Jump to content

Piwny slang


Pierre Celis

Recommended Posts

O czym oni mówią? Co tam powypisywali w Internecie? Czasem język fanów piw rzemieślniczych może wydawać się mało zrozumiały. Na szczęście powstał ten przewodnik po piwnym slangu – teraz już wszystko staje się jasne!

badylarz – właściciel sklepu z piwem rzemieślniczym, najczęściej małego; zażarty przeciwnik sieci handlowej („kupiłem wczoraj dwie ipki u badylarza„)

beer geek, birgik, birgiczek, geek – fan piw rzemieślniczych, zazwyczaj najbardziej zaawansowany. Bywa stosowane sarkastycznie, zwłaszcza w formie birgiczek

BGM, OMBF, PTP, WFP, WFDP – skrócone nazwy popularnych festiwali piwa, kolejno: Beer Geek Madness, One More Beer Festiwal, Poznańskie Targi Piwne, Warszawski Festiwal Piwa, Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa.

Duch Kraftu – eteryczno-sarkastyczna postać z mitologii piwnej. Wyimaginowany przewodnik ideologiczny. Duch Kraftu czuwa nad przestrzeganiem niepisanych zasad kraftu. Ortodoksyjny w poglądach. Często nie wyraża na coś zgody („to nie jest zgodne z Duchem Kraftu„).

granat – wybuchająca na skutek nadmiernego nagazowania butelka z piwem. Nazwa wskazuje na zagrożenie, które występuje podczas gwałtownego pękania butelki, jako że odłamki szkła mogą zranić osobę lub uszkodzić przedmioty znajdujące się w pobliżu (dotychczas odnotowane przypadki: szyba prysznica, steki wołowe w lodówce)

kraft, krafcik – spolszczenie angielskiego słowa craft, czyli rzemiosło. Słowo kraft oznacza zarówno producentów piwa, a w szerszym znaczeniu: także sprzedawców i całą społeczność zainteresowaną piwem rzemieślniczym. Słowo krafcik zazwyczaj używane jest ironicznie.

kranoprzejęcie – jedna z aktywności promujących browar rzemieślniczy, odbywa się w multitapie. Browar, który uczestniczy w wydarzeniu „przejmuje” krany w pubie, podpinając na nich swoje piwa.

piwnica – kolekcja leżakujących piw, najczęściej w podziemiach z racji na niższą temperaturę i brak dostępu światła. Ulubione pomieszczenie prawdziwego beergeeka

panel, panelowa – przekrojowa degustacja, często drogich i wyszukanych piw. Zazwyczaj odbywa się w gronie kilku lub kilkunastu osób

recka – recenzja, opis piwa w internecie, na grupie piwnej lub blogu

sztos, sztosik, sztosiwo – wulgarne słowo, niegdyś oznaczające m.in. oszustwo. Obecnie wyraża zachwyt nad piwem. Z racji pochodzenia nie wszyscy są jego entuzjastami; coraz rzadziej stosowane.

tap, multitap, wielokran – pub z dużą ilością kranów, czyli nalewaków do piwa, dzięki czemu może oferować szeroki wybór piw z beczki. Większość stanowią piwa rzemieślnicze, zazwyczaj każdy kran jest przeznaczony na inny styl piwa i inny browar. W multitapach często odbywają się rozmaite wydarzeń piwne, jak premiery nowych browarów, piw, kranoprzejęcia.

Więcej trudnych słów? Zajrzyj do słownika.

The post Piwny slang appeared first on Kraftmagia.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Pierre Celis napisał:

sztos, sztosik, sztosiwo – wulgarne słowo, niegdyś oznaczające m.in. oszustwo. Obecnie wyraża zachwyt nad piwem. Z racji pochodzenia nie wszyscy są jego entuzjastami; coraz rzadziej stosowane.

I dobrze. Niech pozostanie w sferze seksu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.