.
 5. Tak wlasnie planuje. Jakaś przewaga 3/8 nad 5/16? 5/16 chyba pozwoli ograniczyc ilosc przejsciowek i moglbym wszystko na jednym wężyku.
 6. Kompletując sprzęt do kegowania i fermentacji ciśnieniowej jakie przewody używacie lub jakie byście wybrali kompletując jeszcze raz? 3/8 czy 5/16? Przeglądając wydaje mi się że 5/16 bo zawory upustowe i złączki przy sprzęcie do fermentacji są na 8mm czyli 5/16 i pozwoli uniknąć niepotrzebnych końcówek, ale może coś pomijam. Te sztywne przewody nie są zbyt sztywne i niewygodne? Chciałem zrobić wszytko na szybkozlączkach, zarówno gaz jak i piwo by móc łatwo zmieniać konfigurację między fermentacją, kegowaniem a butelkowaniem a te sztywne będą chyba najodpowiedniejsze do nich. Przewody do piwa i gazu różnią się tylko kolorem? Czy jest coś jeszcze? Używaliście ballocków damtry? Są ok? I czy jest jakaś duża różnica między john guestami a dmfitami?
 7. Czyli jak rozumiem wystarczy umyć jak nowy, zdezynfekować i można używać?
 8. Kupował ktoś kegi od użytkownika zbiornikicorny na allegro? Wszystko ok? I podobne pytanie do co do sklepu beerservice.
 9. 1) tak, są chyba nawet w programch piwowarskich kalkulatory by obliczyć temperature wody 2) można ale nie trzeba, warto przy dużej ilości płatków czy trudniejszych do filtracji składników 3) na pewno będą jakieś różnice, ale w większości przypadków raczej mniejsze. Nigdy nie próbowałem zrobić tego samego piwa zacieranego na dwa sposoby i bezpośrednio porównać, ale są duże szanse że ciężko było by zgadnąć. Na pewno większy wpływ mają użyte słody czy drożdże.
 10. Właściwie każda ingerencja to zwiększenie ryzyka że coś się dostanie, że coś się przeoczy dezynfekując. Nie jest tak że przelewanie to zło, ale w większości przypadków daje więcej szkód niż pożytku. Kożuch to prawdopodobnie jakaś infekcja, nie musi dać od razu przykre doznania smakowo zapachowe. Czym dezynfekujesz? Od siebie polecę starsan + sylikonowe wężyki które można gotować. Oxy popularne na starcie jest bardzo fajne do mycia i też dezynfekuje, ale nie jest to najskuteczniejszy środek do dezynfekcji.
 11. Przelewając w mniejszym lub większym stopniu natlenisz, a to z pewnością wpłynie na piwo negatywnie. W zdecydowanej większości przypadków lepszy efekt uzyskasz nie przelewając. Mówiąc oczywiście o przelewaniu wężykiem z wiaderka do wiaderka. Polecam blog beerfreak, gdzie jest sporo wskazówek.
 12. Może wrzuć przykładową recepturę i proces jaki zastosowałeś, bo bez tego jak już zostało powiedziane to trochę zgadywanie. Dla jednego 100procent pale ale będzie za jasne a drugiego zbyt ciemne. Nigdy nie wiadomo i zawsze warto się zastanowić czy czegoś nie pomijamy:)
 13. Dzięki, tak myślałem, ale nigdy nie wiadomo;)
 14. W przypadku butelek 0,33 6 sztuk będzie akceptowane?
 15. Niekoniecznie spadło, zadając w zbyt wysokiej temperaturze drożdże mogą ruszyć zanim temp zdąży spaść. A w plastikowym wiadrze i małej różnicy względem otoczenia potrafi to chwilę potrwać. Do tego czym cieplej tym z reguły szybciej ruszają i szybciej pracują. Lepiej chwilę dłużej poczekać niż za szybko zadać.
 16. Co do kamienia lepiej 0.5 czy 2 mikrony? 0.5 nie będzie blokował zbyt mocno przepływu? Co do aldehydu jak już powiedziano dobre warunki fermentacji, ale warto też zadbać o dobre refermentacji. Kilka dni w ciepłe przed daniem do zimna.
 17. Dzięki za odpowiedź, napisałem carafa, ale mam carafa special. Chmiel rozważę i możliwe że zrezygnuję.
 18. Czy do Rauchmarzena taki zasyp będzie ok? 48,6% Jasny monachijski Dingemans 42,9% Wędzony Steinbach 5,7% Caramunich 2 2,9% Carafa 1 Zacieranie w 66C Gotowanie 60min? a może dłużej? Jakieś 30ibu? Iunga na goryczkę i jakis saaz/lubelski na 5min z 0,5g/l Fermentacja cała gęstwa w34/70 po pilsie ile wyjdzie, kilka dni 7/8C, po czym podniose do temp piwnicy(10-12) Chiciałbym uzyskać wyraźną wędzonkę, piwo pełne, ale nie jakoś słodkie. Czy tryma się to kupy czy może coś do zmiany? Inspiracją jest Pinta Rauchmarzen która mi bardzo podpasowała.
 19. Może mimo wszystko dobrze było by sprawdzić termometr. Nawet najlepszy może po jakiś czasie zacząć oszukiwać.
 20. Dokładnie jak wyżej. Mój w połączeniu z wkretarką sprawdza się bardzo fajnie i również polecam.
 21. Dla W34/70 11C na start da poprawny wynik? Optymalnie lepiej niżej zacząć ale takie warunki. 11C dość stabilne.
 22. Dlaczego? Jeśli źródeło infekcji było przy rozlewie czy w butelkach... Nie każda infekcja wychodzi od razu.
 23. Witaj, Pytanie jakie masz do tej pory doswiadczenia? Ris to dość wymagający styl, w którym procentuje doświadczenie i znajomość sprzętu. Co do receptury to wystarczy spojrzeć w zakładkę receptury autorskie czy wiki gdzie można znaleźć uznane receptury, ale to tylko część sukcesu. Duże znacznie ma odpowiednią ilość zdorwych drożdży, porządne napowietrzenie, odpowiednie utrzymanie temperatury przez odpowiednią ilość czasu, itp Jest to o tyle trudniejsze niż w przypadku lżejszego piwa, że na przykład temperatura może dość gwałtownie ci wzrosnąć, a w przypadku mocnych piw ma to dość kiepskie skutki. Osobiście gdybym ponownie zaczynał to zaczął bym od lekkiego dry stouta i stopniowo przechodził na mocniejsze w momencie względnego panowania nad słabszymi. Pomiędzy dry stoutem a risem masz chociażby oatmeal stouta czy fesa.
 24. Dzięki za odpowiedź. Odnośnie roczników mam świadomość, bardziej mi chodziło na ile traci przez ten rok w sklepie, ale w sumie tak na prawdę przez to że co rok jest inny to ciężko porównać.
 25. Chmiel z 2022 zaczął się pojawiać. Pytanie do was czy z doświadczenia w przypadku angliskich chmieli będzie duża różnica w świeżym chmielu z 2022 a zeszłorocznym z 2021? Chce kupić coś do bitter a widzę że na ten moment tylko 2021. Będzie wyraźnie gorszy?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.